Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

XV Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego

26.09.2007

logo TargówW dniach od 27 do 29 września 2007 r. w Łodzi, odbywają się XV Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego REHABILITACJA. Miejscem organizacji targów są obiekty targowe przy ulicach Skorupki i Stefanowskiego.

Targi te są najważniejszym wydarzeniem branży rehabilitacyjnej w Polsce, oraz jednym z pięciu największych w Europie. Tegoroczna edycja zgromadziła 275 wystawców z 12 państw, którzy zaprezentują najnowsze osiągnięcia z dziedziny profilaktyki, diagnozowania, rehabilitacji i ortopedii.

Od lat na targach spotykają się ci, którzy działają na rzecz osób niepełnosprawnych i propagują idee równych szans, czyniąc rehabilitację łatwiejsza i skuteczniejszą. W konferencjach, seminariach i warsztatach uczestniczyć będzie ponad 1500 osób. Swoim doświadczeniem dzielić się będą lekarze, fizjoterapeuci, naukowcy, pedagodzy, oraz przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji wspierających osoby niepełnosprawne.

Rehabilitacja Medyczna – profilaktyka niepełnosprawności

Równolegle z targami trwa VI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji - „Rehabilitacja medyczna, profilaktyka pierwotna i wtórna niepełnosprawności”. Naukowcy z Polski i z zagranicy podczas całej imprezy uczestniczyć będą w 12 sesjach, wysłuchają 75 wykładów i doniesień naukowych.

Opieka i Pomoc

Zainteresowani informacjami na temat dofinansowania wynagrodzeń i zatrudniania osób niepełnosprawnych, zaopatrywania w sprzęt rehabilitacyjny, likwidacji barier architektonicznych, oraz wsparcia edukacji, mogą je uzyskać od specjalistów z instytucji państwowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych.

Na targach obecni są m.in.: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Krajowa Izby Gospodarczo Rehabilitacyjna, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych UMŁ, Regionalne Centrum Polityki Społecznej, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.

„Aktywizacja osób niepełnosprawnych”

Jednym z ważniejszych wydarzeń targowych jest konferencja dotycząca aktywizacji osób niepełnosprawnych. Przygotowana została pod patronatem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, i we współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno  - Krajoznawczym. Skierowana jest do pedagogów, wychowawców i opiekunów. Uczestnicy konferencji dyskutować będą nt. popularyzacji turystyki wśród osób niepełnosprawnych oraz warsztatu pracy pedagoga w klasie integracyjnej.

Targowe Centrum Terapii  - Praca. Rehabilitacja. Zabawa.

W czasie tegorocznej edycji targów po raz pierwszy zorganizowano Targowe Centrum Terapii. Składają się na nie:

1) Interaktywne Warsztaty Terapii Zajęciowej
Zwiedzający wspólnie z podopiecznymi Warsztatów będą mogli czynnie uczestniczyć w proponowanych formach terapii zajęciowej, poznając swoje możliwości pod okiem instruktorów – terapeutów.

Plan prezentacji zajęć terapeutycznych:

27 września 2007 r. (czwartek)

10.00 – 12.30: WTZ Plantowa
- pracownia tkactwa: haft, szydełko, robótki ręczne
- pracownia plastyki: malowanie na szkle, tkaninie, drewnie
- pracownia rzeźby: masa solna, glina, plastelina

12.45  - 15.15: WTZ Tkacka
- pracownia komputerowa: pokaz programów edukacyjnych
15.30  - 18.00: WTZ Orpel
- pracownia plastyczna: malowanie na szkle

28 września 2007 r. (piątek)

10.00 – 12.30: WTZ Orpel
- pracownia rękodzieła artystycznego: prace z sizalu
12.45 -  15.15: WTZ Plantowa
- pracownia tkactwa: haft, szydełko, robótki ręczne
- pracownia plastyki: malowanie na szkle, tkaninie, drewnie
- pracownia rzeźby: masa solna, glina, plastelina
15.15 -  18.00: WTZ Tkacka
-  pracownia drewna: wyroby ozdobne

29 września 2007 r. (sobota)

10.00 – 12.00: WTZ Tkacka
 - pracownia plastyczna: technika decupage

12.00 -  14.00: WTZ Orpel
-pracownia plastyczna: malowanie szkła

14.00 -  16.00: WTZ Plantowa
- pracownia tkactwa: haft, szydełko, robótki ręczne
- pracownia plastyki: malowanie na szkle, tkaninie, drewnie
- pracownia rzeźby: masa solna, glina, plastelina

2) Sala Doświadczania Świata

Miejsce pozwalające na efektywną stymulację rozwoju osób, które mają problem z odbieraniem i interpretacją bodźców płynących z otoczenia. W sali, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, zwiedzający będą mogli się wyciszyć i odprężyć. Odpowiednio dobrana muzyka dopełni atmosferę sprzyjającą terapii.

3) Galeria Ofert Edukacyjnych
Będzie można uzyskać tutaj informację na temat możliwości kształcenia osób niepełnosprawnych o różnym poziomie rozwoju i edukacji. Osoby zainteresowane mogą poznać ofertę szkół wyższych skierowaną do niepełnosprawnych studentów. Rodzice otrzymają informacje na tematy dotyczące diagnozowania niepełnosprawności, wspierania dziecka w uzyskaniu samodzielności, wyrównywania szans rozwojowych i edukacyjnych, oraz zapewnienia dostępu do rehabilitacji, opieki i nauki.

4) Turystyka dla wszystkich – Dołącz do nas!

Turystyka jest atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu. Dla osób niepełnosprawnych jest również jedną z form rehabilitacji i sposobem na integrację społeczną. Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze od wielu lat propaguje formy turystyki dostępne dla wszystkich. W ramach targów przewidziano cykl integracyjnych imprez turystycznych, przygotowany we współpracy z Łódzkim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych. Zaplanowane imprezy to:

1. Rajd Kolarski
Start: godz. 9.00, Rynek Starego Miasta
Trasa: Stary Rynek – Stacja Radegast – Arturówek – Łagiewniki – ul. Wycieczkowa – ul. Strykowska – ul. Źródłowa – ul. Północna – ul Kamińskiego – ul. Wierzbowa – ul. Tramwajowa – ul. Wysoka – al Piłsudskiego (ścieżka rowerowa) – ul. Wólczańska – tereny targowe, pawilon C, Hala EXPO (godz.13.00)

Wycieczka Piesza
Start: godz 10.00 Ławeczka Fabrykantów (róg ul. Piotrkowskiej i Jaracza)
Trasa: ul. Piotrkowska – Park Klepacza – tereny targowe,pawilon C Hala EXPO(godz 13.00)

Udział w wycieczkach jest bezpłatny!

5) Pies – najlepszy przyjaciel człowieka

Jak bardzo zyskało na znaczeniu to określenie wiedzą tylko osoby niepełnosprawne. Sympatyczne czworonogi bywają oczami dla niewidomych, rękoma dla niepełnosprawnych ruchowo. Poza przyjaźnią oferują zatem znacznie więcej – pomoc.

Dla osób z dysfunkcją wzroku Fundacja „Labrador – Pies Przewodnik” przygotowała pokazy umiejętności psów, które pomagają osobom niewidomym w codziennym funkcjonowaniu, a jednocześnie są towarzyszami życia.

Pokazy psich umiejętności:
- czwartek (27.09) o godz.: 11.15 i 15.00
- piątek (28.09) o godz.: 11.10 i 16.00
- sobota (29.09) o godz.: 11.15 i14.15


6) „Samochód na miarę”

„Mobilność oznacza wolność” – wychodząc z tego założenia, producent samochodów Toyota zaprezentuje specjalny program, ułatwiający osobom niepełnosprawnym przystosowanie i zakup samochodu.

Na targach można wykonać jazdę testową, wziąć udział w pokazach nauki jazdy samochodem przystosowanym do potrzeb osób z dysfunkcjami kończyn dolnych. Propozycje dla niepełnosprawnych kierowców prezentują również producenci samochodów Opel i Skoda. Będą to zarówno pojazdy przystosowane do użytkowania przez osoby z dysfunkcją ruchu, jak i przeznaczone do przewozu osób niepełnosprawnych.

7) Przesiewowe badania słuchu

Ubytek słuchu jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości. Zgodnie z badaniami statystycznymi co dziesiąty mieszkaniec dużego miasta może mieć kłopoty ze słuchem. Podczas targów w Centrum Badania Słuchu na stoisku nr 8 w Pawilonie D, prowadzone będą przesiewowe badania słuchu, dzięki którym możliwe jest zdiagnozowanie ubytku słuchu we wczesnej fazie.

Każdy z 275 wystawców przygotował dla zwiedzających cos ciekawego. Poza wymienionymi atrakcjami będzie moną zobaczyć kapsułę do terapii nóg, hydromasaż na sucho, wózek na plażę, i wiele, wiele innych. A zatem - spotkajmy się na targach.


Pokazy sportowe

Znani i lubiani - goście specjalni Targów REHABILITACJA

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas