Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zaopatrzenie w leki

17.01.2007
Autor: Mariusz Świerczyński
Źródło: ABC... dla pacjenta
Jesteś w zasobie archiwalnym naszego portalu. Informacje z tego artykułu mogą być nieaktualne. Polecamy nowsze artykuły na ten temat na naszym portalu. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Rozdział publikacji: ABC... dla pacjenta

Zaopatrzenie w leki przysługuje na podstawie recepty wystawionej przez:

  1. lekarza ubezpieczenia zdrowotnego
  2. lekarza niebędącego lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli ma on prawo wykonywania zawodu oraz zawarł z oddziałem wojewódzkim Funduszu umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept
  3. felczera spełniającego odpowiednio warunki, o których mowa w pkt 1 lub 2.

Leki podstawowe, leki uzupełniające oraz leki recepturowe są wydawane na podstawie recepty, za odpłatnością:

  1. ryczałtową - za leki podstawowe i recepturowe
  2. w wysokości 30 proc. albo 50 proc. ceny leku - za leki uzupełniające.

Opłata ryczałtowa oraz częściowa odpłatność dotyczy jednostkowego opakowania leku i obecnie wynosi 3,20 zł. Należy pamiętać, że wprowadzone są limity cen leków nadających tę samą nazwę międzynarodową albo różne nazwy międzynarodowe, ale podobne działanie terapeutyczne. Jednakowy limit ceny dotyczy leków o tej samej dawce, wielkości opakowania i drodze podania. Apteka może wydać lek, którego cena przekracza limit ceny, pobierając różnicę między ceną wydawanego leku a limitem. Apteka ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku innego niż przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej i o tym samym wskazaniu terapeutycznym, którego cena nie przekracza limitu ceny. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy lekarz na recepcie zaznaczył, że nie można zamienić przepisanego leku.

Leki bezpłatnie, jeżeli są niezbędne do udzielenia świadczenia, przysługują:

  1. przyjętemu do szpitala lub innego całodobowego lub całodziennego zakładu opieki zdrowotnej
  2. przy wykonywaniu zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych, diagnostycznych i rehabilitacyjnych
  3. przy udzielaniu pomocy w stanach nagłych.

Uwaga!
Możliwe jest sprowadzenie z zagranicy leku niewpisanego do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium RP, pod warunkiem że konieczność ich refundacji została potwierdzona przez prezesa NFZ. W takim przypadku bierze się pod uwagę skuteczność kliniczną, bezpieczeństwo i cenę w porównaniu do leków wpisanych do Rejestru o tym samym wskazaniu terapeutycznym. Jest to tzw. import docelowy.

Szczególne uprawnienia do zaopatrzenia w leki

Chorującym na choroby zakaźne lub psychiczne oraz upośledzonym umysłowo, a także chorującym na niektóre choroby przewlekłe, wrodzone lub nabyte, leki i wyroby medyczne są przepisywane bezpłatnie, z opłatą ryczałtową lub z częściową odpłatnością (30 lub 50 proc). Szczegółowe rozwiązania zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością (Dz. U. Nr 275, poz. 2730 ze zm.). Rozporządzenie określa wykaz chorób oraz dla każdej z chorób wykaz leków wyrobów medycznych. Wykazy są aktualizowane co 6 miesięcy. Uprawnienia przysługują osobom chorującym na: nowotwory złośliwe, schizofrenię oporną na leczenie, choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe, chorobę Alzheimera, padaczkę, chorobę i zespół Parkinsona, miastenię, stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, astmę, przewlekłe zespoły oskrzelowo-płucne, cukrzycę, mukowiscydozę, fenyloketonurię, zespoły wrodzonych defektów metabolicznych, alergie pokarmowe i biegunki przewlekłe, akromegalię, moczówkę prostą przysadkową, gruźlicę, w tym również gruźlicę wielolekooporną i inne mykobakteriozy, osteoporozę, niedoczynność tarczycy, jaskrę, przewlekłe owrzodzenia, neuralgię popółpaścową przewlekłą, wieloobjawowy miejscowy zespół bólowy typu I - odruchową dystrofię współczulną oraz typu II - kauzalgię. Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych uzupełniających do wysokości limitu oraz w określone leki, które Zasłużony Honorowy Dawca Krwi może stosować w związku z oddawaniem krwi.

Żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe, ćwiczenia wojskowe oraz pełniącym służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, a także kandydatom na żołnierzy zawodowych przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe. Inwalidom wojskowym oraz innym uprawnionym wskazanym w ustawie przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających.
Inwalidom wojennym, ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych, uprawnionym do renty rodzinnej, a także osobom represjonowanym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki spełniające łącznie następujące warunki:
1) oznaczone symbolem Rp w decyzji dopuszczającej do obrotu
2) wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium RP.

Spis treści:

1. Wstęp

2. Kto ma prawo do świadczeń zdrowotnych?

3. Świadczenia zdrowotne

4. Zaopatrzenie w leki

5. Transport sanitarny

6. Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

7. Leczenie uzdrowiskowe

8. Ochrona zdrowia psychicznego

9. Dokumentacja medyczna

10. Leczenie za granicą

11. Prawa pacjenta

12. Ochrona praw ubezpieczonych i praw pacjenta

13. Dane teleadresowe

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas