Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wstęp

27.01.2006
Jesteś w zasobie archiwalnym naszego portalu. Informacje z tego artykułu mogą być nieaktualne. Polecamy nowsze artykuły na ten temat na naszym portalu. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Rozdział publikacji: Osoby niepełnosprawne - od rehabilitacji do pracy

Każdy kto staje się niepełnosprawny - w wyniku wypadku, choroby, czy pogorszenia stanu zdrowia - staje wobec konieczności zmiany sposobu życia, dostosowania się do nowych warunków.

Niepełnosprawność nie jest chorobą, jest stanem, który niesie ze sobą ograniczenia, często znaczne. Niepełnosprawność nie zamyka drogi do normalnego funkcjonowania w życiu, w pracy, w szkole, w rodzinie, nie uniemożliwia tego, a jedynie utrudnia. Trzeba zrobić wszystko, aby wykorzystać istniejące możliwości, zdolności rozpocząć życie na nowo. Pamiętajmy, iż rehabilitacja osób niepełnosprawnych to zespół kompleksowych działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie osoby niepełnosprawnej, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

Potrzebna do tego jest nie tylko wola, chęci, ale także znajomość przepisów prawnych, tworzących instrumenty, środki
wspomagające w rehabilitacji, w wyrównywaniu szans, w codziennym życiu.

Niniejsza publikacja w swoim założeniu powstała, jako odpowiedź na pytanie, jak poruszać się w gąszczu przepisów, jakie uprawnienia przysługują, od czego zacząć, gdy osoba dotychczas czynna zawodowo staje się niepełnosprawna.
Temu jest podporządkowana treść tej publikacji, poruszone obszary tematyczne ich układ oraz kolejność poruszonych problemów.

Rozpoczyna ją rozdział na temat przepisów dotyczących zdrowia. Pierwszym etapem w razie wypadku, choroby jest podjęcie leczenia, rehabilitacji medycznej, uzyskanie odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego, środków pomocniczych, podjęcie terapii, leczenia uzdrowiskowego. Aby skorzystać z przysługujących uprawnień, konieczne jest legitymowanie się orzeczeniem o niepełnosprawności, stąd kolejny rozdział. Następnym etapem będzie zapewnienie środków utrzymania, przede wszystkim renty. W przywracaniu sprawności niezbędna jest rehabilitacja społeczna; w odrębnym rozdziale omówiono jej podstawowe formy: uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych, a dla osób tego wymagających - w warsztatach terapii zajęciowej. Osoby, którym stan zdrowia i możliwości psychofizyczne na to pozwalają, powinny starać się o podjęcie zatrudnienia; zasadnicza część publikacji jest temu poświęcona.

Mam nadzieję, że niniejsza publikacja przyczyni się do podniesienia świadomości prawnej osób niepełnosprawnych, pomoże wielu na drodze dochodzenia do maksymalnej sprawności, w uzyskaniu utrzymaniu zatrudnienia, w rehabilitacji, w normalnym funkcjonowaniu w życiu codziennym. Korzystanie ze swych praw jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym. Godne szczególnego polecenia jest wskazanie na: samokształcenie, edukację, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, szkolenia, naukę języków obcych, aktywne włączenie się w działalność różnego rodzaju organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne i działających na ich rzecz: stowarzyszeń, fundacji, korzystanie z doświadczenia osób w podobnej sytuacji, wyrabianie takich cech, jak: odpowiedzialność, sumienność, obowiązkowość, punktualność, a także nieunikanie ryzyka, podejmowanie najtrudniejszych wyzwań „niechowanie się” za swoją niepełnosprawnością.

Spis treści:

Wstęp
I Zdrowie
II Orzekanie o niepełnosprawności
III Zapewnienie środków utrzymania
IV Rehabilitacja społeczna
V Zatrudnienie

Autor: Mariusz Świerczyński
Źródło: Osoby niepełnosprawne - od rehabilitacji do pracy
Stan prawny na dzień 1 listopada 2005 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas