Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lubelskie uczelnie podwiozą na zajęcia

07.09.2010
Autor: Oprac. Natalia Łyczko
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

Dzięki nowym rozwiązaniom lubelscy studenci z niepełnosprawnością będą mogli liczyć na bezpłatny transport pomiędzy domem a uczelnią. Specjalne busy przygotowuje UMCS, a KUL korzysta z nich już od kilku miesięcy.

Choć o wyborze studiów często decyduje renoma placówki dydaktycznej, wiele krajowych uczelni wciąż pozostaje niedostępnych dla studentów z niepełnosprawnością. W wielopiętrowych budynkach brak wind i dostosowanych toalet, a i samo dotarcie na miejsce zajęć nastręcza trudności. Jednak, aby wyjść naprzeciw potrzebom swoich słuchaczy, coraz więcej uczelni decyduje się na pomoc.

Lubelski UMCS, w którym na 28 tys. studentów przypadają 484 osoby z niepełnosprawnością, planuje uruchomienie bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania na zajęcia i z powrotem. Pomysł spotkał się z uznaniem studentów, dla których dojazd wiązał się często ze znacznym obciążeniem studenckiego budżetu.

- Na razie czekamy na liczbę deklaracji od osób, które chcą skorzystać z takiej formy pomocy - mówi portalowi Gazeta.pl rzeczniczka UMCS Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.
Jesienią na uczelni mają także ruszyć dodatkowe szkolenia dla pracowników, które pomogą odpowiedzieć na potrzeby osób z niepełnosprawnością. - Na razie często jest tak, że tacy studenci starają się radzić sobie sami, korzystając z pomocy znajomych czy rodziców, którzy np. odwożą ich na zajęcia. Chcemy to zmienić. Pomoże nam w tym powołane niedawno Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych - wyjaśnia Mieczkowska-Czerniak.

Na tym jednak pomysły uczelni się nie kończą - Również jesienią chcemy zorganizować Dni Adaptacyjne, na których jednym z prelegentów będzie student z Poznania który zorganizował wyprawę do Mongolii. Z kolei zimą odbędzie się obóz sportowy, na który zaprosimy naszych słuchaczy, poprowadzą go zawodnicy z kadry paraolimpijskiej – dodaje Miecznikowska-Czerniak.

Bezpłatne busy od kwietnia br. funkcjonują już na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W liczącej 17 tys. studentów uczelni studiuje 476 osób z niepełnosprawnością, a dojazd dla nich opłacany jest z ministerialnej dotacji. Ponadto studenci KUL mogą korzystać ze specjalnie wyposażonych laboratoriów, a uniwersyteckie Centrum Adaptacji Materiałów Dydaktycznych dla Niewidomych przygotowuje wykorzystujące alfabet Braille'a elektroniczne adaptacje podręczników oraz udźwiękowioną grafikę dotykową.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas