Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dostosowanie budynków użyteczności publicznej - teoria i narzędzia 2009

25.11.2009

Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie najczęściej spotykanych zagadnień projektowania środowiska dostępnego oraz możliwości adaptacji najbliższego otoczenia, w którym żyje i mieszka osoba z niepełnosprawnością. W publikacji wyjaśniamy podstawowe zwroty, pojęcia i  definicje dotyczące elementów budynku i otoczenia oraz podajemy parametry z zakresu danych antropometrycznych osoby z niepełnosprawnością, ergonomii, powierzchni i możliwości manewrowych wózka oraz wynikających z tego ograniczeń.

Przypominamy podstawowe przepisy prawne dotyczące rozporządzeń, regulacji prawnych, planowania i spełnienia warunków technicznych w zakresie projektowania dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchu i niepełnosprawnych. Przedstawimy przykłady ergonomicznych, alternatywnych rozwiązań przestrzeni, ułatwiających poruszanie się osobie z niepełnosprawnością na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Podpowiadamy Państwu, w jaki sposób z jak najmniejszą ingerencją w struktury budynku dokonać jego adaptacji i przystosowania.

Warto dodać, że zaprezentowane przykładowe rozwiązania –proste i oczywiste – stanowią jedynie zachętę do otwartego spojrzenia na projektowanie przyjazne dla wielu użytkowników.

Dostosowanie budynków użyteczności publicznej - teoria i narzędzia

Przedstawiamy także wzory dokumentów związanych z dostosowaniem budynków.

Autor tekstu: arch. Jolanta Budny

Stan prawny na dzień 30 września 2009 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas