Prawnik radzi: po zwolnieniu lekarskim
Mam znaczny stopień niepełnosprawności i od 2011 r. jestem zatrudniony w zakładzie pracy chronionej. W minionym roku miałem zabieg usunięcia zaćmy i wczepienia sztucznej soczewki. Przez pół roku byłem na zwolnieniu lekarskim, czyli wykorzystałem limit 182 dni. Przed zakończeniem zwolnienia dostarczyłem do ZUS wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. Gdy minął termin zwolnienia, a nie otrzymałem odpowiedzi z ZUS, poprosiłem o urlop do końca roku. 2 stycznia zacząłem pracować i tego dnia otrzymałem pismo z ZUS w sprawie zasiłku. Musiałem jednak z niego zrezygnować, bo wróciłem do pracy. W pracy powiedziano mi, żebym poszedł na zwolnienie. Co powinienem zrobić i czy ja coś źle robię, czy zakład pracy.
Sylwester Ś.
Prawnik Anita Siemaszko: Osoba, która stała się niezdolna do pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego. Może go pobierać 182 dni, a w przypadku gruźlicy 270 dni. Po upływie tego okresu pracodawca może rozwiązać umowę o pracę!
Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego osoba, która nadal jest niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje odzyskanie zdolności, może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. I tak stało się w Pana przypadku.
Może się zdarzyć, że pracownik złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i w czasie oczekiwania na decyzję upłynie 182 dni pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. W takiej sytuacji pracodawca powinien „poczekać” na rozstrzygnięcie ZUS. Gdyby zwolnił pracownika w tym okresie, a następnie pracownikowi zostałoby przyznane świadczenie rehabilitacyjne, to postępowanie pracodawcy mogłoby zostać uznane za rozwiązanie umowy o pracę w okresie ochronnym z naruszeniem przepisów art. 53 Kp. Ocena zgodności z prawem rozwiązania umowy o pracę w okresie między upływem okresu pobierania zasiłku chorobowego, a rozstrzygnięciem wniosku pracownika o świadczenie rehabilitacyjne zależy od treści rozstrzygnięcia wniosku. Jeżeli pracownik otrzyma świadczenie rehabilitacyjne, pracodawca nie powinien rozwiązać umowy, w przeciwnym razie ma takie prawo.
Okres pomiędzy ostatnim dniem zwolnienia lekarskiego a oczekiwaniem na decyzję jest traktowany jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna.
Zabrakło w tym przypadku współpracy (wymiany informacji) pomiędzy Panem a pracodawcą. Powinien Pan w tym czasie korzystać z bezpłatnego urlopu. Niestety, zapewne uzyskał Pan zgodę lekarza na zatrudnienie (zaświadczenie o zdolności do pracy) i poszedł Pan do pracy.
Być może zbyt późno wystąpił Pan o świadczenie rehabilitacyjne. Wniosek należy złożyć co najmniej na sześć tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Problem polega na tym, że wbrew zaświadczeniu o zdolności do pracy Pan de facto jej nie ma i powinien Pan korzystać ze zwolnienia lekarskiego. Pracodawcy to może odpowiadać, bo nie on ponosi koszty Pańskiego zasiłku chorobowego.
Świadczenie rehabilitacyjne – niezbędne informacje
Osoba zainteresowana uzyskaniem prawa do świadczenia rehabilitacyjnego musi złożyć do ZUS wniosek na druku ZUS Np-7. O stanie zdrowia osoby ubiegającej się o świadczenie rehabilitacyjne orzeka:
- lekarz orzecznik oddziału ZUS,
- komisja lekarska ZUS, w przypadku wniesienia przez ubezpieczonego sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub zgłoszenia przez prezesa ZUS zarzutu wadliwości takiego orzeczenia.
Orzeczenia te stanowią podstawę wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego.
Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne należy dołączyć kilka dokumentów i zaświadczeń (informacji powinien udzielić pracodawca).
Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest osobie uprawnionej przez okres maksymalnie 12 miesięcy.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:
- 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za okres pierwszych trzech miesięcy,
- 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za pozostały okres,
- 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – w trakcie ciąży,
- 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – jeżeli świadczenie rehabilitacyjne przysługuje z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, świadczenie rehabilitacyjne przysługuje z ubezpieczenia wypadkowego.
Świadczenia rehabilitacyjnego nie otrzyma osoba, która ma prawo do:
- emerytury,
- renty z tytułu niezdolności do pracy,
- zasiłku dla bezrobotnych,
- zasiłku przedemerytalnego,
- świadczenia przedemerytalnego.
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje również w czasie:
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- tymczasowego aresztowania,
- odbywania kary pozbawienia wolności.
Podstawa prawna: Art. 18-22 Ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).
Komentarze
-
Dokumenty po zasiłku rehabilitacyjny po ustaniu zatrudnienia do nowej pracy
04.11.2020, 07:38Witam serdecznie chciałbym zapytać jakich dokumentów będę potrzebować do nowej pracy po zasiłku rehabilitacyjnym w trakcie zasiłku ustało zatrudnienie,jest to nowa dla mnie sytuacja i nie bardzo wiem pani w zus powiedziała że nic nie potrzebuje bo nowy pracodawca musi zrobić badania czy jestem zdolna do wykonywania zawodu a znajomi mówią o jakichś wypisach przez ZUS o zdolności do pracy proszę o pomoc bo zupełnie nie wiem co zrobićodpowiedz na komentarz -
świadczenie rehabilitacyjne
07.11.2018, 05:30złożyłam dokumenty do zus po 182 dniach chorobowego,czy mogę zrezygnować z przyznanego swiadczenia i podjąc prace czuje się dobrzeodpowiedz na komentarz -
zasiłek chorobowy a zasiłek rechabilitacyjny
26.09.2018, 20:37J15.04.18 r miałam wypadek jadąc na rowerze przewróciłam sieeeee i złamałam nogę w stawie skokowym trzech miejscach miałam operację w której włożono mi śruby od tego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim które kończy się w połowie października 182 dni dotychczas nie żłozyłam wniosków do ZUSU gdyż ni mam uzupełnionych bo biura mojego zakładu sąbardzo daleko iczekam gdy się skończy zwolnienie lekarskie a do pracy nie mogę iść bo nie jestem stanie chodzę o lasce czy przysługuje midalsze zwolnienie od lekarza nie wiem co dalejrobićodpowiedz na komentarz -
Oprecja na zasilku dla bezrobotnych
30.11.2017, 17:5616.10.2017 skonczylo mi 182 dni zwolnienia i nie otrzymalam zasilku rechabilitacyjnego.Zarejestrowalam sie jakko bezrobotna choruje na wielopoziomową dyskopatię i lekarz wyznaczyl mi operacje.Przepracowalam 13 lat i czy po operacji moge starac sie o rentę chorobową jezeli nie bede zdolna do pracy.odpowiedz na komentarz -
Sprzeciw
24.03.2017, 14:38Po 182 dniach chorobowego, pracodawca kazal isc na urlop , potem w czasie urlopu, dostalam orzeczenie z ZUS, ze nie przyznal mi renty. Napisalam odrecznie sprzeciw. Pracodawca każe wypisac znowu urlop.Dobrze zrobił? Czy chce mnie zwolnić?odpowiedz na komentarz -
Koniec chorobowego. Co dalej robić?
07.03.2017, 16:59Pierwszy raz przebywam na chorobowym. Końcem marca kończy mi się okres chorobowego ( pół roku ). Od stycznia nie pracuję i przez ostatnie 3 miesiące zwolnienie zanosiłam do ZUS-u. Lekarz u którego się leczę wystawił mi ostatnie zwolnienie które mi się kończy wraz z końcem tego miesiąca oraz dodatkowo wystawił mi zaświadczenie o zdolności do pracy. Czy razem ze zwolnieniem które mam dostarczyć w ciągu 7 dni do ZUSu mam dać to zaświadczenie? Czy to zaświadczenie zdolności do pracy zanoszę dopiero gdy skończy mi się chorobowe? W piątek jadę zawieźć to ostatnie chorobowe do ZUSu i nie wiem czy mam zawieźć też od razu to zaświadczenie czy poczekać aż zakończę chorobowe i dopiero wtedy dostarczyć zaświadczenie. Dodam że od kwietnia zamierzam zarejestrować się jako osoba bezrobotna i szukać pracy.odpowiedz na komentarz -
mam pytanie byłem na zwolnieniu L-4 182 dni teraz jestem na zasiłku rech. a czeka mnie jeszcze operacja pod koniec marca. co dalejodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz