Polska nie podpisze Protokołu Dodatkowego
30 marca minął rok od wyłożenia do podpisu Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych przyjętej 13 grudnia 2006 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wraz z Protokołem Dodatkowym. Mimo podpisania Konwencji Polska do dzisiaj nie znalazła się w gronie 17 państw, które ją ratyfikowały, ani w gronie 71 sygnatariuszy Protokołu Dodatkowego.
10 marca prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara po raz kolejny zaapelowała do Prezesa Rady Ministrów o ratyfikowanie dokumentów.
„Konwencja ma na celu przyspieszenie i ułatwienie rozwiązywania problemów osób żyjących z niepełnosprawnością (według danych ONZ - 650 milionów osób na świecie stanowiących 10% [populacji – dop. red.]) przez skuteczną ochronę prawną i eliminację praktyk dyskryminacyjnych oraz zachęcanie sektora prywatnego do podejmowania inicjatyw na rzecz tych osób. Ponadto gwarantuje ona skuteczne prawo do informacji - zobowiązując sygnatariuszy do zapewnienia osobom żyjącym z niepełnosprawnością dostępu do informacji przeznaczonych dla ogółu społeczeństwa w formacie i technologii przystosowanej z uwagi na różne rodzaje niepełnosprawności, bez dodatkowych kosztów i w sposób terminowy. Jest to niezwykle istotny krok w kształtowaniu nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego oraz integracji społecznej osób żyjących z niepełnosprawnością.” – napisała w liście do Premiera RP Donalda Tuska, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak w odpowiedzi na w/w list stwierdziła, że przed podjęciem decyzji o ewentualnej ratyfikacji Konwencji musi zostać przeprowadzona dokładna analiza krajowego ustawodawstwa. Ma ona wykazać dziedziny, w których niezbędne jest wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych, a także ich konsekwencje finansowe, gospodarcze i społeczne. Analiza ma się rozpocząć w drugim kwartale tego roku.
Agnieszka Chłoń – Domińczak poinformowała także, że Rząd podjął decyzję o odstąpieniu od podpisania Protokołu Dodatkowego, który ma charakter dokumentu fakultatywnego.
„Polska ma istotne wątpliwości dotyczące podstaw zastosowania międzynarodowej quasi-sądowej weryfikacji przestrzegania praw społecznych przewidzianych w konwencji, jak też zastrzeżenia co do możliwości przyjęcia na siebie skutków tej procedury. Ponowne rozważenie możliwości podpisania przez Polskę protokołu będzie mogło być podjęte po jego wejściu w życie, kiedy będzie znana praktyka jego stosowania.” – czytamy w wyjaśnieniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Protokół Dodatkowy przewiduje możliwość przedstawiania przez poszczególne osoby oraz grupy osób skarg w sprawie naruszania praw gwarantowanych Konwencją. Będzie je można kierować do europejskiego Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych po wyczerpaniu dostępnych w kraju środków prawnych.
Przeczytaj: Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych
Przeczytaj: Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Konwencji
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz