Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika niepełnosprawnego

08.02.2007
Źródło: inf. własna

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego pracownika niepełnosprawnego jest stworzenie odpowiednich warunków do sprawnego funkcjonowania i komunikowania się w miejscu pracy, stosownie do rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

Likwidacja barier funkcjonalnych

Likwidacja tych barier ma na celu umożliwienie lub w znacznym stopniu ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, również w miejscu pracy.
Zaliczamy tu likwidację:

  • barier architektonicznych np. budowa podjazdu dla wózków inwalidzkich, likwidacja progów;
  • barier w komunikowaniu się  np. zatrudnienie asystenta w miejscu pracy lub zakup urządzeń wspomagających komunikację;
  • barier technicznych w miejscu pracy np. montaż sprzętu umożliwiającego otwarcie drzwi w niestandardowy sposób, zmiana sposobu oświetlenia.

Zakaz dyskryminacji  - zasada równego traktowania

Od 1 stycznia 2004 r. obowiązują w Polsce nowe regulacje odnośnie do zakazu dyskryminacji. Konieczność dostosowania polskiego prawa pracy do standardów UE doprowadziła do znacznego rozszerzenia katalogu przesłanek antydyskryminacyjnych oraz lepszej ochrony pracowników przed łamaniem ich praw.

Sytuację osób niepełnosprawnych, tak jak innych pracowników w Polsce, regulują przepisy prawa pracy, głównie Kodeks Pracy.
Dodatkowo obowiązują przepisy szczególne dotyczące pracowników niepełnosprawnych,  mają one na celu wyrównanie szans tej grupy osób i są zawarte w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Pracodawcy są zobowiązani przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby umożliwić osobie niepełnosprawnej dostęp do zatrudnienia, rozwój zawodowy czy szkolenia.

Czytaj więcej na ten temat

Jeśli chcieliby Państwo uzyskać bardziej szczegółowe informacje, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią nr 0 801 801 015 (koszt połączenia wynosi 0,40 zł brutto). Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00- 17.00.

Komentarz

  • zatrudnienie i oświadczenie że można pracować 8 godz itp.
    ELŻBIETA
    23.11.2018, 14:47
    Jak można wprowadzić przepis o zatrudnieniu niepełnosprawnych i równocześnie dać pracodawcy luuukę, że na prośbę zatrudnionego można pracować w pełnym wymiarze czasu pracy. Wiadomo że pracodawcy zmuszają pracowników do podpisania "prośby"o zgodę na pełne zatrudnienie TO DLACZEGO POBIERAJĄ DOFINANSOWANIE!!!!SKANDAL NIE MOGĘ SIĘ Z TYM POGODZIĆ!!!!!!!!!

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas