VI Niepełnosprawny rolnik - ulgi i uprawnienia - instytucje
Rozdział publikacji: Co trzeba
wiedzieć o KRUS
Niepełnosprawny rolnik ma prawo do pomocy, jaka przysługuje osobie niepełnosprawnej. Większość zadań ustawowych związanych z osobami niepełnosprawnymi realizowana jest w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie lub Miejskich i Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej (właściwych dla miejsca zamieszkania). Są to m.in:
- pomoc w zakresie dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych
- pomoc w likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych
- dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego.
Pomoc w zakresie dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.
Słowniczek
Przedmioty ortopedyczne - to przyrządy
ortopedyczne, niezbędne osobie niepełnosprawnej w przypadku
trwałego inwalidztwa, w okresie choroby lub usprawnienia
leczniczego.
Przedmioty ortopedyczne przysługują bezpłatnie lub częściowo
odpłatnie, raz na 2, 3, 4 lub 5 lat (w zależności od
przedmiotu).
Środki pomocnicze - to takie środki, które ułatwiają w znacznym stopniu bądź wręcz umożliwiają funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w środowisku społecznym (są nimi m.in. pomoce optyczne dla niedowidzących, aparaty słuchowe, cewniki, pieluchomajtki itp.).
Kto może ubiegać się o pomoc w zaopatrzeniu w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze?
- prawo do otrzymania określonego rodzaju przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego (bezpłatnie lub częściowo odpłatnie) mają osoby ubezpieczone oraz osoby pozostające na ich utrzymaniu
- przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane są na własność. ponowne przyznanie zaopatrzenia może nastąpić po upływie okresu jego używalności, zgodnie z obowiązującymi przepisami
- w sytuacji gdy cena przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych jest wyższa niż limit określony przepisami - różnicę pokrywa uprawniony, ale może skorzystać z dofinansowania przyznawanego przez PCPR właściwe dla miejsca zamieszkania - pod warunkiem że jest osobą niepełnosprawną
- o dofinansowanie można się ubiegać, jeżeli dany przedmiot lub
środek jest przyznawany na podstawie odrębnych przepisów. Oznacza
to, że dany przedmiot musi znajdować się na liście świadczeń
przysługujących osobie niepełnosprawnej z ubezpieczenia
społecznego, a wymienionych we właściwych rozporządzeniach -
czyli
- Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego wykazu wyrobów medycznych, będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych, wysokości u działu własnego świadczeniobiorcy w cenie ich nabycia, kryteriów ich przyznawania, okresów ich użytkowania, a także wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi podlegającymi naprawie, w zależności od wskazań medycznych oraz wzoru zlecenia na zaopatrzenie w te wyroby i środki (Dz. U. Nr 276 poz. 2739 z późn. zm.)
- Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie limitu cen wyrobów medycznych, będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych, o takim samym zastosowaniu, ale różnych cenach, oraz limitu cen dla napraw przedmiotów ortopedycznych (Dz. U. Nr 275 poz. 2732 z późn. zm.) - dofinansowanie z PCPR przysługuje, jeżeli średni miesięczny
dochód obliczany z ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem
wniosku nie przekracza
50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym (rolnym) i 65 proc. - w przypadku osoby samotnej - wysokość dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne
i środki pomocnicze wynosi:
a) do 100 proc. udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów - jeżeli taki udział jest wymagany
b) do 150 proc. limitu, o którym mowa w lit. a), wyznaczonego przez Kasę Chorych oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków - jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.
PRZYKŁAD:
Jeżeli limit na wózek tzw. aktywny wynosi 1500 zł, a cena wózka
przekracza taką kwotę, to z PCPR można uzyskać maksymalnie 2250 zł
(czyli 150 proc. kwoty limitu) i w sumie można dysponować kwotą
3750 zł.
Jeżeli natomiast cena sprzętu nie przekracza limitu wyznaczonego
przepisami, ale wymagany jest udział własny w zakupie, to PCPR może
sfinansować nawet 100 proc. tego udziału. Dokumenty, które należy
złożyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (w przypadku
ubiegania się o dofinansowanie do zakupu sprzętu ortopedycznego i
środków pomocniczych), to:
a) odpowiedni wniosek o dofinansowanie
b) ksero orzeczenia o niepełnosprawności
c) udokumentowane dochody.
Procedura ubiegania się o zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze z NFZ
- Podstawą do uzyskania refundowanego przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego jest zlecenie wystawione przez lekarza.
- Zlecenie na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wymaga przed przyjęciem do realizacji potwierdzenia przez oddział wojewódzki NFZ, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego. Zgłoszenie zlecenia do ewidencji i potwierdzenia do realizacji dokonuje osoba zainteresowana. W przypadku czasowego pobytu uprawnionego poza miejscem zamieszkania - potwierdzenia zlecenia można dokonać w oddziale wojewódzkim Funduszu, na którego terenie świadczeniobiorca przebywa:
-
- zlecenie na przedmioty ortopedyczne środki pomocnicze traci ważność po upływie 90 dni od daty wystawienia. Bieg terminu określanego powyżej ulega zawieszeniu na czas oczekiwania w kolejce na potwierdzenie zlecenia
- zlecenie na comiesięczne zaopatrzenie w środki pomocnicze traci ważność po upływie 30 dni od daty wystawienia
- zlecenia przyjęte do realizacji po upływie ważności nie będą refundowane przez oddział wojewódzki NFZ
- osoba uprawniona może być zaopatrzona jednorazowo w środki pomocnicze na okres nie dłuższy niż trzy kolejne miesiące kalendarzowe
- karta zaopatrzenia comiesięcznego, zwana Kartą zaopatrzenia, wydawana jest świadczeniobiorcy na podstawie pierwszego zlecenia na dany rodzaj środka pomocniczego na okres 12 miesięcy przez oddział wojewódzki NFZ, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy. Oddział wojewódzki NFZ wystawia następną Kartę zaopatrzenia, na kolejny 7. okres na podstawie danych o dotychczasowej realizacji. Karta zaopatrzenia podlega zaewidencjonowaniu i wraz ze zleceniami otrzymywanymi przez świadczeniobiorcę jest podstawą do realizacji zaopatrzenia na okres 12 miesięcy
- jeżeli świadczeniobiorca wymaga zaopatrzenia również w inny środek pomocniczy przysługujący comiesięcznie - musi potwierdzić pierwsze zlecenie na ten środek.
- Z potwierdzonym przez oddział NFZ zleceniem należy się udać do świadczeniodawcy - firmy bądź sklepu.
- Świadczeniodawca, u którego chcemy zrealizować zlecenie, musi mieć podpisaną umowę z NFZ.
- Jeżeli cena przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego jest niższa niż określona limitem, oddział wojewódzki NFZ finansuje cenę przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego do wysokości ceny, z zachowaniem udziału własnego - jeżeli taki został określony w odrębnych przepisach dla danego przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego.
- Jeżeli cena przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego jest wyższa niż określona limitem, oddział wojewódzki NFZ finansuje cenę przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego do wysokości ustalonego limitu ceny, z zachowaniem udziału własnego, jeżeli taki został określony w odrębnych przepisach dla danego przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego.
- Oddział wojewódzki NFZ refunduje tylko zlecenia potwierdzone do
realizacji przez ten oddział.
UWAGA!
Jeżeli cena przedmiotu przewyższa limit, należy poprosić świadczeniodawcę o wydanie faktury tzw. pro forma z wpisaną kwotą limitu i pozostałą jako udział własny i zwrócić się do PCPR o dofinansowanie, przedstawiając fakturę określającą kwotę opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotę udziału własnego lub inny dokument potwierdzający zakup.
- W przypadku otrzymania decyzji o dofinansowaniu - realizujemy zakup.
- W przypadku nieotrzymania dofinansowania z PCPR należy pokryć udział własny w cenie zakupu albo wybrać sprzęt tańszy (o ile jest taka możliwość).
Zasady uzyskiwania i potwierdzania wniosków na naprawę przedmiotów ortopedycznych:
- Podstawą do naprawy przedmiotów ortopedycznych podlegających refundacji jest wniosek uprawnionej osoby o wykonanie naprawy potwierdzony do realizacji przez właściwy oddział wojewódzki KRUS zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Wniosek na naprawę traci ważność po upływie 30 dni od daty wystawienia. Ważność wniosku liczona jest do dnia przedstawienia wniosku do realizacji u świadczeniodawcy.
- Refundowane naprawy przedmiotów ortopedycznych są możliwe po upływie okresu gwarancji tylko w okresie użytkowania przedmiotów ortopedycznych, określonym w przepisach odrębnych, maksymalnie do kwoty ustalonego limitu ceny, niezależnie od liczby napraw.
UWAGA!
Szczegółowe informacje na temat m.in. limitów, cen, wykazu
świadczeniodawców posiadających podpisaną z NFZ umowę można uzyskać
w poszczególnych oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia (wydziały
zaopatrzenia ortopedycznego i środków pomocniczych) bądś na stronie
internetowej NFZ www.nfz.gov.pl.
- W przypadku kiedy pacjent przebywa czasowo poza miejscem zamieszkania, może dokonać potwierdzenia w oddziale wojewódzkim NFZ, na terenie którego przebywa.
- Jeżeli oddział NFZ nie będzie miał wystarczających środków finansowych na realizację wszystkich zleceń na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze - utworzone zostaną chronologiczne listy oczekujących na potwierdzenie realizację zleceń. Na czas oczekiwania na potwierdzenie i realizację termin ważności jest zawieszany.
- Zlecenie, które zostało potwierdzone zaewidencjonowane, lub zlecenie wraz z Kartą zaopatrzenia, można zrealizować u dowolnie wybranego przez ubezpieczonego świadczeniodawcy, który ma podpisaną umowę z NFZ.
Pomoc w likwidacji barier: architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych
Słowniczek
Bariery architektoniczne - to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub znacznie utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
Bariery techniczne - to takie przeszkody, które utrudniają lub uniemożliwiają osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie społeczne. Likwidacja tych barier powinna powodować sprawniejsze działanie tej osoby w społeczeństwie i umożliwić jej funkcjonowanie w życiu codziennym.
Bariery w komunikowaniu się - to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się lub przekazywanie informacji.
O dofinansowanie ww. tytułów rolnik będący osobą niepełnosprawną może zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, właściwego dla swojego miejsca zamieszkania, po spełnieniu określonych warunków. Pomoc finansowa przeznaczona może być m.in. na:
- likwidację barier architektonicznych - dotyczy osób niepełnosprawnych, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują
- pomoc na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych -
mogą ubiegać się o nią osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to
uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Wysokość dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych - wynosi do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia. Pozostałą część (20 proc.) pokrywa wnioskodawca.
Osoba niepełnosprawna, która ma trudności w poruszaniu się, może
wystąpić o pomoc (składając wniosek) w likwidacji barier
architektonicznych utrudniających jej dostęp do budynku, w którym
mieszka, do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), właściwego
terytorialnie dla miejsca jej zamieszkania.
Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć:
- kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
- zaświadczenie o dochodach wnioskodawcy
- ksero aktu własności lub umowy najmu lokalu, w którym mają być likwidowane bariery.
UWAGA! Osoba składająca wniosek:
- nie może mieć zaległości wobec PFRON
- nie korzystała z dofnansowania na ten cel w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku
- w okresie 3 lat przed złożeniem wniosku nie była stroną umowy zawartej z PFRON i rozwiązanej z jej przyczyny.
PCPR nie zwraca kosztów poniesionych w związku z pracami wykonanymi przed wydaniem decyzji!
- Aby otrzymać dofinansowanie, należy również spełnić warunek kryterium dochodowego - na pomoc może liczyć osoba, która nie ma wyższego dochodu niż 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę w rodzinie lub 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
- Likwidacja barier w komunikowaniu się technicznych ma na celu umożliwienie lub znaczne ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywania podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, więc dofinansowanie może dotyczyć sprzętów, które zgodnie z indywidualnymi potrzebami osoby niepełnosprawnej temu służą.
Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne
Osoba niepełnosprawna (rolnik) może prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek. Warunkiem, który musi zostać spełniony, jest wiek aktywności zawodowej tej osoby.
UWAGA!
W praktyce nie da się uzyskać pożyczki na gospodarstwo rolne czy
działalność w ramach działów specjalnych produkcji rolnej -
pożyczki są bowiem przyznawane w ramach pomocy de minimis, a ta nie
pozwala na wspieranie produkcji rolnej (także transportowej,
ograniczenia dotyczą również działalności eksportowej). Mówi o tym
załącznik numer 1 do traktatu ustanawiającego Wspólnotę
Europejską.
Szczegółowych informacji na ten temat należy szukać w
powiatowych urzędach pracy lub Powiatowych Centrach Pomocy
Rodzinie!
Prowadzona działalność gospodarcza musi mieć więc charakter:
wytwórczy, budowlany i usługowy - w rozumieniu przepisów o
działalności gospodarczej. Pożyczka może być udzielona na:
- podjęcie działalności po raz pierwszy
- ponowne rozpoczęcie działalności, jeśli od dnia wykreślenia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej albo cofnięcia koncesji - w odniesieniu do działalności gospodarczej - upłynęło co najmniej 6 miesięcy.
Warunki przyznawania pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej:
- Osoba niepełnosprawna może otrzymać pożyczkę tylko raz. Warunkiem jest aktualne niekorzystanie z pożyczki udzielonej z Funduszu Pracy.
- Osoba ubiegająca się o ww. pożyczkę powinna być zarejestrowana w urzędzie pracy jako „poszukująca pracy” (dotyczy osób mających świadczenia rentowe) lub „bezrobotna” (osoby bez ustalonego prawa do świadczeń).
- Kwota pożyczki może wynosić maksymalnie 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
- Oprocentowanie pożyczki wynosi 5 proc. od udzielonej kwoty.
- Po 2 latach prowadzenia działalności można ubiegać się o umorzenie połowy pożyczki - pod warunkiem niezalegania ze spłatą rat.
- Pożyczkobiorca proponuje formy zabezpieczenia spłaty pożyczki - mogą to być: poręczenia, weksle, hipoteka, zastaw na rzeczach itp.
- Pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej udziela starosta.
UWAGA!
Pożyczka nie przysługuje, jeżeli osoba ubiegająca się o
dofinansowanie ma zaległości w terminowym regulowaniu wymaganych
zobowiązań wobec PFRON. Pożyczka nie może obejmować kosztów
realizacji zadania, poniesionych przed przyznaniem środków
finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków
PFRON.
- Ubiegając się o pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej, należy postarać się o wpis do specjalnego rejestru (KRS), REGON (nr identyfikacyjny firmy), konto bankowe, pieczątkę.
- Należy również pamiętać, że do negocjacji ze starostą w sprawie
przyznania pożyczki trzeba mieć szczegółowy biznesplan.
W przypadku pobierania renty socjalnej należy liczyć się z tym, że co miesiąc trzeba będzie płacić składki ZUS. Przy rencie innego rodzaju płaci się tylko składkę zdrowotną
Przy podejmowaniu działalności po raz pierwszy można liczyć na ulgi w ich płaceniu - zależnie od stopnia niepełnosprawności. I tak osobom niepełnosprawnym podejmującym pierwszy raz działalność gospodarczą finansowane jest: - 75 proc. składek na ubezpieczenie emerytalne - w przypadku osób zaliczanych do znacznego stopnia niepełnosprawności.
- 50 proc. składek na ubezpieczenie emerytalne - w przypadku osób zaliczanych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
- 50 proc. składek na ubezpieczenie wypadkowe - w przypadku osób zaliczanych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Wymagane dokumenty przy ubieganiu się o pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej:
- wniosek o pożyczkę
- orzeczenie o niepełnosprawności
- zaświadczenie lekarza medycyny pracy o możliwości podjęcia pracy
- świadectwa kwalifikacyjne lub świadectwo o poziomie wykształcenia
- zaświadczenie z urzędu skarbowego o nieprowadzeniu działalności gospodarczej w ciągu 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku
- odcinek renty - w przypadku kiedy osoba ubiegająca się o pożyczkę jest rencistą
- oświadczenie wnioskodawcy i współmałżonka o ewentualnym zadłużeniu
- zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej o niekorzystaniu z pożyczki na usamodzielnienie gospodarcze.
UWAGA!
Wnioski są przyjmowane na bieżąco przez cały rok. Są one
rozpatrywane w terminie do 30 dni. Wnioski są oceniane komisyjnie.
Przy ich rozpatrywaniu brane są pod uwagę:
- wysokość wkładu własnego
- wiarygodność pożyczkobiorcy
- znajomość lokalnego rynku.
Zestawienie ulg przysługujących osobom niepełnosprawnym w
podróży środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego (PKP)
i autobusowego (PKS).
Stan prawny obowiązujący od 1 sierpnia 2002 r., na podstawie Ustawy
z dnia 20 czerwca 1992 r o uprawnieniach do ulgowych przejazdów
środkami publicznego transportu zbiorowego (tekst jednolity z 2002
r., Dz. U. Nr 175 poz. 1440 z póśn. zm.).
Ulgi dla osób
niepełnosprawnych na przejazdy PKS i PKP
Ulgi dla osób niepełnosprawnych w podróży środkami publicznego transportu zbiorowego
UWAGA!
- Opłacie za przewóz bagażu nie podlegają: sprzęt i wózki inwalidzkie, a także psy - przewodnicy dla osób niewidomych.
- Wszystkie ulgi obowiązują tylko w klasie 2 pociągów. Nie dotyczą przejazdów pociągami EuroCity i InterCity, w komunikacji międzynarodowej oraz przejazdów w komunikacji autobusowej ekspresowej.
- Osoby uprawnione do ulgowych przejazdów w klasie 2 - korzystające z przejazdu w klasie 1 - zobowiązane są uiścić dopłatę w wysokości różnicy między ceną biletu w klasie 1, a ceną w klasie 2.
- Korzystając z ulg, należy kupić w kasie bilet ze zniżką (nawet jeśli zniżka wynosi 100 proc), za podróż bez takiego biletu można zapłacić karę.
Ulgi dla osób niepełnosprawnych na przejazdy PKS i PKP
Osoby niepełnosprawne korzystające z przejazdów środkami
transportu PKS PKP są uprawnione do ulg. Aby skorzystać z prawa do
zniżki, należy mieć ze sobą dokumenty potwierdzające stopień
niepełnosprawności. Od stopnia niepełnosprawności uzależniona jest
wielkość zniżki.
Dokumentami poświadczającymi uprawnienia dzieci i młodzieży
dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej do korzystania z ulgi
78-procentowej w środkach transportu PKS i PKP są:
- Dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym:
-
- legitymacja przedszkolna dla dziecka niepełnosprawnego
- legitymacja szkolna dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych
- legitymacja szkolna lub studencka wraz z jednym z dokumentów wymienionych w pkt 2.
- Dla dzieci i młodzieży nieuczęszczającej do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym:
-
- legitymacja osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia, wystawiona przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
- legitymacja osoby niepełnosprawnej wystawiona przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
- wypis z treści orzeczenia KiZ, stwierdzający zaliczenie do jednej z grup inwalidzkich
- wypis z treści orzeczenia lekarza ZUS, stwierdzający częściową niezdolność do pracy, całkowitą niezdolność do pracy albo całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Przy przejazdach do i z jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej bądź organizujących turnusy rehabilitacyjne - wraz z jednym z dokumentów, o których mowa w pkt 1 i 2, wymagane jest zaświadczenie (zawiadomienie, skierowanie) określające odpowiednio:
- termin i miejsce badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej lub na turnusie rehabilitacyjnym
- potwierdzenie stawienia się na badania, konsultacje, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia terapeutyczne.
Dokumentami poświadczającymi uprawnienie jednego z rodziców lub
opiekuna dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do korzystania z ulgi
78-procentowej są:
1) dokumenty dziecka określone w pkt. 1 i 2 - jeśli przejazd odbywa
się z dzieckiem
2) zaświadczenie wydane przez przedszkole, szkołę, szkoły wyższe
lub placówkę oświatową lub opiekuńczo-wychowawczą (wzór
zaświadczenia w rozporządzeniu) lub zaświadczenie wydane przez
placówkę zdrowotną udzielającą pomocy społecznej, organizującą
turnusy rehabilitacyjne - jeżeli przejazd odbywa się po dziecko lub
po jego odwiezieniu.
Dokumentami poświadczającymi uprawnienia osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji do korzystania z ulg (49 proc. i 37 proc.) są:
- wypis z treści orzeczenia KiZ o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej
- wypis z treści orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej lub komisji lekarskiej MSWiA o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej
- wypis z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzający całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji
- zaświadczenie ZUS stwierdzające zaliczenie wyrokiem sądu do I grupy inwalidzkiej bądź uznanie niezdolności do samodzielnej egzystencji
- wypis z treści orzeczenia lekarza rzeczoznawcy KRUS stwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji
- wypis z treści komisji lekarskiej KRUS stwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji
- zaświadczenie KRUS stwierdzające zaliczenie wyrokiem sądu do I grupy inwalidzkiej bądź uznanie niezdolności do samodzielnej egzystencji
- legitymacja emeryta-rencisty wojskowego z wpisem o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej
- legitymacja emeryta-rencisty policyjnego z wpisem o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej
- legitymacja osoby niepełnosprawnej stwierdzająca znaczny stopień niepełnosprawności wydana przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Dokumenty wymienione wyżej w pkt 1-10 okazuje się wraz z dowodem
osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Dokumentami poświadczającymi uprawnienia osób niewidomych
niebędących osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji są
dokumenty wymienione w pkt 1-10 z tym, że muszą one stwierdzać
niezdolność do pracy, inwalidztwo albo niepełnosprawność z powodu
stanu narządu wzroku.
Dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do korzystania z ulgi 95-procentowej - przy przejazdach dla:
- opiekuna lub przewodnika towarzyszącego w podróży osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji - jest jeden z dokumentów z pkt 1-10
- przewodnika lub opiekuna towarzyszącego osobie niewidomej lub dla psa przewodnika - jest jeden z dokumentów z pkt 1-10 (dodatkowo potwierdzający inwalidztwo narządu wzroku)
- dla emerytów i rencistów korzystających z dwóch przejazdów w
ciągu roku z ulgą 37-procentową - jest zaświadczenie wydane przez
związki emerytów i rencistów (jest ich wiele, często w zależności
od wykonywanego zawodu), według załącznika zamieszczonego w
rozporządzeniu wraz z dowodem osobistym.
Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mają prawo do korzystania w życiu codziennym z pewnych ulg uprawnień. Są one uzależnione od schorzenia i stopnia niepełnosprawności. Warto się z nimi zapoznać, gdyż mogą one, choćby w niewielkim stopniu, ułatwić codzienne funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej.
Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (inwalidzi dawnej I grupy) mają prawo do:
- 49 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP - tylko w 2 klasie pociągów osobowych
- 37 proc. ulgi w pociągach pospiesznych, ekspresowych, IC i EC
- 49 proc. na przejazdy w autobusach PKS w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów jednorazowych
- 37 proc. ulgi w autobusach PKS pospiesznych i przyspieszonych, na podstawie biletów jednorazowych
- bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską wraz ze wskazanym przez siebie opiekunem (na podstawie orzeczenia potwierdzającego stopień niepeł-nosprawności) na terenie Warszawy
- 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP i autobusach PKS dla opiekuna towarzyszącego w podróży (na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych), przy czym opiekun musi być pełnoletni (skończone 18 lat), a w przypadku osoby niewidomej musi mieć skończone 13 lat
- Karty parkingowej potwierdzającej uprawnienia do niestosowania się do niektórych znaków drogowych (znaki wylicza § 33.2 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 21 czerwca 1999 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych Dz. U. Nr 58 z 1999 r., poz. 622), Wykaz znaków: zakaz ruchu w obu kierunkach (B-1), zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykl jednośladowych (B-3), zakaz wjazdu autobusów (B-3a), zakaz wjazdu motocykli (B-4), zakaz wjazdu motorowerów (B-10), zakaz postoju (B-35), zakaz postoju w dni nieparzyste (B-37), zakaz postoju w dni parzyste (B-38), strefa ograniczonego postoju (B-39)
- zwolnień od opłat abonamentowych za radio i telewizję, tylko osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji oraz osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu na podstawie np. orzeczenia potwierdzającego stopień niepełnosprawności
- 50 proc. rabatu na usługi telekomunikacyjne (przyłączenie do
sieci i abonament), tylko dorośli i dzieci, które ukończyły 16. rok
życia i tylko w przypadku uszkodzenia wzroku, słuchu lub mowy.
Uprawnienie dotyczy także opiekunów prawnych osób
niepełnosprawnych, przy czym tylko w przypadku stałego lub
czasowego zameldowania opiekuna z osobą niepełnosprawną w tym samym
lokalu.
UWAGA!
Jeśli jesteś opiekunem dziecka z uszkodzeniem wzroku, słuchu bądś mowy, które nie ma skończonych 16 lat, to ulga ci nie przysługuje, nawet jeśli jesteś zameldowany pod tym samym adresem (podstawa prawna Uchwała Zarządu TP S.A. nr 85/01 z 2001 r.). Z ulg można korzystać w ramach planu TP standardowego, planu sekundowego TP dom oraz planu TP socjalnego.
- ulgowych biletów do muzeów
- do odliczeń niektórych wydatków od dochodu (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.)
- bezpłatnych usług doręczania listów, paczek i przekazów
pocztowych bezpośrednio do domu (zapotrzebowanie na usługę zgłasza
się na poczcie, w miejscu zamieszkania), ponadto placówki pocztowe
muszą wydzielić stanowiska do obsługi osób niepełnosprawnych i
dostosować skrzynki do ich potrzeb.
• Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym (dawna II grupa inwalidzka) mają prawo do:
1) Karty Parkingowej potwierdzającej uprawnienia do niestosowania się do niektórych znaków drogowych
2) zwolnień z opłaty abonamentowej za radio i telewizję, tylko w przypadku osób niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc. na podstawie jednego z dokumentów, tj. orzeczenia stwierdzającego umiarkowany stopień niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku
3) 50 proc. rabatu na usługi telekomunikacyjne (przyłączenie do sieci i abonament), tylko w przypadku uszkodzenia słuchu i mowy, i tylko dorośli i dzieci, które ukończyły 16. rok życia.
UWAGA!
Jeśli jesteś opiekunem dziecka z uszkodzeniem wzroku bądś mowy z
umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ale poniżej 16. roku
życia, to zniżka ci nie przysługuje (podstawa prawna: Uchwała
Zarządu TP. S.A. nr 85/01 z 2001 r.). Z ulg można korzystać w
ramach planu TP standardowego, planu sekundowego TP dom oraz planu
TP socjalnego.
Osoby niepełnosprawne w stopniu lekkim mają prawo do:
• Karty parkingowej potwierdzającej uprawnienia do niestosowania
się do niektórych znaków drogowych.
Osoby niewidome niebędące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:
- 37 proc. ulgi na przejazdy w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych oraz w autobusach PKS (na podstawie jednego z dokumentów stwierdzających inwalidztwo)
- 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP i autobusach PKS dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osoby niewidome lub ociemniałe), który musi mieć ukończone 13 lat
- bezpłatnych przejazdów w komunikacji miejskiej na podstawie legitymacji Polskiego Związku Niewidomych na terenie Warszawy.
Osoby z upośledzeniem umysłowym (oraz ich opiekunowie) mają prawo do:
- bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie Warszawy na podstawie legitymacji Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Inwalidzi wojenni i wojskowi mają prawo do:
- bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie Warszawy
na podstawie Książeczki Inwalidy Wojennego (Wojskowego) wydanej
przez ZUS.
Przewodnik inwalidy wojennego (wojskowego), tylko o znacznym stopniu niepełnosprawności, ma także prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.
Dzieci i młodzież niepełnosprawna, która uczęszcza do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia, a studenci do 26. roku życia; ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do:
- 78 proc. ulgi na przejazdy w pociągach osobowych i pospiesznych, ekspresowych EC, IC PKP (tylko w 2 klasie) i we wszystkich rodzajach autobusów PKP na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, i z powrotem, na podstawie legitymacji szkolnej
- bezpłatnych przejazdów na trasie z miejsca zamieszkania do szkoły, na podstawie ważnej legitymacji szkoły specjalnej z podaną trasą dojazdu (dotyczy młodzieży uczęszczającej do szkół specjalnych). Do bezpłatnego przejazdu ma prawo również opiekun dziecka na podstawie zaświadczenia wydanego przez szkołę, z podaną trasą dojazdu.
Renciści i emeryci (a także małżonkowie, na których pobierany jest dodatek rodzinny) mają prawo do:
- dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą 37 proc. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych
- 48 proc. ulgi w opłatach komunikacji miejskiej na podstawie aktualnego odcinka renty (emerytury) wraz z dowodem tożsamości.
UWAGA!
Należy pamiętać o tym, że bilet na przejazd „tam i z powrotem” jest
traktowany jako dwa oddzielne przejazdy. Emeryci i renciści nie
mają zniżek w autobusach PKS.
Zwolnione z opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych są:
- osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej
- osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
- osoby całkowicie niezdolne do pracy samodzielnej egzystencji
- osoby o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje dodatek pielęgnacyjny
- osoby, które skończyły 75 lat
- osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego
- osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu
- osoby, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
- inwalidzi wojenni i wojskowi
- kombatanci, niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz wdowy i wdowcy po kombatantach, którzy są jednocześnie emerytami lub rencistami.
UWAGA!
Od 16 maja 2005 r. zwolnienie nie przysługuje osobom, które
mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema
osobami, które ukończyły 26. rok życia i które nie spełniają
warunków do uzyskania tych zwolnień. Prawo do zwolnień od opłat
abonamentowych zachowują osoby, które korzystają z tego prawa na
podstawie dotychczasowych przepisów, pod warunkiem dostarczenia w
terminie 6 miesięcy oświadczenia o spełnianiu warunków do
korzystania z tych zwolnień.
Ulga do muzeum
Muzea państwowe od 1997 r. mają obowiązek wprowadzania ulgowych
biletów dla osób niepełnosprawnych (i ich opiekunów), dla
rencistów, emerytów, nauczycieli wszystkich typów szkół, studentów
uczniów. Ulgowe bilety można otrzymać po okazaniu odpowiedniej
legitymacji potwierdzającej uprawnienie. Wstęp do muzeów
martyrologicznych jest bezpłatny w ogóle, a inne muzea udostępniają
bezpłatnie swoje kolekcje przez jeden dzień w tygodniu. Wysokość
ulgi oraz dzień bez biletów ustala dla każdego muzeum jego
dyrektor.
Ulgi na telefony komórkowe
Oferowane przez operatorów sieci komórkowych ulgi dotyczą zazwyczaj
osób niewidomych i niesłyszących. Ponieważ zakres tych ulg ulega
zmianie, szczegółowych informacji należy szukać w punktach obsług
klienta tych sieci.
Turnusy i sanatoria - jak się ubiegać, gdzie składać wnioski, gdzie szukać ośrodków
Turnus jest - „zorganizowaną formą aktywnej rehabilitacji,
połączonej z formą odpoczynku, której celem jest ogólna poprawa
psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych
uczestników, m.in. przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów
społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez
udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu”.
Program turnusu powinien zawierać elementy rehabilitacji
odpowiedniej do rodzaju schorzenia osoby niepełnosprawnej oraz mieć
w swoim programie elementy zajęć kulturalno-oświatowych. Turnus
rehabilitacyjny ze swojego założenia powinien służyć rehabilitacji
społecznej osób niepełnosprawnych i tylko tym osobom
przysługuje.
Turnusy rehabilitacyjne dofinansowują Powiatowe Centra Pomocy
Rodzinie (PCPR) ze środków PFRON.
O dofinansowanie może ubiegać się osoba niepełnosprawna mieszkająca
na terenie danego powiatu, a wnioski składa we właściwym dla
swojego miejsca zamieszkania PCPR.
Dofinansowanie na tego typu leczenie, jakim jest turnus
rehabilitacyjny, może otrzymać osoba niepełnosprawna dorosła, jak
niepełnosprawne dziecko (poniżej 16 lat), a także opiekun osoby
niepełnosprawnej, którego pomoc jest niezbędna podczas pobytu.
Jakie wymagania powinna spełniać osoba ubiegająca się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego?
- Osoba niepełnosprawna, ubiegając się o dofinansowanie, powinna mieć przede wszystkim skierowanie od lekarza prowadzącego.
- Turnus powinien odbywać się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków zaakceptowanych przez wojewodę (tylko rehabilitacja w trybie niestacjonarnym zwalnia z rejestracji na takiej liście).
- Osoba niepełnosprawna starająca się o dofinansowanie nie może pełnić funkcji członka kadry na takim turnusie i nie może być opiekunem innej osoby.
- Należy złożyć dokument zaświadczający o wysokości swoich dochodów.
- Uczestnik turnusu musi złożyć oświadczenie o braku zobowiązań finansowych wobec PFRON.
- Trzeba pamiętać o zaświadczeniu o stanie zdrowia wystawionym nie wcześniej niż 3 miesiące wstecz.
- Osobie niepełnosprawnej (jeśli takiej pomocy potrzebuje) może towarzyszyć na turnusie osoba asystująca (jej pobyt też może być dofinansowany).
UWAGA!
Ze środków PFRON nie może być dofinansowane uczestnictwo w turnusie
dofinansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach powszechnego
ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak przebiega procedura ubiegania się o środki z
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na dofinansowanie do turnusu
rehabilitacyjnego?
Wniosek jest rozpatrywany w terminie 30 dni od dnia złożenia.
Odpowiedź o przyznaniu bądź nieprzyznaniu dofinansowania
wnioskodawca powinien otrzymać na piśmie (wraz z uzasadnieniem).
Osoba, która otrzymała dofinansowanie, wybiera konkretny turnus i
powiadamia o tym PCPR w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji (nie
później niż 21 dni przed rozpoczęciem turnusu). Musi to być turnus
prowadzony przez ośrodek wpisany do rejestru organizatorów turnusów
(rejestr dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i
Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl, rejestr
prowadzony jest przez wojewodów, PCPR też powinien mieć
uaktualnioną wersję).
1. Druki wniosków pobieramy z Powiatowego Centrum Pomocy
Rodzinie (druk o tytule: „Wniosek o przyznanie dofinansowania ze
środków PFRON uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym”). Druk:
„Wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny” (jest to
druk do wypełnienia przez lekarza kierującego na turnus).
2. Po wypełnieniu wniosku zainteresowany składa go wraz z
załącznikami:
• wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny (ze
wskazaniem, jeżeli jest taka konieczność, czy potrzebny będzie
wyjazd z opiekunem)
• kopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (jeśli chodzi o
dzieci - to analogicznie kopia orzeczenia o
niepełnosprawności).
3. Wniosek składa zainteresowana osoba, opiekun bądź organizator
turnusu.
4. Przy rozpatrywaniu wniosku decyduje:
• stopień i rodzaj niepełnosprawności
• wpływ niepełnosprawności na możliwość realizacji przez
wnioskodawcę kontaktów społecznych w codziennym
funkcjonowaniu
• pierwszeństwo w rozpatrywaniu wniosku mają osoby, które nie
korzystały z dofinansowania z PFRON w danym roku.
5. Dofinansowanie przekazywane jest bezpośrednio organizatorowi
turnusu, a nie osobie niepełnosprawnej.
Na podstawie centralnej bazy danych tworzony jest krajowy informator o ośrodkach organizatorach turnusów i przekazywany do wszystkich PCPR!
W sanatorium - pobyt dofinansowany jest ze środków pochodzących z ubezpieczenia społecznego. Środkami dysponują oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia tam też składa się skierowanie od lekarza o konieczności takiego leczenia. W sanatorium - z założenia - realizowana jest przede wszystkim rehabilitacja usprawniająca i leczenie jedynie z elementami rehabilitacji usprawniającej.
UWAGA!
Warunkiem otrzymania dofinansowania pobytu na turnusie jest
udokumentowanie niepełnosprawności uczestnika; natomiast z pobytu z
sanatorium (leczenie uzdrowiskowe) - może korzystać każdy
ubezpieczony.
- Leczenie uzdrowiskowe jest jednym ze świadczeń zdrowotnych gwarantowanych Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Przysługuje wszystkim ubezpieczonym - po spełnieniu określonych warunków.
- Z leczenia uzdrowiskowego może skorzystać każdy ubezpieczony, który otrzyma stosowne skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowane musi zostać potwierdzone w oddziale wojewódzkim NFZ, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o takie leczenie. Do sanatoriów kierowane są m.in. osoby niepełnosprawne, osoby po ciężkich chorobach lub po długim leczeniu szpitalnym. W większości przypadków osoby te ponoszą częściowe koszty związane z pobytem w sanatorium - tzn. dopłacają - pokrywając w ten sposób część wydatków związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem.
- Koszty przejazdu do i z uzdrowiska oraz częściowe
zakwaterowanie i wyżywienie ponosi pacjent. Z wszelkich opłat za
pobyt zwolnione są dzieci i młodzież do 18. roku życia, a jeżeli
kształcą się dalej - do ukończenia 26 lat, dzieci niepełnosprawne w
stopniu znacznym (bez ograniczenia wieku), a także uprawnione do
renty rodzinnej.
Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym traktowane jest jako kontynuacja leczenia szpitalnego. Jest ono całkowicie bezpłatne i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego.
Na leczenie w sanatorium uzdrowiskowym kieruje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego: lekarz pierwszego kontaktu, specjalista bądź lekarz ze szpitala.
- Wystawiając skierowanie, może wskazać zalecane miejsca i rodzaj leczenia uzdrowiskowego. Skierowanie takie wraz z dokumentacją medyczną przesyłane jest przez lekarza wystawiającego skierowanie do oddziału wojewódzkiego NFZ.
- W ciągu 30 dni od daty wpłynięcia skierowania do oddziału lekarz specjalista dokonuje jego weryfikacji. Termin ten może zostać wydłużony do 14 dni, w przypadku gdy konieczne jest uzupełnienie informacji medycznej.
- Po stwierdzeniu zasadności skierowania przez lekarza specjalistę oddział wojewódzki NFZ określa miejsce, rodzaj oraz czas trwania leczenia uzdrowiskowego.
- Potwierdzone przez oddział skierowanie dostarczane jest ubezpieczonemu nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia.
- Oddział może nie potwierdzić skierowania, w przypadku gdy brakuje miejsc w odpowiednich sanatoriach. W takiej sytuacji skierowanie trafia na listę oczekujących i zostaje potwierdzone w momencie, gdy odpowiednie miejsce jest dostępne.
- W przypadku gdy lekarz specjalista nie potwierdzi zasadności skierowania, dokumentacja odsyłana jest lekarzowi, który wystawił skierowanie z podaniem uzasadnienia odmowy. Od takiej decyzji nie przysługuje odwołanie.
- Ubezpieczony wyjeżdża do sanatorium w ramach urlopu wypoczynkowego i pokrywa część kosztów zakwaterowania wyżywienia oraz koszty przejazdu. O tym, jak często można ubiegać się o wyjazd do sanatorium, decydują wewnętrzne uchwały wojewódzkich oddziałów NFZ. Średnio zdarza się to raz na dwa lata i uzależnione jest przede wszystkim od liczby środków, którymi dysponuje oddział, liczby miejsc w ośrodkach uzdrowiskowych oraz liczby wniosków napływających z oddziału.
Okres pobytu na leczeniu uzdrowiskowym dla dorosłych
wynosi:
1) dla leczenia w szpitalu uzdrowiskowym - 21 dni
2) dla leczenia w sanatorium uzdrowiskowym - 21 dni
3) dla leczenia ambulatoryjnego od 6 do 18 dni zabiegowych.
Okres pobytu na leczeniu uzdrowiskowym dla dzieci wynosi:
1) dla leczenia w szpitalu uzdrowiskowym - 27 dni
2) dla leczenia w sanatorium uzdrowiskowym - 21 dni
3) dla leczenia ambulatoryjnego od 6 do 18 dni zabiegowych.
Powyższe okresy mogą być wydłużone na wniosek lekarza zakładu
lecznictwa uzdrowiskowego - za zgodą oddziału NFZ. Odpłatność za
pobyt w sanatorium uzdrowiskowym różnicuje się ze względu na sezon
rozliczeniowy, w którym ubezpieczony odbywa leczenie:
a) sezon I - od dnia 1 października do 30 kwietnia
b) sezon II - od dnia 1 maja do 30 września. Opłata za pobyt
uzależniona jest także od standardu zakwaterowania.
Aby skorzystać z leczenia ambulatoryjnego, pacjent powinien mieć
skierowanie od lekarza. Na skierowaniu powinno być zaznaczone, że
chodzi o taką formę leczenia. Osoba chcąca z niego skorzystać, sama
decyduje, gdzie i kiedy chce się leczyć. Jedynym warunkiem jest to,
aby uzdrowisko było dostosowane do leczenia danego schorzenia oraz
żeby miało podpisaną umowę z oddziałem wojewódzkim NFZ.
Przed skierowaniem wniosku do oddziału NFZ należy zapewnić sobie
zakwaterowanie w danej miejscowości uzdrowiskowej (w samym domu
uzdrowiskowym lub kwaterze prywatnej), a na skierowaniu zaznaczyć,
kiedy i gdzie pacjent chce wyjechać. Skierowanie podlega takiej
samej weryfikacji jak w przypadku skierowania do sanatorium i trwa
około 14 dni.
W ramach uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego ubezpieczony ma
zapewnione badania lekarskie oraz nie mniej niż trzy zabiegi
dziennie. Leczenie takie może trwać 14 lub 21 dni.
Orzecznictwo o niepełnosprawności do celów pozarentowych
Kto orzeka o stopniu niepełnosprawności do celów pozarentowych?
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności do celów pozarentowych wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Zespół orzeka na wniosek:
- osoby zainteresowanej
- przedstawiciela ustawowego tej osoby. Wniosek można również złożyć za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodka Pomocy Społecznej - wówczas osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy musi wyrazić pisemną zgodę na złożenie wniosku w jej imieniu.
UWAGA!
Orzeczenia o niepełnosprawności (dla osób do 16. roku życia) lub o
stopniu niepełnosprawności (dla osób, które ukończyły 16 lat)
wydają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Na podstawie jakich dokumentów jest wydawane orzeczenie?
Wymagane druki do wypełnienia otrzymuje się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (często w samej siedzibie powiatu). Można je również uzyskać listownie. Wniosek o wydanie orzeczenia powinien zawierać:
- imię i nazwisko dziecka, przedstawiciela ustawowego dziecka lub dorosłej osoby uprawnionej, datę i miejsce urodzenia
- adres zamieszkania lub pobytu, numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość
- określenie celu, dla którego niezbędne jest uzyskanie orzeczenia (np. uzyskanie świadczeń z pomocy społecznej, uprawnień do uzyskania ulg, możliwości korzystania z warsztatów terapii zajęciowej, uzyskanie Karty Parkingowej Osoby Niepełnosprawnej i inne)
- dane dotyczące sytuacji społecznej zawodowej osoby zainteresowanej (w przypadku wniosku o orzeczenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności)
- oświadczenia o prawdziwości danych zawartych we wniosku.
Do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu
niepełnosprawności należy dołączyć dokumentację medyczną
(kserokopie), w tym zaświadczenie lekarskie opisujące stan zdrowia,
wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku,
oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie
niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
Do wniosku o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień
należy dołączyć dokumentację medyczną (kserokopie): orzeczenia o
inwalidztwie lub niezdolności do pracy oraz inne dokumenty mogące
mieć wpływ na ustalenie wskazań do ulg uprawnień.
Po złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia do wskazania ulg i
uprawnień Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności zwraca się do
właściwego organu rentowego o udostępnienie kopii orzeczenia o
niezdolności do pracy lub zaliczenia do jednej z grup
inwalidzkich.
Jeżeli przedłożona wraz z wnioskiem dokumentacja jest
niewystarczająca do wydania orzeczenia o niepełnosprawności,
stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień,
przewodniczący zespołu na piśmie zawiadamia o konieczności jej
uzupełnienia. Wyznacza także termin złożenia brakującej
dokumentacji. Nieuzupełnienie jej w określonym terminie powoduje
pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
Jak wygląda rozpatrywanie wniosku?
Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu
niepełnosprawności rozpatruje co najmniej dwuosobowy skład
orzekający, wniosek zaś o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i
uprawnień rozpatruje jednoosobowo lekarz - członek Powiatowego
Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
O terminie rozpatrzenia wniosku osoba wnioskująca zawiadamiana jest
listownie, nie później niż 14 dni przed dniem jego rozpatrzenia.
Jeśli osoba wezwana na posiedzenie składu orzekającego nie stawi
się w wyznaczonym terminie, jej wniosek pozostaje nierozpatrzony.
Natomiast gdy nieobecność była usprawiedliwiona ważnymi przyczynami
lub zdarzeniami losowymi - przewodniczący zespołu wyznacza nowy
termin.
Aby wydać orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu
niepełnosprawności, lekarz orzecznik sporządza na podstawie badania
ocenę stanu zdrowia dziecka lub osoby dorosłej.
Jeżeli dana osoba lub dziecko nie mogą uczestniczyć w posiedzeniu
składu orzekającego z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy
choroby (potwierdzone zaświadczeniem lekarskim), badanie
przeprowadza się w miejscu pobytu tej osoby lub dziecka.
W przypadku gdy lekarz orzecznik uzna posiadaną dokumentację
medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia, może być
ona wydana bez badania.
Co zawiera orzeczenie o niepełnosprawności?
- oznaczenie zespołu, który wydał orzeczenie
- datę wydania orzeczenia
- datę złożenia wniosku
- podstawę prawną wydania orzeczenia
- imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania lub pobytu
- numer dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka
- ustalenie lub odmowę ustalenia niepełnosprawności
- symbol przyczyny niepełnosprawności
- datę lub okres powstania niepełnosprawności
- okres, na jaki orzeczono niepełnosprawność
- wskazania określone przez skład orzekający
- uzasadnienie
- pouczenie o przysługującym odwołaniu
- podpis z podaniem imienia i nazwiska przewodniczącego składu orzekającego oraz pozostałych członków tego składu.
Co zawiera orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
- oznaczenie zespołu, który wydał orzeczenie
- datę wydania orzeczenia
- datę złożenia wniosku
- podstawę prawną wydania orzeczenia
- imię i nazwisko osoby zainteresowanej
- datę i miejsce urodzenia osoby zainteresowanej oraz adres zamieszkania
- numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość
- ustalenia lub odmowę ustalenia stopnia niepełnosprawności
- symbol przyczyny niepełnosprawności
- okres, na jaki orzeczono stopień niepełnosprawności
- datę lub okres powstania niepełnosprawności
- datę lub okres powstania ustalonego stopnia niepełnosprawności
- uzasadnienie i pouczenie o przysługującym odwołaniu
- podpis z podaniem imienia i nazwiska przewodniczącego składu orzekającego oraz pozostałych członków tego składu.
Co zawiera orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień?
- oznaczenie zespołu, który wydał orzeczenie
- datę wydania orzeczenia i datę złożenia wniosku
- podstawę prawną wydania orzeczenia
- imię i nazwisko osoby wnioskującej, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania lub pobytu
- numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość
- stopień i symbol przyczyny niepełnosprawności
- datę lub okres powstania niepełnosprawności
- okres, na jaki wydano orzeczenie
- wskazanie i uzasadnienie - określone przez lekarza - członka zespołu orzekającego
- uzasadnienie i pouczenie o nieprzysługującym odwołaniu
- podpis z podaniem imienia i nazwiska lekarza - członka zespołu orzekającego.
Orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień - doręcza się na piśmie, nie później niż 14 dni od dnia posiedzenia w sprawie wydania orzeczenia.
Gdzie należy złożyć wniosek?
Wniosek o wydanie orzeczenia składa się w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Informacje o siedzibie zespołu i adres można uzyskać w każdym Ośrodku Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, urzędzie miasta lub urzędzie gminy.
UWAGA!
Nie w każdym powiecie znajduje się Zespół ds. Orzekania o
Niepełnosprawności, dlatego może się okazać, że składane wnioski
będą rozpatrywane w sąsiednim powiecie.
Wniosek jest rozpatrywany nie później niż w ciągu 1 miesiąca od
dnia jego złożenia. W przypadkach bardziej skomplikowanych wniosek
jest rozpatrywany nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia
złożenia wniosku.
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydaje
orzeczenia o:
- stopniu niepełnosprawności (dorośli powyżej 16. roku życia)
- niepełnosprawności (dzieci do 16. roku życia)
- wskazaniach do ulg i uprawnień (w przypadku osób posiadających już prawomocne orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy).
UWAGA!
Orzeczenie o niepełnosprawności wydaje się w celu otrzymywania
prawa do:
- zasiłku pielęgnacyjnego
- zasiłku stałego
- korzystania z ulg i uprawnień (np.: przejazdy środkami transportu publicznego, uzyskanie Karty Parkingowej Osoby Niepełnosprawnej i inne)
- inne.
Stopień niepełnosprawności danej osoby orzeka się na czas określony lub na stałe, natomiast niepełnosprawność dziecka -orzeka się zawsze na czas określony, jednak nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 16. roku życia.
Do jakiej formy pomocy i uprawnień upoważnia orzeczenie wydane przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności:
- możliwość korzystania z zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, sprzęt rehabilitacyjny, środki pomocnicze i techniczne (PCPR)
- możliwość ubiegania się o pomoc socjalną zasiłek pielęgnacyjny i inne (np. zasiłki związane z niepełnosprawnością)
- możliwość uczestnictwa w terapii zajęciowej w warsztatach terapii zajęciowej (WTZ)
- możliwość korzystania z ulg, np.: komunikacyjnych, zwolnienia z opłat abonamentu radiowo-telewizyjnego (na podstawie odrębnych przepisów).
Legitymacja osoby niepełnosprawnej
Orzeczenie o przyznaniu któregoś ze stopni niepełnosprawności
jest podstawą do korzystania z ulg i uprawnień przysługujących
osobom niepełnosprawnym. Potwierdzeniem posiadania orzeczenia jest
legitymacja osoby niepełnosprawnej. Organem uprawnionym do jej
wydania jest starosta.
Wniosek o wydanie legitymacji osoba zainteresowana składa we
właściwym dla jej miejsca zamieszkania Powiatowym Zespole ds.
Orzekania o Niepełnosprawności.
Druk wniosku udostępnia Zespół.
• W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności dziecka
starosta wystawia legitymację dokumentującą
niepełnosprawność.
• W przypadku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub
orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień osoby, która ukończyła
16 lat, starosta wystawia legitymację dokumentacją stopień
niepełnosprawności.
• Na wniosek osoby, która uzyskała orzeczenie o stopniu
niepełnosprawności lub przedstawiciela ustawowego dziecka, w
legitymacji wpisuje się symbol przyczyny niepełnosprawności, jeśli
może to ułatwić danej osobie korzystanie z należnych ulg i
uprawnień.
UWAGA!
Odwoływanie się od orzeczenia Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o
Niepełnosprawności przysługuje do Wojewódzkiego Zespołu ds.
Orzekania o Niepełnosprawności, w terminie 14 dni od daty
doręczenia. Odwołanie składa się za pośrednictwem Powiatowego
Zespołu, który przekazuje je wraz z aktami do Wojewódzkiego Zespołu
ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Od orzeczenia wydanego przez Wojewódzki Zespół przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem organu, który wydał orzeczenie, tj. Wojewódzkiego Zespołu. Postępowanie w sprawach odwołań - jest wolne od kosztów i opłat sądowych.
Z ostatniej chwili…
W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz w Ministerstwie
Zdrowia trwają przygotowania do ujednolicenia systemu orzecznictwa.
Wiele wskazuje na to, że zamiast pięciu systemów orzekania o
rentach i niepełnosprawności - powstanie jeden. Oznacza to, że
lekarze orzecznicy z ZUS, KRUS, MON, MSWiA oraz Powiatowych
Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności będą oceniać zdolność
do pracy lub służby oraz niepełnosprawność ubezpieczonych.
Mają zostać zlikwidowane resortowe zespoły orzecznictwa, a zamiast
nich ma powstać jeden - działający w ramach Narodowego Funduszu
Zdrowia. Zmiana orzekania o niezdolności do pracy ma zmniejszyć
biurokrację, ograniczyć liczbę tzw. lewych rent, zracjonalizować
wydatki na ochronę ubezpieczonego przed niezdolnością do pracy.
Rozwiązanie popierają lekarze medycyny pracy, a sprzeciwiają się im
- lekarze orzecznicy.
Spis treści:
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
Dodaj komentarz