Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Problemy osób z obustronnym ubytkiem słuchu

22.11.2006
Źródło: Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych zwrócił się do Ministra Zdrowia Zbigniewa Religi z apelem o zmianę zasad refundacji zakupu aparatów słuchowych dla osób z obustronnym ubytkiem słuchu.

W Polsce refundacja dwóch aparatów słuchowych przy obustronnym ubytku słuchu przysługuje jedynie osobom czynnym zawodowo, dzieciom do 18 roku życia oraz młodzieży uczącej się do 26 roku życia. Osobom nieaktywnym zawodowo refundacja przysługuje jedynie na jeden aparat.

Zaopatrzenie w aparaty słuchowe stanowi bardzo istotną część życia osób niedosłyszących, ponieważ zapewnia im możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Tymczasem rozporządzenie regulujące zasady zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wyraźnie dyskryminuje osoby z obustronnym ubytkiem słuchu, rodząc konsekwencje natury zdrowotnej i społecznej. W efekcie:

  • osoba niedosłysząca napotyka na trudności w znalezieniu pracy, a brak stałego dochodu nie pozwala jej na sfinansowanie zakupu drugiego aparatu,
  • wzrastają koszty z budżetu państwa na renty i przedwczesne emerytury dla osób niedosłyszących,
  • niedosłyszenie rodzi wstyd u pacjentów, prowadzi do obniżenia poczucia godności i własnej wartości, spadku pozycji społecznej, a nawet depresji.

Dodatkowo noszenie aparatu słuchowego na jednym uchu przy obustronnym ubytku słuchu powoduje:

  • brak umiejętności lokalizowania źródła dźwięku i rozpoznawania kierunku, z którego on dochodzi,
  • brak umiejętności rozumienia mowy w hałasie,
  • nastąpienie zjawiska deprywacji słuchu, czyli utraty zdolności rozumienia,
  • problemy z uzyskaniem pełnego i przyjemnego obrazu dźwięku.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej osobom z obustronnym ubytkiem słuchu państwo zapewnia refundację dwóch aparatów. Zasada ta obowiązuje także wśród nowych członków Unii – na Węgrzech, w Czechach i Słowacji – krajów do których najczęściej porównuje się Polskę.
Zgodnie z danymi AEA (Europejskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu) liczba protezowań obousznych w Polsce wynosi 4%, podczas gdy w Szwajcarii osiąga poziom 75%, w Niemczech 65%, we Francji 60%, na Węgrzech 55%, a w Czechach i Słowacji 50%. Rozwiązania zastosowane w Polsce to proceder niespotykany nigdzie w Europie.

W świetle powyższych faktów MSOON proponuje wprowadzenie zmiany w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 17 grudnia 2004 roku w sprawie szczegółowego wykazu wyrobów medycznych (…) polegającą na wykreśleniu zapisu „osób czynnych zawodowo” i zastąpienie go zapisem „osób z obustronnym ubytkiem słuchu”.

Przeczytaj apel do ministra zdrowia

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas