Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl
Co przysługuje osobom niewidomym i słabowidzącym?; 10 pytań Czytelników o kompleksową rehabilitację. PFRON odpowiada; Jak będzie wyglądało orzekanie osób autystycznych?; Opiekunowie na świadczeniu pielęgnacyjnym powinni móc zarabiać. Senator Koalicji Obywatelskiej proponuje zmianę ustawy. Więcej informacji znajdziecie w podsumowaniu pierwszego tygodnia lutego na portalu Niepelnosprawni.pl.
Polecamy
Co przysługuje osobom niewidomym i słabowidzącym?
W obowiązującym w Polsce systemie ulgi i uprawnienia przysługujące osobom z niepełnosprawnością zależą przede wszystkim od jej stopnia. Jednak w niektórych przypadkach istotna jest także przyczyna (symbol) niepełnosprawności. Poniżej opisujemy najważniejsze z rozwiązań, z jakich mogą korzystać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności narządu wzroku.
10 pytań Czytelników o kompleksową rehabilitację. PFRON odpowiada
Za pośrednictwem maili i komentarzy do naszej redakcji trafia coraz więcej pytań dotyczących programu kompleksowej rehabilitacji, realizowanego przez PFRON. Pytania te na bieżąco przekazujemy organizatorom projektu. Oto odpowiedzi.
Wydarzenia
Jak będzie wyglądało orzekanie osób autystycznych? Przedstawiciele środowiska spotkali się z ministrem Wdówikiem
Przedstawiciele środowiska zajmującego się problematyką autyzmu 29 stycznia 2021 r. wzięli udział w spotkaniu z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Pawłem Wdówikiem. Przyczyną spotkania były wypowiedzi Pełnomocnika na temat wzrostu liczby orzeczeń o zespole Aspergera i obawy środowiska co do tego, jak na sytuację tej grupy wpłynie planowana reforma orzecznictwa. Podsumowanie spotkania zostało upublicznione przez uczestników ze strony społecznej, m.in. przez Fundację Synapsis.
Jak najszybciej zaszczepmy osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów – apel Stowarzyszenia STOP Wykluczeniom
To już kolejny głos w sprawie włączenia osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów do grupy priorytetowej przy szczepieniach na COVID -19. Tym razem ze strony opiekunów osób dorosłych.
Praca
Koronawirus: utrata pracy a zajęcie komornicze podczas pandemii. Jak jesteśmy chronieni?
Czas pandemii koronawirusa dla wielu osób jest trudny z różnych powodów. Wiele osób straciło pracę w tym czasie, borykając się równocześnie z codziennością. Co w sytuacji gdy straciliśmy pracę, a mamy komornika „na głowie”? Czy w tej sytuacji prawo nas chroni? Odpowiada Marek Grzelak, rzecznik prasowy Izby Komorniczej w Poznaniu.
Opiekunowie na świadczeniu pielęgnacyjnym powinni móc zarabiać. Senator Koalicji Obywatelskiej proponuje zmianę ustawy
Umożliwienie łączenia pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z pracą zarobkową, ale przy progu dochodowym w wysokości średniej krajowej – taką zmianę przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Agnieszkę Gorgoń-Komor z Koalicji Obywatelskiej.
James Bond z niepełnosprawnością? Czemu nie! Nowy szef brytyjskiego wywiadu ma zaskakujące plany
Nowy szef brytyjskiego wywiadu MI6 chce, by w tej organizacji pracowało więcej osób z niepełnosprawnością. Do takiej zmiany zainspirowała go niewidoma żona – pisze dziennik „The Mirror”.
Kultura
Zgłoś się do 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości „Albertiana”
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta organizują kolejną, 21. edycję „Albertiany” – ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu artystycznego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Biorą w nim udział grupy teatralne oraz soliści.
Sport
200 dni do igrzysk w Tokio. Mimo pandemii, przewodniczący IPC jest dobrej myśli
Andrew Parsons, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC), jest przekonany, że przełożone igrzyska w Tokio mogą się w tym roku odbyć w bezpiecznych dla wszystkich warunkach, mimo pandemii. Igrzyska Paraolimpijskie mają się rozpocząć 24 sierpnia 2021 r., czyli za 200 dni.
Relacje
Wyrok, emocje, świadectwa
W Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zakazu aborcji z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Kilka miesięcy temu, po decyzji sędziów i następujących po niej protestach, pisaliście nam o swoich doświadczeniach. Wielu naszych Czytelników opublikowało świadectwa, historie życia i wyraziło gniew w mediach społecznościowych. Wybraliśmy cztery opowieści: młodej kobiety, matki dwóch córek z niepełnosprawnością, młodego mężczyzny z niepełnosprawnością i dziennikarza wspierającego nasze środowisko. To świadectwa życia – osobiste opowieści o sobie, swoich emocjach, bliskich i o tym, co się dzieje wokół nas.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz