Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozdział IV - Skąd weźmiesz pieniądze?

14.04.2005
Jesteś w zasobie archiwalnym naszego portalu. Informacje z tego artykułu mogą być nieaktualne. Polecamy nowsze artykuły na ten temat na naszym portalu. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Rozdział publikacji: Rozpoczynam własną działalność gospodarczą

Pamiętaj, że spłata kredytu bankowego w banku kosztuje o wiele więcej niż pożyczki, którą oferują: powiatowy urząd pracy czy starostwo ze środków PFRON lub też fundusze pożyczkowe. Trzeba jednak ze złożeniem wniosku się spieszyć, pieniędzy nigdy nie jest tak dużo, aby wystarczyło dla wszystkich.

Ci, którzy nie są w stanie sprostać np. wymogom uzyskania pożyczki w powiatowym urzędzie pracy, mogą skorzystać z preferencyjnych pożyczek oferowanych przez fundusze pożyczkowe i inne instytucje np. inkubatory przedsiębiorczości.

Absolwenci planujący uruchomienie firmy mogą starać się o preferencyjne kredyty dofinansowane z budżetu. Niepełnosprawni mogą ubiegać się o dotację ze środków PFRON. Można też korzystać z dotacji na bezpłatne usługi konsultacyjno-doradcze dotyczące uruchomienia i prowadzenia firmy bądź na rozpoczęcie biznesu polegającego na komercyjnym wykorzystaniu internetu.

Jako bezrobotna osoba niepełnosprawna dodatkowo możesz wybierać między, np. dotacją dla niepełnosprawnych udzielaną przez starostę bądź też dotacją z powiatowego urzędu pracy dla bezrobotnych. Do ciebie należy wybór i zebranie szczegółowych informacji. Zawsze jednak pożądane będzie posiadanie przez ciebie własnych zasobów. Nie zawsze to muszą być pieniądze, ale np. lokal lub samochód.

Dotacje na firmy internetowe
A może zająłbyś się stworzeniem firmy internetowej? Funkcjonuje „Program rozwoju przedsiębiorstw internetowych”. Możesz z niego otrzymać dotacje na uruchomienie nowej firmy bądź rozszerzenie prowadzonej dotychczas działalności. Ubiegać się o nie mogą małe i średnie przedsiębiorstwa.

Mali i średni przedsiębiorcy określani są jako MŚP (lub bardziej pieszczotliwie - „MISIE”) i mogą korzystać z wielu form pomocy.

Takie firmy mogą ubiegać się maksymalnie o 5 tys. euro na usługi doradcze. Dopiero po otrzymaniu tej dotacji, można ubiegać się o 10 tys. euro na rozwój nowej działalności. Polegać ma ona na komercyjnym wykorzystaniu internetu np.:
• udostępnianie innym użytkownikom portali internetowych
• podłączenia użytkowników do sieci
• udostępnianie bezprzewodowego podłączenia do sieci
• obsługa płatności przez sieć
• usługi umożliwiające stosowanie podpisu elektronicznego (bardzo potrzebna inicjatywa szczególnie dla osób niepełnosprawnych)
• obsługa zakupów przez internet
• udostępnianie przez sieć informacji na zasadach komercyjnych
• konserwacja i naprawa sprzętu internetowego (z wyłączeniem komputerów).

Więcej informacji możesz uzyskać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i punktach konsultacyjno-doradczych, tel: 022 432 89 91 do 94.

Uwaga!

•  Mały przedsiębiorca to ten, który w poprzednim roku obrotowym:
- zatrudniał mniej niż 50 pracowników
- osiągnął przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 7 mln euro
- suma aktywów jego bilansu na koniec roku nie przekroczyła 5 mln euro.

•  Średni przedsiębiorca to ten, który w poprzednim roku obrotowym:
- zatrudniał mniej niż 250 pracowników
- jego przychód netto nie przekroczył 40 mln euro
- suma aktywów nie przekroczyła 27 mln euro.

Spis treści

I Co to jest działalność gospodarcza?

II Czy warto zostać przedsiębiorcą?

III Z kim możesz się skonsultować?

IV Skąd weźmiesz pieniądze?

V Dotacje dla bezrobotnych

VI Dotacje dla niepełnosprawnych

VII Twój pomysł na działalność

VIII Jak założyć własną firmę - krok po kroku

IX Podatki - różne sposoby rozliczania się z fiskusem

X Na zakończenie

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas