Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

"Metamorfozy", czyli na przekór stereotypom

21.12.2011
Autor: Natalia Łyczko
Źródło: inf. prasowa

Cykl 15 dyptyków ukazujących osoby z niepełnosprawnością w wyjątkowych charakteryzacjach, m.in. Królowej Śniegu czy Napoleona, to efekt niecodziennej sesji fotograficznej, zrealizowanej na początku grudnia w stylowych wnętrzach salonu AlmiDecor we Wrocławiu.

Niezwykłe zdjęcia, które wykonał Rafał Michalak – fotograf ze świeżym i niebanalnym podejściem do podejmowanych tematów, zaprezentowano na wernisażu wystawy, w sobotę, 17 grudnia, we wrocławskim Browarze Mieszczańskim. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu „METAMORFOZY – przeciw społecznej niewidzialności”.

- Większości z nas łatwo przychodzi stygmatyzowanie ludzi wokół: „ten na wózku”, „ta niepełnosprawna” – mówi jedna z koordynatorek projektu. Chcieliśmy odczarować ludzi na wózkach, pokazać, że są niepowtarzalni, interesujący, a często nieoczekiwanie inni od naszych oczekiwań. Że wózek to raczej składowa ich codziennego życia, nie zaś paradygmat – dodaje.

Zdjęcie modela w ramach projektu

Przed obiektywem fotografa pozowało 15 modeli - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dopiero drugie ze zdjęć dyptyku uświadamia nam, że osoby ukazane na fotografiach poruszają się na wózkach inwalidzkich. Celem tego zabiegu było wskazanie widzowi, jak często ulegamy pokusie postrzegania kogoś przez pryzmat jego dysfunkcji, nie zwracając uwagi na całe bogactwo osobowości.

Zdjęcie w ramach projektu

- Mogłem wybrać łatwą drogę i zaszokować odbiorców, wyostrzyć bądź przejaskrawić temat. Ale wybrałem drogę, która wydobyła subtelności i ukazała charakter każdej postaci. Dlatego właśnie nasi bohaterowie niemalże wyłaniają się z ciemności, ale dzięki temu dostrzegamy ich piękno i niepowtarzalność – mówi Rafał Michalak, autor zdjęć.

Zdjęcie modelki w ramach projektu

- Wszyscy pozujący stworzyli oryginalne kreacje; każdy dyptyk to osobna historia - niezależna, żyjąca własnym życiem – wyjaśnia Witold Owczarek, artysta-plastyk, który we współpracy z Rafałem Michalakiem przygotowywał wystawę.

Zdjęcie w ramach projektu

Projekt „METAMORFOZY – przeciw społecznej niewidzialności” został zrealizowany przez Stowarzyszenie AXIS przy współpracy ze Stowarzyszeniem Coś Dobrego. Sfinansowano go ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz PFRON.

Wystawa potrwa do Wigilii.

Więcej informacji na temat przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.metamorfozy.org.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas