Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przyznano nagrody w V edycji konkursu "Kraków bez barier"

07.12.2011
Źródło: inf. własna, fot.: Marta Zielińska-Jędo

Obiekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK, zespół makiet na trasie Drogi Królewskiej, Muzeum AK - to miejsca nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu „Kraków bez barier” 2011. Wyróżnienia przyznano: terminalowi autobusowemu przy ul. Powstańców Wielkopolskich, Apartamentom Ludwinów, domowi mieszkalnemu przy ul. K. Chałupnika oraz pętli tramwajowej Płaszów Mały-Golikówka.

Do konkursu nadesłano łącznie 13 zgłoszeń dotyczących 12 obiektów.

Jury oceniało 10 zgłoszeń, z czego trzy dotyczyły obiektów użyteczności publicznej, cztery - obiektów mieszkalnych, dwa - przestrzeni publicznej, jednego obiektu i przestrzeni zabytkowej. Nie zostały zakwalifikowane 3 zgłoszenia: stadionu MKS CRACOVIA (ul. Kałuży 1 w Krakowie) - z uwagi na fakt, że obiekt ten otrzymał nagrodę w kategorii obiekt użyteczności publicznej w roku 2010; Uniwersytetu Pedagogicznego (os. Stalowe Nowa Huta) - zgłoszenie nienadesłane  w terminie określonym w zarządzeniu prezydenta miasta Krakowa; projektu pt. „Piknik miejski”, zgłoszonego przez studentów Akademii Sztuk Pięknych - dotyczyło nieistniejącego obiektu, w związku z tym nie było przedmiotem obrad jury.

Na zdjęciu: Jacek Majchrowski - prezydent miasta Krakowa, Wojciech Kozak - wicemarszałek województwa małopolskiego, Bogdan Dąsal - pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych
Na zdjęciu od lewej: Jacek Majchrowski - prezydent miasta Krakowa, Wojciech Kozak - wicemarszałek województwa małopolskiego, Bogdan Dąsal - pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, fot.: Marta Zielińska-Jędo

W kategorii obiekty użyteczności publicznej nagrodę otrzymało Muzeum MOCAK, mieszczące się przy ul. Lipowej 4 w Krakowie. Nagrodę przyznano za czytelny układ ciągów pieszych, uwzględniający dostęp osób niepełnosprawnych do pełnego programu użytkowego. Wyróżnienie w tej kategorii - za prawidłową dostępność dla osób niepełnosprawnych przy użyciu prostych środków wyrazu - otrzymał terminal autobusowy przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Krakowie.

W kategorii obiekty mieszkalne nagrody nie przyznano. Wyróżnienie otrzymały zaś: Apartamenty Ludwinów - za różnorodność i kompleksowość rozwiązań ułatwiających korzystanie z obiektu osobom niepełnosprawnym (w szczególności w odniesieniu do przestrzeni użytkowanych wspólnie), a także dom mieszkalny przy ul. K. Chałupnika - za skromność i skuteczność zastosowanych rozwiązań.

Na zdjęciu: Goście gali V edycji konkursu
Goście gali V edycji konkursu "Kraków bez barier", fot.: Marta Zielińska-Jędo

W kategorii przestrzeń publiczna nagrodę przyznano zespołowi makiet na trasie Drogi Królewskiej - za udostępnienie osobom niepełnosprawnym możliwości zapoznania się z dziedzictwem kultury i historią. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała pętla tramwajowa Płaszów Mały-Golikówka - za konsekwentną realizację przestrzeni publicznej pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych.

W kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe nagroda została przyznana Muzeum AK, mieszczącemu się przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie. Wybór uzasadniono zadośćuczynieniem wymogom dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz respektowaniem walorów przeszłości przy użyciu współczesnego detalu architektonicznego.
       
Nagrody pieniężne - po 1000 złotych każda - ufundowane przez Urząd Miasta Krakowa dla zgłoszeń najlepiej przygotowanych i najciekawszych z formalnego punktu widzenia, tj. z uwagi na zastosowaną technikę podania, grafikę, sposób przekazu i relacji, otrzymali: Marek Wójcicki - za zgłoszenie budynku mieszkalnego przy ul. Bulwarowej 35d; Magdalena Wosik - za zgłoszenie osiedla mieszkalnego przy ul. Cieślewskiego, blok 1 i 3; Iwona Opalińska - za zgłoszenie Drogi Królewskiej – zespołu makiet obrazujących zabytkowe obiekty Krakowa na trasie Drogi Królewskiej.

Na zdjęciu: Wręczenie nagrody pieniężnej dla Magdaleny Wosik - za najlepiej przygotowane zgłoszenie
Wręczenie nagrody pieniężnej dla p. Magdaleny Wosik - za najlepiej przygotowane zgłoszenie, fot.: Marta Zielińska-Jędo

Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 5 grudnia br. w Sali im. Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Konkurs organizowany jest przez Urząd Miasta Krakowa oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Przedsięwzięcie "Krakow bez barier" ma na celu promowanie budownictwa dostępnego dla wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się, osób z niepełnosprawnością, starszych i rodziców z wózkami. W tym roku odbyła się już piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas