Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odliczenie od podatku telefonu i laptopa

03.06.2020
Autor: D.

Mam znaczny stopien niepełnosprawności 07-S. Znacznie ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji. W zwiżzku z tym, czy mam prawo do odliczenia od podatku telefonu i laptopa. Nadmieniam, że w ten sposob utrzymuje kontakty z lekarzem i rodziną.

Szanowny Panie,

zgodnie z treścią artykułu 26 ust.7a pkt 3 ustawy o PIT prawo do ulgi przysługuje „na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego’’.

W przypadku kontroli powinien Pan wykazać, że zakupiony sprzęt ułatwia rehabilitację społeczną polegającą na uczestnictwie w życiu społecznym, komunikację z otoczeniem. Zatem laptop, jak i telefon jest narzędziem pomocnym i ułatwiającym codzienne życie, jest również wykorzystywany tylko przez Pana, a zatem posiada cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Właściwym do stwierdzenia czy dane urządzenie jest niezbędne w rehabilitacji oraz czy będzie ułatwiało wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jest w szczególności lekarz specjalista, który biorąc pod uwagę stan zdrowia konkretnej osoby i potrzeby indywidualnej rehabilitacji może ten fakt potwierdzić.

Warunkiem uzyskania ulgi związanej z zakupem komputera i telefonu jest posiadanie dokumentów stwierdzających poniesienie kosztów takich jak faktury VAT, potwierdzenia przelewu i inne rachunki.

Poniżej przydatne interpretacje odliczania zakupu tego typu sprzętów:

  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 czerwca 2009 r. (ITPB2/415-343/09/IL),
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 grudnia 2014 r. (IPTPB2/415-541/14-4/AU)
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 września 2014 r. (IPTPB2/415-354/14-4/Akr
  • dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 31.03.2020 r. nr 0112-KDIL2-1.4011.233.2020.1.MKA

Ponadto ma Pan prawo do skorzystania z odliczeń z tytułu zakupu w/w sprzętu, jeżeli wydatki nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, PFRON lub ze środków NFZ, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas