Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nietypowy poradnik savoir-vivre’u

10.11.2011
Źródło: inf. prasowa

Agnieszka właśnie zaczyna studia, lubi koncerty i podróże. Porozumiewa się, pokazując łokciem lewej ręki kolejne litery na leżącej przed nią tablicy. Maciek jest tłumaczem, ma zespół Tourette’a, biega w maratonach. Justyna robi witraże, lubi łowić ryby, jeździ na łyżwach, ma autyzm. Michał jest programistą i webmasterem. Słyszy tylko bardzo niskie i bardzo wysokie dźwięki, czyta z ruchu warg. Jego trzyipółletnia córka uparcie powtarza zdania, aż tata wreszcie zrozumie, o co jej chodzi. To tylko niektórzy bohaterowie nietypowego poradnika savoir-vivre’u, który można bezpłatnie pobrać ze strony www.inaczejmowiac.pl .

Książkę, która podpowiada, jak zachowywać się w kontaktach z osobami z różnymi typami niepełnosprawności, wydało Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT. W publikacji znalazły się reportaże, wywiady z ekspertami oraz zestaw praktycznych wskazówek, które mają pomóc w przełamaniu bariery utrudniającej otwartą komunikację m.in. z osobami z niepełnosprawnościami ruchową, intelektualną, z padaczką, mózgowym porażeniem dziecięcym czy z niewidomymi.

Jedna ze stron poradnika savoir-vivre'u

– Chcemy, żeby ta książka była początkiem rozmowy. Podpowiadamy, jak unikać niezręczności, ale też pokazujemy, że kluczem do zbudowania prawdziwego kontaktu jest otwartość i wrażliwość na drugiego człowieka – mówi Anna Błaszkiewicz, współautorka książki, dziennikarka i prezes KONCENTRATU.

– Wszyscy spotykamy osoby niepełnosprawne – razem studiujemy, pracujemy, załatwiamy sprawy w urzędach, poruszamy się komunikacją miejską, bywamy w tych samych kawiarniach i sklepach. Jednak ciągle czujemy się skrępowani i spięci, gdy na przystanku autobusowym widzimy kogoś z psem przewodnikiem albo dowiadujemy się, że nasz nowy współpracownik jest po amputacji. A przecież chodzi tylko o to, byśmy zrozumieli, jakie potrzeby może mieć ta druga osoba i traktowali ją podmiotowo – dodaje Ola Rzążewska, druga autorka książki.

Reportażom i wywiadom towarzyszą niebanalne zdjęcia portretowe zrobione przez fotografa Jacka Łagowskiego.

Tysiąc egzemplarzy bezpłatnej publikacji trafi w najbliższych dniach m.in. do mazowieckich organizacji pozarządowych, szkół wyższych, urzędów czy firm rekrutacyjnych. Wersję elektroniczną można nieodpłatnie pobrać ze strony www.inaczejmowiac.pl.

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas