Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rugby - dyscyplina dla Ciebie

15.11.2011
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Rugby na wózkach jest dyscypliną paraolimpijską przeznaczoną dla osób z tetraplegią, czyli z porażeniem czterokończynowym. Mogą ją jednak uprawiać także inni, pod warunkiem, że w indywidualnej klasyfikacji medycznej dla rugby na wózkach zmieszczą się w skali od 0,5 do 3,5 pkt. Zobacz, na czym dokładnie polega ten sport.

Polska kadra rugby na wózkach powróciła 10 października do Polski z odbywających się w Szwajcarii mistrzostw Europy, które dla Starego Kontynentu stanowiły zarazem kwalifikacje paraolimpijskie. Polacy zajęli w turnieju piąte miejsce i nie zakwalifikowali się na igrzyska w Londynie. Dla naszych rugbistów to ogromny zawód. Dla nas, kibiców, także. Z drugiej strony, jeśli kwalifikacja do Londynu była tak blisko – co jeszcze parę lat temu było poza zasięgiem polskiego sportu osób z niepełnosprawnością, to znaczy, że jesteśmy coraz silniejsi, choć potrzebny jest nam jeszcze rozwój.

Rozwojowi temu służy proces popularyzacji rugby na wózkach. Bo rugby to nie tylko polska kadra i coraz szersza liga, ale też mało znane lokalne rozgrywki amatorskie i jeszcze mniej znane kluby i klubiki. Ile ich dokładnie jest? I gdzie ich szukać? O tym powiemy już wkrótce.

Zachęcamy do uprawiania rugby na wózkach - bo to sport ciekawy, bo środowisko prężne i rozumiejące potrzeby wózkowiczów, bo – przy włożonym wysiłku – po prostu się to opłaca. O podstawach rugby na wózkach opowiada Janusz Kozak, jeden z dwóch trenerów kadry narodowej rugby na wózkach.

 


Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

Logotyp Ministerstwa Sportu i Turystyki

Komentarz

  • ...
    HJoB
    18.11.2011, 22:48
    Zdziwił mnie styl komentarzy umieszczanych pod tym artykułem. Jest on w większości żenujący. Niezależnie od tego czy wypowiadają się zwolennicy czy propagatorzy. Użyte argumenty mają na celu skłócanie a nie wyrażenie opinii. A takimi właśnie są stwierdzenia dotyczące atrakcyjności czy ładunku emocjonalnego w Rugby. Proszę wiec o stonowanie skrajnie subiektywnych lub chamskich wręcz wypowiedzi. Niezależnie kto i co pisze. Jeżeli są osoby dla których Rugby jest emocjonujące, to jest to taki sport. Jeżeli pomaga komuś w rehabilitacji, to jest on w tej materii dobry. Etc. Dla mnie osobiście sport ten jest Ciekawy, emocjonujący i uważam iż posiada ogromny pozywytny wpływ na go trenujących. Sam nie gram bo jestem pełnosprawny. A z zawodu jestem fizjoterapeutą związanym z Rugby. Pozro

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas