Parkowanie samochodu na miejscu oznaczonym
Jestem żoną osoby niepełnosprawnej uprawnionej do korzystania z karty parkingowej. Mieszkamy razem z mężem w bloku, przed którym znajduje się wyznaczone miejsce dla osoby niepełnosprawnej. Z samochodu korzystamy w miarę potrzeb mąż ja lub razem. Sąsiad wzywa notorycznie straż miejską lub policję, jeżeli ja korzystam z samochodu sama udowadniając, że nie mam do tego prawa. Czy mam prawo zaparkować samochód lub opuścić kopertę nie wioząc męża. Jeżeli nie, to w jaki sposób mąż może korzystać ze swoich uprawnień. Zaznaczam, że jest to miejsce stałego postoju naszego samochodu. Proszę o poradę i ewentualne wskazanie aktów prawnych ponieważ organa ścigania nie potrafią rozwiązać tego problemu.
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 8. 1. ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami o których mowa w art. 7 ust. 2.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do:
- kierującego pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową;
- kierującego pojazdem należącym do placówki, o której mowa w ust. 3a pkt 3, przewożącego osobę mającą znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostającą pod opieką takiej placówki.
3. Kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby - w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.
Jak wskazuje w/w art. 8 ust 2 pkt 1 prawo do korzystania z karty parkingowej ma również kierowca przewożący osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik