Świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek macierzyński
Pobierałam świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawnego syna od sierpnia 2018, w międzyczasie zaszłam w kolejną ciążę. Mój chory synek zmarł 12 lutego br., tym samym od 13 lutego nie należało mi się już świadczenie, 20 lutego urodziłam dziecko i chciałabym się dowiedzieć czy okres pobierania tego zasiłku wlicza się do zasiłku macierzyńskiego, czy mogę się o niego w ogóle starać?
Szanowna Pani,
generalnie, jak wskazuje poniższy przepis, zasiłek macierzyński przysługuje osobie w zależności od tego, czy dana osoba podlegała ubezpieczeniu chorobowemu lub nie.
Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
- urodziła dziecko;
- przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
- przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.
Przepisy ust. 1 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio do ubezpieczonego.
Powinna Pani niezwłocznie skontaktować się z miejscowym oddziałem ZUS-u, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat warunków uzyskania zasiłku macierzyńskiego. Szczegółowe informacje znajdzie Pani na stronie ZUS.
Zgodnie z art. 6 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości odpowiednio:
- świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługujących na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych,
- zasiłku dla opiekuna przysługującego na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów
- przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) odpowiednio 20-letniego przez kobietę i 25-letniego przez mężczyznę.
W tym wypadku ustawodawca wskazuje na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a nie wspomina o chorobowym. Warto zatem upewnić się w swoim oddziale ZUS, czy podlegała Pani ubezpieczeniu chorobowemu z jakiegoś tytułu, a także upewnić się, czy przysługuje Pani zasiłek macierzyński, ponieważ nie znając w pełni sprawy nie mogę tej kwestii przesądzić.
Warto także zapoznać się z możliwościami uzyskania świadczenia rodzicielskiego.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik