Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bariery stażowe

17.10.2011
Autor: Emerytowany nauczyciel akademicki (dane do wiadomości redakcji)

Przy okazji jubileuszowej akcji „Człowieka bez barier” pomyślałam, że byłoby dobrze zaproponować antyakcję pt. "Instytucja stawiająca bariery" (podobnie jak jest np. antynobel).  Pierwsze miejsce dałabym całemu ciągowi instytucji uważających, że niepełnosprawny absolwent wyższej uczelni, jeżeli uzyska dyplom z opóźnieniem, w wieku 26-27 lat, powinien zostać pozbawiony statusu absolwenta i możliwości uczestniczenia w 12-miesiecznych stażach absolwenckich "Pierwsza praca".

Skierowane są one wyłącznie do absolwentów poniżej 26. roku życia. Niesprawny może jedynie uczestniczyć w 6-miesięcznych programach szkoleń dla osób bezrobotnych i nieposiadających zawodu (patrz: odpowiedz z Urzędu, a także odpowiedź na interpelację złożoną przez poseł Joannę Fabisiak w 2008 roku, zamieszczone poniżej). Minęły trzy lata i nic się nie zmieniło.

Urząd opiera sie tu na odpowiednich ustawach dotyczących zatrudnienia. Ustawy były uchwalane przez Sejm m.in. na wniosek Pani Minister Jolanty Fedak z  MPiPS. Pani Minister powinna dostać pierwszą nagrodę za ustanowienie tej wiekowej bariery dla absolwentów będących pod opieką biur osób niepełnosprawnych (mających orzeczenie o niepełnosprawności lub jedynie skierowanie od lekarza prowadzącego; tak zwykle dzieje się w przypadku osób z problemami psychicznymi).

Emerytowany nauczyciel akademicki
(personalia tylko do wiadomości redakcji)


Staż dla osób bezrobotnych oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych, niezbędnych do podjęcia pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Staż można zorganizować na okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 6 miesięcy dla osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy:
• bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego
• bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia
• bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia
• bezrobotnych niepełnosprawnych
Osoba bezrobotna do 25. roku życia oraz osoba, która w okresie 12 miesięcy od ukończenia szkoły wyższej nie ukończyła 27. roku życia, może być skierowana na staż trwający od 3 do 12 miesięcy.

(...) W ramach Programu Talent realizowane mogą być wyłącznie staże absolwenckie, toteż nie ma możliwości skierowania nikogo na staż w innym trybie.
Kierowanie na staż bezrobotnych absolwentów odbywa się na mocy art. 53 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm).

koordynator Programu "Talent"
 


Interpelacja nr 2428
do ministra nauki i szkolnictwa wyższego
w sprawie dostępności programów aktywizacji zawodowej dla absolwentów niepełnosprawnych

Szanowna Pani Minister! W związku z zapisem art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ograniczających możliwość korzystania ze staży tylko do absolwentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia, zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości modyfikacji tego zapisu tak, aby ułatwić korzystanie z programów aktywizacji zawodowej także absolwentom niepełnosprawnym i przewlekle chorym.

Studenci niepełnosprawni i przewlekle chorzy często nie są w stanie ukończyć studiów przed ukończeniem 26. roku życia. Nie są w związku z tym w stanie korzystać z proponowanych obecnie absolwentom wyższych uczelni programów aktywizacji zawodowej (np. ˝Talent˝ czy ˝Staż dla innowacji˝), zawierających takie właśnie ograniczenie wiekowe.

Sprawa aktywizacji zawodowej jest dla osób niepełnosprawnych wyjątkowo ważna, gdyż w związku z chorobą są one często samotne i mają obniżoną samoocenę. Kwestia znalezienia pracy zgodnej z ukończonym kierunkiem studiów często stanowi dla nich główny problem życiowy. W związku z czym działania władz powinny być nakierowane na ułatwienie im wejścia na ścieżkę zawodową.

Dlatego uważam, że w programach aktywizacji zawodowej absolwentów wyższych uczelni w stosunku do absolwentów niepełnosprawnych i przewlekle chorych powinien obowiązywać jedynie warunek skierowania ich na staż w okresie do 12 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu ukończenia wyższej uczelni, bez określania wieku granicznego partycypacji.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Czy ministerstwo podejmie proponowane przeze mnie działania zmierzające do ułatwienia osobom niepełnosprawnym korzystania z programów aktywizacji zawodowej?

Z poważaniem
Poseł Joanna Fabisiak
Warszawa, dnia 28 marca 2008 r.


Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej
na interpelację nr 2428
w sprawie dostępności programów aktywizacji zawodowej dla absolwentów niepełnosprawnych 

  
Odpowiadając na przesłaną przez Pana Wicemarszałka przy piśmie z dnia 13 maja 2008 r., znak: SPS-023-2428/08 interpelację z dnia 28 marca 2008 r. złożoną przezpanią Joannę Fabisiak, poseł na Sejm RP, w sprawie dostępności programów aktywizacji zawodowej dla absolwentów niepełnosprawnych, uprzejmie wyjaśniam:

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. W związku z powyższym informuję, że w pierwszym projekcie przekazanym do konsultacji międzyresortowych przewiduje się możliwość korzystania ze stażu dla osób bezrobotnych, o których mowa w art. 49, będących w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, w tym osób niepełnosprawnych, przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy. 
 
Jednocześnie informuję, że w związku z planowanymi zmianami zaproponowana została także zmiana art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92) poprzez dodanie możliwości skorzystania przez osoby niepełnosprawne zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu ze studiów podyplomowych. Ponadto dodano możliwość korzystania przez ww. osoby z nowych instrumentów uwzględnionych w projekcie ustawy o promocji zatrudnienia, tj. przygotowania zawodowego dorosłych oraz finansowania kosztów badań psychologicznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, wyjaśniam, że projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw będzie jeszcze przedmiotem konsultacji międzyresortowych i z partnerami społecznymi, zaś jego tekst zostanie opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Minister Jolanta Fedak
Warszawa, dnia 2 czerwca 2008 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas