ME w rugby: Szwecja mistrzem, Polska bez kwalifikacji do Londynu
Szwedzcy rugbiści na wózkach, wygrywając w finale z Wielką Brytanią 49:42, wywalczyli złoty medal zakończonych w Szwajcarii mistrzostw Europy. Brąz zdobyli Belgowie, pokonując Francję w małym finale - po bardzo emocjonującej końcówce - 51:50. Cztery pierwsze drużyny mistrzostw uzyskały kwalifikacje paraolimpijskie.
W gronie uczestników turnieju paraolimpijskiego w Londynie nie będzie Polaków. Nasi zawodnicy przegrali walkę o półfinał z Brytyjczykami 45:50. W kolejnych spotkaniach fazy play off o dalsze miejsca pokonali najpierw Danię 45:41, a potem – po raz kolejny – Niemców 50:45, którzy do ostatniego spotkania przystąpili bez osłabień, na jakie we wcześniejszych meczach skazani byli przez kwalifikatorów. Niemcy odzyskali pierwotne ustawienie drużyny po protestach, które złożyli po decyzji klasyfikatorów medycznych o zawyżeniu punktacji indywidualnej wielu graczy – nie tylko z Niemiec.
Mistrzostwa zakończyły się zwycięstwem faworytów. Polakom nie udało się zakwalifikować do najsilniejszej czwórki, choć do szczęścia zabrakło jednej wygranej – z Brytyjczykami albo ze Szwajcarami. Za wcześnie biało-czerwoni uwierzyli w to, że sukces jest na wyciągnięcie ręki - albo za wcześnie byli przekonani, że owo wyciągnięcie ręki mają już za sobą. Walkę o Londyn przegraliśmy już w meczu ze Szwajcarią (gospodarze zajęli w mistrzostwach 10. miejsce). Zwycięstwo z Brytyjczykami było poza zasięgiem naszych zawodników.
Mistrzostwa Europy zostały już rozegrane. Nienajlepiej spisali się organizatorzy. Oficjalny serwis internetowy mistrzostw pozostawia wiele do życzenia; wyniki spotkań nie zostały uzupełnione nawet po kilku dniach od zakończenia imprezy i prawdopodobnie ta sytuacja nie ulegnie zmianie. Może lepiej będzie w przyszłości organizować takie zawody w krajach, które z większym szacunkiem podchodzą do sportów osób z niepełnosprawnością?
Rugby na w wózkach w sporym tempie rozwija się między innymi w Polsce. Dyscyplina ta stała się elementem sportu powszechnego osób z niepełnosprawnością, przy czym wspomniana powszechność jest naturalną cechą rugby na wózkach, niezwiązaną z działaniami żadnej instytucji do tego powołanej. Organizacje rugby na wózkach działają w naszym kraju dzięki zaangażowaniu samych rugbistów. Dzieje się to bez udziału Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”.
Wyniki wszystkich meczów obu grup eliminacyjnych
Zapraszamy także na forum kibiców obserwujących ME w rugby na wózkach.
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz