Kraków integruje poprzez informację
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa realizuje projekt lokalny pt. „Integracja poprzez informację - wsparcie informacyjne niepełnosprawnych mieszkańców Krakowa”.
Projekt, realizowany w okresie od 2 maja do 31 grudnia 2011 r., ma na celu integrację społeczną osób niepełnosprawnych, kształtowanie świadomości społecznej na ich temat oraz wsparcie rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Zadanie polega na prowadzeniu poradnictwa prawno-socjalnego dla osób zainteresowanych problemami wynikającymi z niepełnosprawności.
Porady dotyczą praw osób niepełnosprawnych, wynikających m.in. z kodeksu pracy, a także możliwości pozyskania wsparcia na mocy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (w szczególności w kwestiach: przekwalifikowania i szkolenia osób niepełnosprawnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, turnusów i ośrodków rehabilitacyjnych, warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej, likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych) oraz systemowych rozwiązań, dotyczących edukacji osób niepełnosprawnych, pomocy społecznej i zabezpieczenia społecznego oraz rehabilitacji leczniczej i leczenia.
Ponadto uczestnicy zadania uzyskają informacje o instytucjach wsparcia zlokalizowanych najbliżej ich miejsca zamieszkania, organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych, ustawowym wspieraniu pracodawców osób niepełnosprawnych, a także programach: UE, rządowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych, PFRON i pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, których beneficjantami są osoby niepełnosprawne.
Wsparcie informacyjne udzielane jest pięć dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 - i odbywa się różnymi kanałami komunikacji: osobiście - w siedzibie krakowskiego Centrum Integracja, drogą pocztową, telefonicznie i za pomocą poczty elektronicznej. Dzięki temu każda zainteresowana osoba może uzyskać informacje przydatne dla niej, jej rodziny lub znajomych.
Adresatami projektu „Integracja poprzez informację” są osoby z niepełnosprawnością, ich opiekunowie i rodziny, inne osoby zainteresowane problematyką niepełnosprawności, pracodawcy – obecni i potencjalni - osób niepełnosprawnych, a także organizacje pozarządowe, w tym działające na rzecz osób niepełnosprawnych, różnego rodzaju instytucje publiczne i niepubliczne. W ramach działalności udzielane są również informacje dla mediów.
Udzielanie i rozpowszechnianie informacji służących wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych w społeczeństwie Krakowa możliwe jest dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Dodatkowe informacje o lokalnych inicjatywach dostępne są na portalach www.krakow.pl oraz www.ngo.krakow.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
Dodaj komentarz