Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawni artyści przedstawią uroki wielickiego muzeum

21.09.2011
Autor: oprac. Natalia Łyczko
Źródło: inf. prasowa, fot.: mat. prasowe

Imponujące kieraty, niezwykłe okazy soli, tajemnicze podziemne groty, górnicy przy pracy, oryginalne solniczki, zamek Żupny o różnych porach dnia i nocy, Sala Gotycka - to tylko niektóre motywy uwiecznione na 112 pracach prezentowanych podczas wystawy „Uroki wielickiego muzeum”. Organizatorami przedsięwzięcia są Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

Obrazy powstały w czasie XII Międzynarodowego Pleneru Artystów Niepełnosprawnych, który odbył się w dniach od 30 czerwca do 1 lipca br. z okazji 60-lecia Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Artyści zrzeszeni w Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, mając do dyspozycji podziemną ekspozycję muzeum oraz Zamek Żupny, stworzyli prace oddające najdrobniejsze detale maszyn górniczych, narzędzi, solniczek, kopalnianych i zamkowych wnętrz oraz zbroi rycerskiej.

Obraz prezentowany podczas wystawy

Twórcy mieli pełna dowolność zarówno w doborze obiektów, jak i techniki wykonania. Na wystawie pojawią się więc również dzieła charakterystyczne dla nurtu abstrakcyjnego, na których dostrzeżone elementy uwieczniono z indywidualnego punktu widzenia, nadając im zupełnie nowy wygląd. Nie zabraknie także obrazów zaliczanych do tzw. sztuki naiwnej, które dzięki zastosowaniu jasnych kolorów i ciepłych barw ukazały wielickie podziemia oraz zamek w ciepły i bajkowy sposób.

Prezentowane obrazy zostały zróżnicowane nie tylko pod względem prezentowanych obiektów, ale także pod względem techniki wykonania (pastele, akwarele, ołówek, farby olejne, kolaże).

Otwarcie wystawy „Uroki wielickiego muzeum”  odbędzie się w piątek, 23 września, o godz. 12.00 w ekspozycji muzeum w kopalni soli. Zjazd szybem Daniłowicza od godz. 11.30.

Sponsorami przedsięwzięcia są Bank Pekao SA i PALEO Deliktesy. Prace będzie można oglądać do końca 2011 r.

Organizatorzy zapraszają także na drugą część podziemnej wystawy, przedstawiającą najlepsze prace artystów nagrodzonych lub wyróżnionych w konkursach, które odbyły się w czasie 20-letniej działalności Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. W ciągu tych lat Fundacja zorganizowała 11 biennale o zróżnicowanej tematyce, które przyczyniły się do zaprezentowania niepełnosprawnych artystów szerszej publiczności. Jubileusz 20-lecia Fundacji zbiega się z obchodami 60-lecia istnienia Muzeum.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas