Wygasło orzeczenie syna. Co dalej?
29 lutego 2020 r. wygasło orzeczenie o niepełnosprwności syna - autyzm, nie mówi, pełna dokumentacja złożona w terminie. Wczoraj był termin komisji, którą odwołano, co dalej robić. Problem z brakiem orzeczenie każdy zna. Żadna instytucja się z nami nie kontaktuje, pełnosprawni mają pomoc od rządu, a my nie mamy nic i nikt się nie przejmuje.
Szanowna Pani,
jeśli chodzi o orzeczenia, w związku z sytuacją pandemii i niemożnością orzekania w tym czasie postanowiono o przedłużeniu (pod pewnymi warunkami) dotychczasowych orzeczeń. Niestety, w Pani liście brak jest informacji kiedy wygasło/skończyło się orzeczenie, a data ma w tym przypadku znaczenie. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
- upłynęła w terminie do 90 dni (tj. od dnia 9 grudnia 2019 r.) przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. do dnia 8 marca 2020 r.) pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
- upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. od dnia 8 marca 2020 r.) zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik