Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy można zmienić orzeczenie o niepełnosprawności?

06.04.2020
Autor: O.

Moja córka jest po 2 komisjach, ma autyzm. 1 komisja były pieluchy i dziecko nie mówiło, jednak nie otrzymała pkt 7 ze względu na niezdolność do samodzielnej egzystencji, na 2 komisji zapytano mnie tylko czy mam świadczenie pielęgnacyjne na syna (syn również ma autyzm) i na tej podstawie córka nie otrzymała pkt 7, córka na komisji nie mówiła i orzeczenie otrzymała na 3 lata jako zdolna do samodzielnej egzystencji, miała wtedy 4 lata. Obecnie niebawem kończy 6 lat, nie ma pieluch, ale potrzebuje pomocy w wc, podczas kąpieli i w ubieraniu, ma wczesne wspomaganie i kształcenie specjalne, doszły problemy z zaburzeń integracji sensorycznej oraz podejrzenie wzmożonego napięcia mięśniowego oraz wyszła wada postawy (stopy płasko koślawe) wymaga zaopatrzenia w buty ortopedyczne, jest również nadruchliwa i nieuważna co wiąże się z tym, że wymaga całodobowej opieki. Czy w zaistniałej sytuacji mogę złożyć wniosek o zmianę orzeczenia w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne oraz o zmianę pkt 7?

Szanowna Pani,

zgodnie z § 15.2 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności - w przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem, o którym mowa w § 6 ust. 1, o wydanie orzeczenia o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.

Kwestia zmiany orzeczenia o niepełnosprawności przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (druga instancja to wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności) to kwestia medyczna, a mniej prawna. Od niekorzystnego orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można (postępując zgodnie z pouczeniem) odwołać się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie można sprawę oddać do oceny sądu.

Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art.  4779 §  2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zgodnie natomiast z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Warto na koniec wskazać, iż zdarza się, że wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, które również zmienia orzeczenie powiatowego (miejskiego) zespołu w zakresie nie zaskarżonym przez odwołującego się, również czasami na „niekorzyść” odwołującego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas