Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mieli nie dostać dyplomów. Uczelnia się ugięła

03.08.2011
Autor: Ludmiła Anannikova
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

- Cieszymy się! Domagaliśmy się tego od początku. Szkoda tylko, że potrzebna była aż taka wojna - mówią niepełnosprawni studenci Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Uczenia ogłosiła, że pozwoli im skończyć studia.

O problemie pisaliśmy w ub. tygodniu. 23-letni Bartosz Andruszczak i Kamil Jabłoński studiują fizjoterapię. Bartek, ma porażenie mózgowe i jeździ na wózku. Kamil niedowidzi. W lipcu tego roku mieli zdawać egzamin licencjacki, by dostać dyplom fizjoterapeuty. - Ale podczas ostatniego egzaminu z pulmonologii profesor powiedział, że nie wyobraża sobie mnie w tym zawodzie. Dodał, że nie skończę szkoły, bo jestem niepełnosprawny - opowiada Bartosz. Kamil usłyszał to samo.

Po nieudanych interwencjach u dziekana i rektora studenci napisali list do ministra ds. wykluczonych Bartosza Arłukowicza. Odwiedził on szkołę w zeszłą środę.

Przeczytaj cały tekst

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Brak dobrej woli i chęci,
    Agi
    03.08.2011, 13:13
    a szczególnie nowoczesnego i kreatywnego podejścia. Dlaczego u młodych wykładowców nie ma podobnych problemów. Przecież po tym kierunku można dalej kontynuować naukę i zdobywać inne kwalifikacje, żeby potem pracować w innych funkcjach niż fizjoterapia. Zresztą należałoby się już nie zastanowić, ale wydać konkretne instrukcje dla wszystkich uczelni, lekarzy med. pracy itp o możliwościach osób niepełnosprawnych. Co mogą studiować, na jakich zasadach i warunkach. Bo ile czasem trzeba tłumaczyć lekarzowi, który orzeka o zdolności, to już głowa mała. Trochę lepiej jest na uczelniach, bo jeszcze większość nie podchodzi do kształcenia kreatywnie, a puki co mamy niż, więc warto inwestować w niepełnosprawnych. Tyle, że trzeba czasem trochę pomysłu na alternatywne metody zaliczeń. A nie od razu nie zaliczyć, bo tak wygodnie. Bardzo dobrze, że cokolwiek się zadziało w sprawie. Mamy nadzieję, że w nowym roku akademickim uczelnie będą bardziej elastyczne i szerzej będą wychodzić z pomocą niepełnosprawnym studentom.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas