Zasiłek stały z MOPS i czekanie na termin komisji orzekającej
Chciałbym zapytać czy w momencie kiedy oczekuję na termin komisji o przyznanie stopnia niepełnosprawności należy mi się w dalszym ciągu zasiłek stały z MOPS? Dodam, że miałem wcześniej umiarkowany stopień niepełnosprawności, który skończył się 31.10.2019 r. Ponownie złożyłem dokumenty do komisji i oczekuję na nią. Od listopada 2019 r. nie otrzymuję zasiłku stałego. Czy jest możliwość wyrównania świadczenia po otrzymaniu decyzji o niepełnosprawności? Co powinienem zrobić? W MOPS panie powiedziały mi, że nie dostanę wyrównania, ponieważ powinienem do MOPS złożyć podanie o zasiłek stały w momencie kiedy upłynął termin poprzedniej decyzji o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Szanowny Panie,
nie znając w pełni akt sprawy nie mogę ostatecznie przesądzić, jaki przepis powinien mieć zastosowanie w Pana wypadku. W szczególności nie wiem czy i kiedy złożył Pan wniosek o zasiłek stały, niemniej jednak warto pamiętać, iż zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej - w przypadku złożenia przez osobę, która nie posiada orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wniosku o przyznanie zasiłku stałego wraz z wymaganą dokumentacją oraz potwierdzeniem złożenia wniosku o przyznanie świadczenia uzależnionego od niezdolności do pracy albo wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wszczyna się postępowanie o ustalenie uprawnienia do zasiłku stałego, a następnie po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego:
- w przypadku spełnienia warunków, o których mowa w art. 37 zasiłek stały ust. 1 i 4, z wyłączeniem warunku całkowitej niezdolności do pracy – postępowanie zawiesza się do dnia dostarczenia orzeczenia;
- w przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 37 zasiłek stały ust. 1 lub 4, z wyłączeniem warunku całkowitej niezdolności do pracy – odmawia się przyznania zasiłku stałego.
Art. 106 ust. 8. Na okres zawieszenia postępowania przyznaje się z urzędu zasiłek okresowy w wysokości i na zasadach określonych w art. 38 zasiłek okresowy.
Art. 106 ust. 9. Jeżeli orzeczenie, o którym mowa w ust. 7, zostanie dostarczone w terminie 60 dni od dnia jego otrzymania, zawieszone postępowanie podejmuje się, a prawo do zasiłku stałego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o przyznanie zasiłku stałego wraz z potwierdzeniem, o którym mowa w ust. 7. Do ustalenia kwoty zasiłku stałego za okres pobierania zasiłku okresowego w trakcie zawieszenia postępowania art. 37 zasiłek stały ust. 6 nie stosuje się.
Art. 106 ust. 10. Jeżeli orzeczenie, o którym mowa w ust. 7, zostanie dostarczone po upływie 60 dni od dnia jego otrzymania, zawieszone postępowanie podejmuje się, a prawo do zasiłku stałego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym dostarczono orzeczenie. Do ustalenia kwoty zasiłku stałego za miesiąc, w którym dostarczono orzeczenie, o którym mowa w ust. 7, nie stosuje się art. 37 zasiłek stały ust. 6 w przypadku pobierania zasiłku okresowego w trakcie zawieszenia postępowania.
Art. 106 ust. 11. W przypadku niedostarczenia orzeczenia, o którym mowa w ust. 7, w terminie 3 lat od dnia zawieszenia postępowania, zawieszone postępowanie podejmuje się z urzędu.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik