Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kończące się orzeczenie a wymiar urlopu dodatkowego

07.04.2020
Autor: M.

Jeśli orzeczenie o niepełnosprawności kończy mi się w czerwcu, a kolejne nie zostanie przyznane, to czy mój wymiar urlopu dodatkowego będzie wynosił 5 czy też 10 dni?

Szanowna Pani,

odpowiedź na Pani pytanie znajduje się w poniższej interpretacji zaprezentowanej na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych:

„Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku. Wynika to z brzmienia art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji (...): „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności". Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu.

Jeżeli osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, utraci status osoby niepełnosprawnej lub też zostanie zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci prawa do urlopów, do których nabyła prawo przed utratą tego statusu lub zmianą stopnia niepełnosprawności na lekki (zarówno zaległych jak i bieżących). W takim przypadku brak jest podstaw do zastosowania zasady urlopu w wymiarze proporcjonalnym. Utrata bądź zmiana stopnia niepełnosprawności powoduje utratę prawa do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas