Trudni rywale, wielkie marzenia – rozlosowano grupy ampfutbolowych ME
To nie było gospodarskie losowanie. W Krakowie uroczyście rozlosowano grupy finałowe ampfutbolowych Mistrzostw Europy. Przeciwnikami Polaków będą Hiszpania, Szkocja i Ukraina. Z tą ostatnią zmierzymy się 13 września na stadionie Cracovii podczas meczu otwarcia wrześniowego Euro. „Nikogo się nie obawiamy - walczymy o medal” – deklaruje trener brązowych medalistów poprzedniego Euro Marek Dragosz.
Uroczystość odbyła się w pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym w Krakowie. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, minister sport Danuta Dmowska-Andrzejuk, przedstawiciele państw uczestników, władze Europejskiej Federacji Amp Futbolu, goście honorowi z Europejskiej Federacji Piłkarskiej (UEFA) oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej, oraz byli znani piłkarze i trenerzy w tym Marek Koźmiński, Antoni Szymanowski i Henryk Kasperczak.
Grupa A: Polska, Hiszpania, Ukraina i Szkocja
Polska trafiła do grupy A. Najgroźniejszym przeciwnikiem biało-czerwonych będzie Hiszpania, jeden z kandydatów do medalu. Z zespołem z półwyspu iberyjskiego mierzyliśmy się zarówno podczas poprzednich mistrzostw Europy w Turcji, jak i ostatnich mistrzostw świata. Oba mecze: o brązowy medal na Euro i o siódme miejsce na Mundialu w Meksyku wygraliśmy.
- To bardzo niewygodny rywal, grający ostro. Zawsze mamy z nimi kłopoty – ostrzega Dragosz.
Bardzo groźna i nieprzewidywalna jest też reprezentacja Ukrainy. Tym bardziej, że zagramy z nią pierwszy mecz. Nieco słabsza jest Szkocja, ale, jak przypomina trener, „na mistrzostwach nie ma słabeuszy”.
Co oczywiście nie oznacza, że Polacy się asekurują.
- Ludzie na nas liczą, kibice będą nam kibicować, my mamy swoje własne marzenia i chcemy je zrealizować. Człowiek, który jedzie na mistrzostwa Europy musi wierzyć, że zdobędzie mistrzostwo Europy. Ja wierzę, że zdobędziemy medal, jakiego kruszcu to się okaże pod koniec września – dodaje Dragosz.
Inne grupy
Z każdej grupy do ćwierćfinałów wyjdą po dwie drużyny. W przypadku awansu Polacy zmierzą się zespołami z grupy B. W niej najsilniejsza jest Anglia, wicemistrz Europy. Stawkę uzupełniają Grecja, Azerbejdżan i Francja.
Największy faworyt imprezy Turcja zagra w grupie D z Holandią, Gruzją i Włochami. Turcy to aktualni mistrzowie Europy i wicemistrzowie świata. Gospodarz poprzednich Euro, po fantastycznym finale, który na stadionie Besiktasu obejrzało 41 tys. widzów, pokonał Anglię 2:1. Złotą bramkę Turcy zdobyli w doliczonym czasie gry.
W grupie C najsilniejsza powinna być Rosja. Mistrz świata z 2014 r. walczyć będzie z Belgią, Irlandią i Niemcami.
II oficjalnie Mistrzostwa Europy Amp Futbol odbędą się w Krakowie w dniach 13-20 września.
- Mam nadzieję, że to wydarzenie spowoduje popularyzacje sportu niepełnosprawnych nie tylko w naszych kraju – powiedziała podczas uroczystości minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.
Rekord w powietrzu?
Organizatorzy wierzą, że będą to rekordowe mistrzostwa. W Krakowie pojawi się 16 drużyn, o cztery więcej niż 3 lata temu.
- Chcemy też pobić rekord frekwencji na trybunach z poprzednich mistrzostw – deklaruje Mateusz Widłak, prezes polskiej federacji Amp Futbolu.
W Turcji w sumie podczas całego turnieju na trybunach zasiadło nieco ponad 50 tys. widzów. Polskie mistrzostwa będą rozgrywane na trzech arenach - najważniejsze spotkania - mecz otwarcia, półfinały oraz pojedynki o medale odbędą się na stadionie Cracovii, który ma pojemność 15 tys. widzów. Pozostałe spotkania rozegrane zostaną na obiektach Garbarni (2 tys. miejsc) i Prądniczanki (1,5 tys.).
Zaangażowane miasto
- O sukces organizacyjny dbają też władze miasta, które już rozpoczęły promocję turnieju. Kraków jest miastem sportu, mistrzostwa Europy to kolejna wielka impreza w naszym mieście – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.
Ambasadorem mistrzostw został napastnik reprezentacji Polski i Bayernu Monachium Robert Lewandowski.
Podczas uroczystości zaprezentowano też puchar dla zwycięzcy mistrzostw. Wręczone zostały także nagrody specjalne. Złote Kule otrzymali Patrick Gasser, dyrektor departamentu Odpowiedzialności Społecznej Europejskiej Federacji Piłkarskiej, a także Arif Umrit, przewodniczący tureckiej federacji niepełnosprawnych oraz Dave Tweed oraz Simon Baker, przedstawiciele angielskiej i irlandzkiej federacji amp futbolowej.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz