MP w Lekkiej Atletyce: coraz mniej młodych twarzy
W Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. W imprezie startowało 188 zawodników z 27 klubów całej Polski. Kiedyś normą był udział 300 sportowców.
Smutnym faktem jest, że coraz mniej osób z niepełnosprawnością uprawia lekką atletykę. I nawet nie chodzi o to, że królowa sportów stała się mniej atrakcyjna. Decydującym czynnikiem jest fatalna sytuacja finansowa klubów sportowych.
- Nasza słabość polega na tym, że startuje coraz mniej zawodników - tłumaczy Wojciech Kikowski, trener kadry lekkoatletów. - Nawet jeśli znajdzie się ambitny, młody trener, który chciałby popracować z niepełnosprawnymi i przyciągnął do siebie młodzież, to nie zdecyduje się na pracę bez pieniędzy, a taka jest w tej chwili sytuacja. Trenerami są osoby, które już wypracowały emeryturę i tylko dlatego mogą się tym zajmować – dodaje.
Jak jednak zapewnia trener, czterdzieścioro zawodników, którzy wypracowali już minima paraolimpijskie, jest objętych należytym programem przygotowawczym na Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie. Cała grupa była na MP w Bydgoszczy i startowała na swoim poziomie. Jak zapewnia trener, do Londynu pojedzie prawdopodobnie około 30 zawodników, a intensywne przygotowania do Igrzysk rozpoczną się już w październiku.
W mistrzostwach uczestniczyło 188 zawodników z 27 klubów z całej Polski. Startowali niepełnosprawni z dysfunkcją wzroku oraz aparatu ruchu (po amputacjach, porażeniach układu nerwowego, urazie kręgosłupa). Organizatorem mistrzostw Polski na zlecenie Polskiego Związku Osób Niepełnosprawnych w Warszawie było bydgoskie Stowarzyszenie Triumf Start Bydgoszcz.
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz