Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co planuje Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych? Już wkrótce wywiad Integracji

30.01.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. flickr.com / MRPiPS
Źródło: PAP
Paweł Wdówik siedząc za stołem mówi do mikrofonu po lewej min. Jedynak-Jarosińska

- Dla mnie najważniejsze jest opracowanie ustawy dotyczącej osób niepełnosprawnych, stworzenie systemu orzecznictwa, ale także prawo do życia osób niepełnosprawnych. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących aborcji eugenicznej – mówi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Wkrótce na naszym portalu ukaże się pogłębiony wywiad, który z nowym pełnomocnikiem przeprowadziła prezes Integracji Ewa Pawłowska i szef mediów Integracji Tomasz Przybyszewski.

W rozmowie z PAP Paweł Wdówik powiedział też, że planuje zmiany w programach wsparcia osób z niepełnosprawnością, np. w opiece wytchnieniowej, usługach opiekuńczych czy asystencji osobistej.

Opieka wytchnieniowa i usługi asystenckie do zmiany

- Chciałbym, żeby te programy były łatwiej dostępne i nie były powiązane z koniecznością uzyskania tzw. decyzji administracyjnych wydawanych przez samorządy. Obecnie jest tak, że jeśli jakiś samorząd nie realizuje danego programu, to osoba niepełnosprawna nie ma jak z niego skorzystać. To jest niesprawiedliwe. W przyszłym roku te programy będą w zupełnie innej wersji – obiecał pełnomocnik.

Więcej o planach nowego pełnomocnika przeczytacie już wkrótce w wywiadzie udzielonym Integracji. Śledzcie nasz portal.

 

Komentarz

  • Najważniejsze jest traktowanie niepełnosprawnego na codzień.
    Jan.
    31.01.2020, 11:19
    Jak długo jeszcze będzie tak że obywatel tego kraju który przez większą część swego życia ciężko pracował a gdy zachorował i stał się niepełnosprawny z powodu choroby to musi latami dochodzić praw do należnych, wypracowanych świadczeń,gdyż ubezpieczyciel odmawia świadczenia i każe iść takiej osobie do Sądu a sam wynajmuje za nasze pieniądze pełnomocnika a ten robi wszystko aby tego świadczenia temu poszkodowanemu nie dać.Sąd opiera się na opiniach biegłych i przyjmuje tylko te wygodne dla sądu opinie a jeżeli opinia jest na korzyść pokrzywdzonego to sąd ją odrzuca kierując na badania nawet 300km osobę niepełnosprawną aby tylko ją upokorzyć i jeszcze obciąża taką osobę kosztami zastępstwa procesowego gdzie w sądach pracy ubezpieczony nie ponosi kosztow.Procesy trwają po4 ,5 lat,a na skargi na działalność takich Sądów przychodzi jedna odpowiedż że Sędzia jest niezawisły.Oprócz reformy sądów jest potrzebna reforma dotycząca urzędników tak aby urzędnik odpowaidał za swoje decyzje,a na swoim stanowisku siedzi przez cały okres zawodowy,często będąc jeszcze na emeryturze i czy taki urzędnik cokolwiek zmieni w swoim traktowaniu obywateli?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas