Przewlekłość rozpatrzenia wniosków
Jakie ma podjąć działanie osoba niepełnosprawna w stosunku przewlekłości rozpatrzenia złożonych wniosków: o świadczenie 500+ od IX 2019 oraz wniosku o rentę od 03.12.2019 r. W związku z tą sytuacją zostałam bez ubezpieczenia, a 03.12.2019 r. ponownie przeszłam operację z otwarciem jamy brzusznej, możliwości rehabilitacji, leczenia i środków do życia. W OPS nie przyznano świadczenia pielęgnacyjnego na złożony wniosek przez syna. Moja niepełnosprawność dotyczy powikłań kooperacyjnych w 2018 r. Nie występowałam o odszkodowanie od szpitala. Z trudną sytuacją życiową pozostaję sama.
Szanowna Pani,
warto pamiętać, iż aktualnie ZUS rozpatruje wiele wniosków o przyznanie świadczenia uzupełniającego tzw. „500+”, często rozpatrzenie takiego wniosku wymaga zaangażowania lekarzy orzeczników ZUS. Niemniej jednak warto skontaktować się z ZUS-em, aby uzyskać informacje dlaczego nie wydano jeszcze w Pani sprawie decyzji.
Zwracam uwagę na art. 477 ze znaczkiem 9 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym: „jeżeli organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności nie wydał decyzji lub orzeczenia w terminie dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia roszczenia w sposób przepisany, odwołanie można wnieść w każdym czasie po upływie tego terminu”.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik