Czy Michał Anioł cierpiał na autyzm?
Badacze przypuszczają, że Michał Anioł cierpiał na syndrom Aspergera.
Dwóch badaczy, zajmujących się badaniem syndromu Aspergera - łagodniejszej formy autyzmu - twierdzi, że artysta miał wiele cech charakterystycznych dla schorzenia powodującego poważne problemy we współżyciu społecznym.
Jak twierdzi jeden z badaczy, psychiatra dr Muhammad Arshad, Michał Anioł był samotnikiem, trzymał się zawsze z daleka. Także dziadek, ojciec oraz jeden z braci artysty mieli autystyczne skłonności.Badania przeprowadzone zostały przez dr Arschada oraz profesora Michaela Fitzgeralda z College'u Trinity w Dublinie. Jego wyniki opublikowane zostały w Journal Of Medical Biography.
Dwójka badaczy opisuje Michała Anioła, który zmarł w 1564 r., jako osobę dziwną, wyizolowaną, niepotrafiącą nawiązywać więzów, zaabsorbowaną życiem w swoim własnym świecie.
Według badaczy bardzo skupiony styl pracy artysty, niezwykły tryb życia, ograniczone zainteresowania, nieumiejętność w komunikowaniu się oraz trudności we współżyciu społecznym wydają się być objawami autyzmu lub syndromu Aspergera.
Osoby cierpiące na syndrom Aspergera często przejawiają talenty w określonych dziedzinach, takich jak matematyka lub sztuka.
Dr Fitzgerald cztery lata temu po raz pierwszy wysunął przypuszczenie, że Michał Anioł mógł cierpieć na autyzm. Opublikował on także teorię, według której wielu sławnych matematyków, naukowców oraz autorów również miało syndrom Aspergera.
Materiałem, na którym pracował badacz, były przede wszystkim autobiografie oraz relacje osób żyjących współcześnie z osobami badanymi. Jednak Krajowe Towarzystwo Autyzmu (National Autistic Society) zastrzega, że wnioski wyciągnięte na podstawie takiego materiału historycznego nie mogą być wiążące.
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: BBC News UK Edition, 1 czerwca 2004 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz