Warszawa: powstaje nowy pawilon w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, wmurował kamień węgielny pod budowę pawilonu medycznego w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Mehoffera 72/74.
- Opieka nad seniorami to jeden z priorytetów mojego programu wyborczego, także m.st Warszawa stawia ją przed sobą jako jedno z najważniejszych zadań – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nowy pawilon. – Blisko jedna czwarta warszawiaków ma już 60 lat. Wszyscy mamy seniorów w rodzinach, wiemy jak ważna jest opieka nad naszymi bliskimi. W kampanii wyborczej byłem tutaj w SCOL i deklarowałem, że będziemy je rozbudowywać. Wszyscy, którzy znają tę placówkę wiedzą, jak różne są tu warunki pracy i opieki nad pacjentami. Chcemy, aby tutaj standard był jak najwyższy. Ten powstający budynek będzie miał właśnie taki standard. Zapotrzebowanie na takie dobre warunki jest w Warszawie coraz większe.
Nowy pawilon pomieści 170 łóżek. Pomieszczenia zaprojektowano jako pokoje dwuosobowe z łazienkami, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku będą także m.in.: sale rehabilitacji – pracownia fizykoterapii i kinezyterapii, pokoje lekarskie i punkty pielęgniarskie. Budowa nowego pawilonu finansowana jest z budżetu m.st. Warszawy. Koszt inwestycji to ponad 33 mln zł. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w kwietniu 2021 r.
Różne rodzaje opieki
W Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym oferowana są różne rodzaje opieki. Oprócz tej finansowanej ze środków publicznych, od ubiegłego roku Centrum daje też możliwość wykupienia opieki wytchnieniowej.
Rozbudowa Centrum to tylko jedna z kilku inwestycji, realizowanych w Warszawie dla seniorów.
W ubiegłym roku oddano do użytku dwa nowe bezpłatne Dzienne Domy Opieki Medycznej – w Wawrze i w SCOL przy ul. Mehoffera.
W Warszawie funkcjonują 22 domy dziennego pobytu oraz 68 klubów seniora. Kontynuowany jest program szczepień dla osób starszych przeciwko grypie. W ubiegłym roku skorzystało z niego ponad 50 tysięcy seniorów. W tym roku zarezerwowano na ten cel 2,3 mln złotych – kwota ta wystarczy na 55 tysięcy szczepień.
Złota rączka i inne formy wsparcia
W 2019 r. zaoferowano nowy typ pomocy dla warszawskich seniorów – usługę złotej rączki. Na razie jest ona adresowana do osób powyżej 75. roku życia. Opłaceni przez miasto fachowcy naprawiają w domu seniora drobne usterki: cieknący kran, nieszczelne okno lub inną drobną usterkę.
Warszawiakom i warszawiankom, którzy ukończyli 60 lat oferowany jest też program promocji zdrowia „Aktywny Senior”. Zajęcia zaczną się już w lutym, celem jest, żeby co najmniej cztery tysiące seniorów uczestniczyło w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
Osoby, które ukończyły 65. rok życia korzystają z tańszej komunikacji publicznej – płacą 50 zł rocznie za przejazdy autobusami, tramwajami i metrem. Dla osób po 70. roku życia przejazdy są bezpłatne.
Seniorom oferowane są też zniżki w ramach Karty Warszawiaka, na baseny, do kina, teatru, muzeów. W niektórych przypadkach (np. OSiR Polna, Parku Kultury w Powsinie czy Centrum Promocji Kultury na Pradze-Południe czy Klubie Kultury Gocław) zniżki dla seniorów z Kartą Warszawiaka sięgają 20-30 %.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie z sukcesem wpisało się w mapę miejskich aktywności. Warszawa dofinansowuje 21 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W mieście działa też Rada Seniorów.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz