Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ubiegam się o kartę parkingową

30.01.2020
Autor: M.

Ubiegam sie o kartę parkingową, nie przysługuje i lekarz orzecznik stwierdził, że nie ma pogorszenia, mam na stałe lekki stopień niepełnosprawności, choroba postępuje, choruję ponad 10 lat na RZS, wymagam ciągłej rehabilitacji i jazda tramwajem czy autobusem to jest kłopot dla mnie. Posiadam samochód i wolę tak dojechać, mieszkam w małej miejscowości pod Poznaniem, postoje za dużo mnie kosztują. Dlaczego lekarze nie pozwalają mi się leczyć, to jest wstyd. W moim przypadku tylko rehabilitacja i nic więcej, jak przestanę się rehabilitować, to czeka mnie wózek, to może wówczas dostanę, ale kto mnie wówczas zawiezie, taki lekarz jeden z drugim nadają się do telewizji.

Szanowna Pani,

od 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień) mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się (pkt 9 orzeczenia), jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art.  4779 §  2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zgodnie natomiast z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas