Jak dokumentować wydatki na przewodnika osoby niewidomej
Jaka jest interpretacja dokumentowania wydatków na przewodnika osoby niewidomej.
Szanowna Pani,
aktualnie, odliczeniu podlegają wyłącznie te wydatki – poniesione przez osobę niepełnosprawną lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę, które zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Ostatnio podobną do Pani sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Skład orzekający w sprawie o sygn. akt I SA/Lu 678/18 stwierdził w uzasadnieniu do wyroku z dnia 19.12.2018 r.: „…Wprawdzie zgodnie z art. 26 ust. 7c u.p.d.o.f. podatnik nie ma obowiązku udokumentowania tych wydatków, lecz powinien on liczyć się z koniecznością wykazania uprawnienia do skorzystania z ulgi i w sposób wiarygodny uprawdopodobnić fakt ich poniesienia. Inaczej mówiąc, orzeczenie o niepełnosprawności to tylko jeden z warunków odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Podatnik nie może być pozbawiony prawa do odliczeń omawianych wydatków, o ile uprawdopodobni ich poniesienie. Za takim rozumieniem przepisu art. 26 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. przemawia zarówno wykładnia literalna (w przepisie jest mowa o „poniesieniu wydatków”), jak i wykładnia celowościowa. Celem, który przyświecał ustawodawcy przy wprowadzeniu możliwości dokonywania odliczeń wydatków poniesionych na omawiane cele, było ułatwienie osobom niepełnosprawnym prowadzenia normalnego życia. Odliczenia mają spełniać rolę bodźca zachęcającego i ułatwiającego niepełnosprawnym rehabilitację i normalne życie. Wydatki takie muszą więc być poniesione faktycznie (por. wyrok NSA z dnia 17 października 2006 r. sygn. akt II FSK 1373/05). Pogląd, że art. 26 ust. 7c u.p.d.o.f. nie zwalnia od udowodnienia faktu poniesienia wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, a więc także tych poniesionych w związku z korzystaniem z przewodnika i jego opłaceniem, a jedynie łagodzi rygory dowodowe - zezwala na dowiedzenie tej okoliczności innymi niż dokumenty dowodami…”.
Podaję link do prawomocnego orzeczenia WSA w Lublinie.
Wyrok dotyczy konkretnej sytuacji, dlatego warto omówić Pani sprawę w ramach bezpośredniej konsultacji z Ministerstwem Finansów - kontaktując się z Krajową Informacją Podatkową prowadzoną przez Ministerstwo Finansów, poniżej podaję kontakt.
Krajowa Informacja Podatkowa
czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00
Infolinia:
z tel. stac.: 801 055 055
z tel. kom.: (22) 330 0330
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik