Bądź razem z Kaką i Koseckim
Podczas meczów rozpoczynającej się dziś 27. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy zawodnicy Olimpiad Specjalnych wyprowadzą na boiska zespoły, wnosząc także swoją flagę. Jest to część 11. Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.
W jego ramach od 14 do 22 maja środowiska piłkarskie w całej Europie promują futbol sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. We wspieranej przez UEFA inicjatywie weźmie udział 50 tys. sportowców, którzy uczestniczyć będą w ponad 400 lokalnych wydarzeniach w 45 krajach. Olimpiadom Specjalnym partnerują 33 narodowe federacje piłkarskie (w tym PZPN) i ponad 50 klubów.
W Polsce w ramach Tygodnia odbędą się 23 regionalne turnieje piłki nożnej Olimpiad Specjalnych, m.in. w Augustowie (17 maja), Leżajsku (19 maja), Kętrzynie (19 maja), Koninie (20 maja), Kraśniku (18 maja) i Międzyrzeczu (19 maja). Weźmie w nich udział ponad 2600 zawodników, 500 trenerów i 550 wolontariuszy.
- Europejski Tydzień Piłki Nożnej to doskonała okazja dla
wszystkich związanych z tym sportem do promowania szacunku,
akceptacji i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością
intelektualną. W ramach Tygodnia odbędzie się wiele regionalnych
mityngów i turniejów. Warto przyjść, kibicować i okazać wsparcie
zawodnikom Olimpiad Specjalnych – mówi Bogusław Gałązka, dyrektor
Olimpiad Specjalnych Polska.
W tym roku obchody Tygodnia Piłki Nożnej przedłużono do 25 maja,
kiedy to odbędzie się kolejna edycja UEFA Grassroots Day, czyli
europejskiego dnia futbolu amatorskiego. Odbędą się także mecze
piłki nożnej zunifikowanej, umożliwiające wspólną grę na jednym
boisku sportowców z niepełnosprawnością intelektualną i
pełnosprawnych. W Polsce takie rozgrywki odbędą się w
Kędzierzynie-Koźlu - 18 mają, oraz w Zabrzu - 19 maja.
W tym roku w szkoleniach organizowanych przez PZPN dla instruktorów piłki nożnej wezmą udział opiekunowie osób z niepełnosprawnością. - Planujemy, aby w ramach tych kursów odbyły się również zajęcia uwzględniające współpracę z osobami niepełnosprawnymi – powiedział Tomasz Zabielski, koordynator programu Grassroots z ramienia PZPN. – Chcemy, aby również osoby niepełnosprawne mogły w pełni cieszyć się i czerpać korzyści z uprawiania piłki nożnej.
Futbol jest najbardziej popularnym sportem spośród 31 dyscyplin oferowanych przez Olimpiady Specjalne w Europie i Eurazji. - Od dziecka bardzo lubię piłkę. Często gram z kolegami, koleżankami; ze wszystkimi – podkreśla Rafał z drużyny „Dzikie Żbiki” z Pruszkowa. W piłkę gra już od 12 lat. W turniejach udało się zdobyć drugie i trzecie miejsce. - Teraz chcemy pierwsze miejsce zdobyć – podkreśla. – Może nam się uda.
Także od 12 lat Olimpiady Specjalne wspiera Roman Kosecki, niegdyś znakomity piłkarz, dziś poseł. Jest ambasadorem Olimpiad na Europę i Azję. W gronie wspierających Olimpiady są także m.in. Kaka, Javier Zanetti czy Emilio Butragueno. - To dla mnie bardzo ważne. Staram się promować ruch Olimpiad Specjalnych gdzie tylko mogę – podkreśla poseł Kosecki. – Trzeba tym sportowcom pomóc w organizacji imprez, wyciągnąć z domu, żeby nie siedzieli gdzieś pochowani – dodaje.
Roman Kosecki przyznaje, że nie jest łatwo zmieniać świadomość społeczeństwa. Bardzo pomogły w tym zeszłoroczne Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, z ceremonią otwarcia na stadionie warszawskiej Legii. - W Polsce zaangażowani są Jacek Ziober i Janusz Kupcewicz. Piłkarze już teraz wiedzą, co to jest ruch Olimpiad Specjalnych – mówi.
Bogusław Gałązka wspomina, że kiedyś ze świadomością było znacznie gorzej. - Pamiętam sytuację, gdy braliśmy w ten sposób udział w pierwszej kolejce ligowej w 2002 r. – mówi. – Jeden z piłkarzy, gdy telewizja go zapytała, dlaczego wychodzi na boisko z zawodnikiem Olimpiad Specjalnych, stwierdził: bo mi kazano. W ostatnich latach, kiedy są takie pytania do piłkarzy, to oni świetnie mówią, już rozumieją o co chodzi, znają i wspierają Olimpiady Specjalne – wyjaśnia.
Także ludzie niezwiązani ze sportem coraz lepiej kojarzą Olimpiady. Szczególnie w dużych miastach, na czele z Warszawą, gdzie odbywały się Igrzyska. - Dzisiaj jechałem w Warszawie taksówką na konferencję i rozmawiałem przez telefon z klubami piłkarskiej Ekstraklasy, bo pytały mnie o kilka spraw dotyczących dzisiejszej kolejki – opowiada Bogusław Gałązka. – Nagle taksówkarz mówi: zaraz, zaraz, czy wy nie robiliście w tamtym roku takiej dużej imprezy na Legii? Ja mówię: tak. On na to: to są ci upośledzeni! Ja mówię: niepełnosprawni intelektualnie. A to nie to samo? Tak, to samo. Okazuje się więc, że ten taksówkarz słyszał, wiedział, co się dzieje, był więc efekt tej imprezy. Ale ten efekt trzeba podtrzymać, bo jak zapomnimy o mówieniu o nas, to za chwileczkę znikniemy – zaznacza.
Podobnego zdania jest Roman Kosecki. - Apelowałbym do wszystkich, by nie wstydzić się pomagać osobom z niepełnosprawnością intelektualną – mówi. – Oni może trochę inaczej mówią, troszeczkę inaczej się ruszają, ale wystarczy przyjść i zobaczyć, jak grają w piłkę. Angażują się w to całym sercem. Myślę, że czasem dwa razy bardziej od takich osób jak my – podkreśla.
Javier Zanetti w spocie promującym Europejski Tydzień
Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych:
Więcej informacji na temat UEFA Grassroots Day na oficjalnej stronie programu.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz