Ulga za przejazd samochodem
Czy są ustalone jakieś stawki za przejazd osoby niepełnosprawnej w celach leczniczo-rehabilitacyjnych własnym samochodem, jeśli tak, to ile wynoszą?
Szanowna Pani,
ulgę na samochód, czyli dokładniej mówiąc wydatki z tytułu używania samochodu, mogą odliczyć osoby niepełnosprawne, bez względu na stopień niepełnosprawności, które są właścicielami lub współwłaścicielami samochodu. W ramach ulgi można odliczyć wydatki z tytułu używania samochodu, np. wydatki na paliwo, na naprawę samochodu, przegląd, ubezpieczenie OC - czyli wszystko, co jest niezbędne, aby samochodu można było używać.
Nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających wysokość wydatków. Odliczaniu podlega kwota faktycznie poniesiona, nie większa jednak niż 2280 zł - niezależnie od liczby posiadanych samochodów.
Ustawa w ramach tej ulgi rehabilitacyjnej daje możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych nie tylko na przejazdy związane z rehabilitacją, ale także przejazdy ułatwiające wykonywanie czynności życiowych: do lekarza, do pracy czy na zakupy (art. 26 ust.1 pkt 6 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym Dz.U.2019.poz. 1387 t.j.z późn.zm.).
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik