Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne - odwołanie i koniec ważności orzeczenia

27.01.2020
Autor: R.

Złożyłem wniosek (wrzesień 2019) o przedmiotowe świadczenie. Po odwołaniu do SKO od negatywnej decyzji w I instancji sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia do MOPS. W trakcie trwaniu procesu skończyło się orzeczenie osoby niepełnosprawnej i zostało wydane nowe. Pytanie: czy mój wniosek o przedmiotowe świadczenie jest aktualny, czy muszę składać nowy wraz z wydaniem nowego orzeczenia. Dodam, że ustalony stopień niepełnosprawności w nowym i starym orzeczeniu datuje się na okres od 2015 r.

Szanowny Panie,

nie znając wszystkich szczegółów sprawy m.in. odmowy przyznania świadczenia, stopnia niepełnosprawności i organu, który rozpatruje sprawę i na jakim ona jest etapie trudno o precyzyjną odpowiedź.

Wydaje się, że w sytuacji, którą Pan opisał zastosowanie może mieć art. 24 ust. 2a. ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim, jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Jeśli odwoływał się Pan do sądu, to w tym przypadku za wniosek złożony w terminie uznaje się wniosek złożony w terminie trzech miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku. Jeżeli ma Pan wątpliwości na jakim etapie jest Pańska sprawa warto, skorzystać z punktu bezpłatnych porad prawnych. Punkty darmowej pomocy prawnej można znaleźć na stronie lub dzwoniąc do urzędu gminy lub powiatu.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas