Avalon Extreme Rugby Cup 2019 – szybcy i wściekli na wózkach
W weekend 23-24 listopada 2019 r. na terenie Centrum Sportowego Raszyn odbędzie się 2. edycja turnieju rugby na wózkach Avalon EXTREME Rugby Cup. To świetna okazja, aby zobaczyć jak wygląda ten dynamiczny, pełen energii i widowiskowy sport zwany „murderball” w wykonaniu profesjonalnych drużyn z Polski i zza granicy.
Avalon Extreme Rugby Cup to turniej na poziomie profesjonalnym, o międzynarodowym charakterze. Swój udział potwierdziła m.in. drużyna z zawodnikami z Finlandii i Danii. Wydarzenie, które odbędzie się w Centrum Sportowym przy ul. Sportowej 30 w Raszynie jest otwarte dla publiczności, a wstęp na nie wolny. Zmagania można oglądać w sobotę w godz. 10.30-18.00 oraz (rozgrywki grupowe) i w niedzielę, w godz. 9.00-16.30 (ciąg dalszy rozgrywek i finał). Dodatkowo, w niedzielę odbędzie się wyjątkowy pokaz innego widowiskowego sportu w wykonaniu Grom Warszawa Lacrosse. Przewidziane są także konkursy z nagrodami dla kibiców.
Rugby na wózkach to zespołowa gra dla osób z niepełnosprawnościami. Zasady rugby na wózkach dopuszczają do gry sportowców z tetraplegią (paraliż czterokończynowy) bądź osoby, które utraciły częściową lub pełną sprawność w co najmniej 3 kończynach. Jest to także jedna z dyscyplin paraolimpijskich.
W każdym meczu walczą ze sobą dwie drużyny, której zawodnicy, w zależności od pozycji na boisku, poruszają się w ofensywnych lub defensywnych wózkach. Obie grupy walczą o zdobycie jak największej liczby punktów, które naliczają się po udanym „przebiciu się” zawodnika przez blokujących go na boisku graczy przeciwnika i przejechaniu linii bramki. Piłkę można sobie wyrywać i wytrącać z rąk, jakkolwiek bez kontaktu fizycznego, który jest uznawany za faul.
Rugby na wózkach bywa porównywane do koszykówki i do hokeja, niemniej gra ta jest pod wieloma względami wyjątkowa. Dynamicznym akcjom przejęcia piłki, zwrotom i rozpędzonym atakom na wózkach towarzyszą ogromne emocje zarówno wśród graczy, jak i widzów. Podczas gry, opancerzone specjalne wózki zderzają się ze sobą z ogromną siłą, dodając sportowcom bojowości, grze pasji, a widzom zapewniając spektakularne wrażenia. Nierzadkie są też upadki i przewroty, przed którymi zawodników chronią odpowiednie zabezpieczenia i osłony na wózkach. Nie bez powodu, pierwotna nazwa tego sportu brzmiała „murderball”.
Poniżej video z zeszłorocznej edycji wydarzenia.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Zgłoś najlepszego sportowca Warszawy
- Mikrogaleria Pana Siateczki
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
Dodaj komentarz