Kalendarium 25-lecia Integracji
W jubileuszowym roku 25-lecia istnienia Integracji przypominamy najważniejsze wydarzenia z historii organizacji. Zobaczcie, jak Integracja rozwijała się w latach 1994-2019.
1994
Pierwszy numer
10 tysięcy egzemplarzy pierwszego numeru „Integracji”, 8-stronicowego, czarno-białego biuletynu, drukuje ZUS.
Zespół
Twórcy pisma: Piotr Pawłowski i Bolesław Bryński, to pierwsi autorzy piszący pod wieloma pseudonimami.
Spotkania
W pierwszym roku istnienia „Integracja” i jej szef uczestniczą w spotkaniu opłatkowym u Prezydenta RP Lecha Wałęsy i mają audiencję w siedzibie prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
1995
Stowarzyszenie
Rozwój redakcji i poszerzenie zakresu działań na rzecz poprawy sytuacji osób z różnymi niepełnosprawnościami wymógł rejestrację organizacji. Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Jako organizacja – m.in. wydawca „Integracji” – stało się partnerem dla instytucji i firm w skutecznym rozwiązywaniu problemów dotyczących osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Warsztaty dla studentów
Stowarzyszenie prowadzi warsztaty dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, aby mogli poznać świat z perspektywy człowieka na wózku lub niewidomego.
2x więcej
„Integracja” po niespełna dwóch latach podwaja objętość, reszta – bez zmian.
1996
Pierwsza kampania
Kampania „Nieświadomość” (później znana pod hasłem: „Płytka wyobraźnia to kalectwo”) ostrzega młodych ludzi przed lekkomyślnymi skokami do wody.
Trwa do dziś, zaowocowała spotami telewizyjnymi i radiowymi, tysiącami plakatów przy plażach, na basenach i w ośrodkach wypoczynkowych, dziesiątkami tysięcy ulotek i materiałami edukacyjnymi dla ponad 1000 szkół średnich w Polsce. Kreacje przygotowane wraz z agencją Upstairs Young&Rubicam wyróżniono w 2003 r. na Festiwalu Komunikacji Społecznej, a nowe odsłony kampanii – już w XXI w. – obsypano nagrodami w Polsce i Europie.
Polska bez barier
W ramach projektu „Polska bez barier” startuje kampania „Warszawa bez barier”, a w niej pojawia się m.in. folder dla przechodnia – nt. właściwej komunikacji z osobami z niepełnosprawnością.
Kolorowa okładka
„Integracja” ma 32 s., kolorową okładkę, 5 tys. nakładu, a drukuje ją Zgromadzenie Sióstr Loretanek.
Pierwsza Wielka Gala Integracji
Pierwsza Wielka Gala Integracji odbywa się w Filharmonii Narodowej w Warszawie z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Od 2006 r. uroczystość gości w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. W ostatnich latach – w dużych halach stolicy. Podczas każdej Gali przyznawany jest Medal Przyjaciel Integracji dla instytucji, firm i ludzi, wspierających integrację społeczną.
1997
Fundacja
Zarejestrowana zostaje Fundacja Integracja, organizacja wspierająca działania Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
6x więcej
„Integracja” osiąga 48 s., 10 tys. nakładu, i drukowana jest przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Program TV
Premierę ma program telewizyjny „Integracja”, dotyczący niepełnosprawności, ale skierowany do szerokiego grona widzów. Nadawany jest w TVP3. Przez 20 lat prowadzi go Piotr Pawłowski.
1998
Cały tydzień
Zawstydzony, bo niedostosowany tramwaj jeździ podczasTygodnia Integracji, obejmującego Europejski Dzień Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych.
Ciągły wzrost
Magazyn ma 54 s.i 15 tys. nakładu, miejsce druku – bez zmian.
Nagroda
Piotr Pawłowski zostaje nagrodzony za pracę w magazynie „Integracja” prestiżową nagrodą australijskiej Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL.
1999
Joni w Polsce
Na zaproszenie „Integracji” przyjeżdża do Polski amerykańska działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnością – Joni Eareckson-Tada. Promuje wydaną przez Stowarzyszenie książkę Nowa Joni. Autorka od 1967 r. porusza się na wózku po skoku do wody. To Joni zainspirowała Piotra Pawłowskiego m.in. do założenia organizacji.
Full color
„Integracja” skończyła 5 lat, ma 60 s., jest cała kolorowa i drukowana przez firmę Winkowski i S-ka.
Muzeum Narodowe
Integracja i AMUN organizują w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawę prac artystów malujących ustami i nogami.
2000
Normalna sprawa
Kampania społeczna „Niepełnosprawni – normalna sprawa” realizowana na billboardach w 12 miastach i w wysokonakładowych pismach ma II etapy:
- Rzeźby – tryptyk z rzeźbami uszkodzonymi przez czas i ludzi. Postacie opatrzono cytatami z listów „Integracji”;
- Ludzie – portretom fotoreportera Krzysztofa Millera, przedstawiającym mężczyznę na wózku, niewidomą kobietę i chłopca z zespołem Downa, towarzyszą słowa ks. Jana Twardowskiego: „Nie widzieć, nie słyszeć, nie dotykać, nie wiedzieć”.
2001
Nagroda za kampanię Normalna sprawa
Pojawia się nagroda Golden World Awards i nominacja do nagrody ONZ za kampanię „Niepełnosprawni – normalna sprawa”, uznaną za projekt realizujący idee zgodne z celami międzynarodowej społeczności.
Fotografie wybitnych
Wystawa fotograficzna pt. „Widzieć, słyszeć, dotykać, wiedzieć” prezentuje 100 zdjęć 16 wybitnych fotografów, m.in.: Tomasza Gudzowatego, Chrisa Niedenthala, Andrzeja Świetlika. Wystawa gości w 21 miastach Polski.
Dla aptekarzy i dziennikarzy
Ogłoszone zostają dwa konkursy: „Apteka bez barier” – dla właścicieli aptek, i „Oczy otwarte” – dla dziennikarzy podejmujących tematykę niepełnosprawności (w prasie, radiu i telewizji).
Pierwsza wystawa
Na przełomie 2000/2001 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbywa się wystawa prezentująca prace artystów malujących ustami i nogami, m.in.: Ireneusza Betlewicza, Stanisława Kmiecika i Piotra Pawłowskiego.
Raport
Podsumowaniem kampanii „Niepełnosprawni – normalna sprawa” jest 200-stronicowy Raport Integracji o sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce.
Więcej stron
Magazyn „Integracja” – cały kolorowy – powiększył objętość do 88 stron.
2002
Przewodniki
W ramach kampanii „Turystyka bez barier” Integracja wydaje dwa przewodniki turystyczne – po Warszawie i Krakowie (także w jęz. angielskim), z informacjami o dostosowanych miejscach, obiektach turystycznych, hotelach i liniach komunikacyjnych.
Pierwszy krok
Wspólnie z Fundacją Sue Ryder powstaje Fundusz „Pierwszy krok”, pomagający osobom po wypadkach komunikacyjnych i tragicznych w skutkach skokach do wody. Wypłacane jest jednorazowe stypendium w wysokości 4,5 tys. zł.
Biblioteczka
Publikowane są pierwsze bezpłatne książki w serii Biblioteczka Przyjaciół Integracji, m.in „Fakty i mity o osobach z niepełnosprawnością”.
2003
Czy naprawdę inni?
Startują kampanie społeczne: „Czy naprawdę jesteśmy inni?” i „Dlaczego traktujesz nas inaczej?”.
Jeden ze spotów jest... kontrowersyjny.
Ich działania wspierają: telewizja, radio, prasa, reklama zewnętrzna (1100 billboardów), kinowa i internetowa.
Na ulice Warszawy wyjeżdża tramwaj promujący Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych (ERON 2003).
ERON
Ogłoszony zostaje Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych 2003 (ERON 2003).
Płytka wyobraźnia
Kampania „Nieświadomość” pod nowym hasłem i w nowej odsłonie: „Płytka wyobraźnia to kalectwo” pojawia się jako spot telewizyjny, a także w postaci plakatów i ulotek na basenach i kąpieliskach. W 2003 r. zostaje nagrodzona jako „Społeczny Program Roku 2002” podczas Festiwalu Komunikacji Społecznej.
Portal
Działalność rozpoczyna portal Niepelnosprawni.pl, który obecnie publikuje około 300 informacji miesięcznie, ma ponad 32 tys. podstron, a odwiedza go ok. 300 tys. internautów miesięcznie.
Człowiek bez barier
Zainaugurowane zostają konkursy: „Człowiek bez barier”, którego celem jest promowanie osób z niepełnosprawnością osiągających sukcesy w różnych sferach życia społecznego, zawodowego i osobistego oraz „Hotel bez barier” – dla właścicieli hoteli; program edukacyjny „Razem w naszej szkole” – na rzecz przełamywania barier strachu i zakłopotania w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością, a także seria „Mała Integracja” – publikacje dla najmłodszych w formie kolorowanek, rebusów itp.
Muzeum Narodowe
W Muzeum Narodowym w Warszawie odbywa się Międzynarodowa Wystawa Prac Artystów Malujących Ustami i Nogami. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowanych zostaje150 dzieł twórców z całego świata. Ogląda je aż 70 tys. osób.
Centrum
Rusza pierwsze Centrum Integracja w Warszawie przy ul. Dzielnej 1 (działa pod tym adresem do dziś) – placówka informacyjno-poradnicza, którą w pierwszym miesiącu działania odwiedza blisko 1000 osób.
2004
Bez barier
W ramach projektu „Polska bez barier” rozpoczyna się we współpracy z władzami stolicy projekt „Warszawa bez barier”, na rzecz dostępności miasta. Organizowane są m.in. warsztaty dla studentów architektury, szkolenia dla kierowców i motorniczych.
Wolne koperty
Startuje I edycja kampanii parkingowej pod hasłem: „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”.
To początek walki o wolne „koperty” oraz kary (mandaty i punkty karne) dla kierowców bezprawnie zajmujących miejsca przeznaczone dla pojazdów osób z niepełnosprawnością.
Karta
Z okazji 10-lecia magazynu „Integracja” – do każdego egzemplarza tego 92-stronicowego pisma, wydawanego w nakładzie 15 tys. egzemplarzy, dołączona zostaje karta kredytowa Integracja (współpraca z Bankiem BISE). Prowizja od transakcji tą kartą wspiera Fundusz „Pierwszy krok”.
Szkolenia
Z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej Integracja organizuje cykl szkoleń dla organizacji, pn. „Osoba niepełnosprawna w Unii Europejskiej”, konferencję „Europa bez barier” oraz wydaje publikacje nt. sytuacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością w UE.
2005
Sprawni w pracy
Kampania „Sprawni w pracy”.
Pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością mogą być kompetentnymi i wartościowymi pracownikami.
Trzeba tylko dać im szansę.
Piknik integracyjny
Piknik Integracyjny przy Centrum Handlowym Arkadia w Warszawie, podczas którego oprócz porad dla osób z niepełnosprawnością i zabaw integracyjnych dla dzieci, odbywa się koncert zespołu Elektryczne Gitary.
Projektowanie uniwersalne
Wyjątkowa publikacja architektoniczna „Projektowanie uniwersalne – Sztokholm dla wszystkich” może być znakomitym wzorem dla władz polskich miast, działających na rzecz dostępności.
Organizacja pożytku publicznego
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji (SPI) i Fundacja Integracja (FI) otrzymują status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).
2006
Dodatek Praca
Pojawia się cykliczny dodatek do „Integracji”, zatytułowany „Praca”.
Paczka Przyjaciół
Zakładamy Klub Przyjaciół Integracji, czyli grono osób, które pomagają w dystrybuowaniu „Integracji” (w 2008 r. Klub przemianowano na – działającą do dziś – Paczkę Integracji).
Infolinia
Zaczyna działać – i działa do dziś – infolinia Integracji: 801 801 015.
Sieć centrów
Powstają Centra Integracja w Krakowie i Zielonej Górze (drugie i trzecie w sieci Integracji).
W Ałma-Acie
Autorski projekt Integracji – „Polska bez barier” – staje się dla władz kazachskiej stolicy Ałma-Aty inspiracją do działań na rzecz dostępności.
2007
Centrum Integracja Gdynia
Otwiera się kolejne Centrum Integracja, tym razem w Gdyni.
Jubileusz kampanii
Kampania „Płytka wyobraźnia to kalectwo” ma już 10 lat!
10 lat Karty Praw
Wspólnie z Trybunałem Konstytucyjnym i Ambasadą Brytyjską Integracja organizuje konferencję z okazji 10. rocznicy uchwalenia Karty Praw Osób Niepełnosprawnych.
Premier na Wielkiej Gali Integracji
Podczas XII Wielkiej Gali Integracji w Sali Kongresowej pojawia się Premier Rządu RP Donald Tusk.
Album 5-lecia
Na 5-lecie Konkursu „Człowiek bez barier” ukazuje się album prezentujący sylwetki laureatów z lat 2003–2007.
2008
Koalicja organizacji
Z inicjatywy Piotra Pawłowskiego, prezesa Integracji, powstaje Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, zrzeszająca blisko 50 organizacji pozarządowych.
Szkolenia w ZUS
W ramach współpracy z ZUS zaczynają się szkolenia pracowników tej instytucji i rozpoczyna dostosowywanie architektoniczne jej placówek w całym kraju.
Partner
Integracja zostaje partnerem brytyjskiej organizacji ShawTrust i członkiem Workability International.
50 tys. egzemplarzy
Nakład „Integracji” wzrasta z 15 do 50 tys. egzemplarzy i pojawia się dodatek nt. rehabilitacji.
Projekt ustawy
W imieniu Koalicji na ręce Premiera Rządu RP zostaje złożony wspólny projekt ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością.
2009
Sejm bez barier
Eksperci Integracji współpracują przy projekcie dostosowywania budynków Sejmu RP do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Patronat Marszałka
Marszałek Sejmu RP patronuje konkursowi architektonicznemu „Polska bez barier”.
Przyjazna Europa
Odbywa się międzynarodowa konferencja architektoniczna „Przyjazne przestrzenie Europy” i powstaje okolicznościowa publikacja.
Centrum Integracja Katowice
Otwiera się Centrum Integracja w Katowicach (piąta placówka w integracyjnej sieci).
Szkolenia straży
Straż Marszałkowska Sejmu RP przechodzi szkolenie w zakresie wrażliwości na niepełnosprawność.
Wolne koperty
W tym roku cykliczna kampania parkingowa przebiega pod hasłem: „Mamo, tato, nie parkuj na kopertach”, a towarzyszy jej m.in. publikacja i konkurs dla dzieci.
2010
100. numer
Ukazuje się 100. numer magazynu „Integracja”, zawierający m.in. relację z Igrzysk Paraolimpijskich w Vancouver.
Z księciem na zamku
Piotr Pawłowski uczestniczy w spotkaniu z księciem Karolem, brytyjskim następcą tronu, w Zamku Królewskim w Warszawie.
Projektowanie uniwersalne
Ukazuje się unikatowy poradnik „Projektowanie bez barier – wytyczne”, skierowany nie tylko do architektów.
2011
Idziemy na wybory
Rusza profrekwencyjna kampania „Idziemy na wybory!”.
Dostępne strony
Pojawia się serwis dostepnestrony.pl i broszura na ten temat.
10. edycja
Konkurs „Człowiek bez barier” ma 10 lat.
Serwis dla mediów
Zaczyna działać Agencja Informacyjna Integracja Info, przygotowująca materiały prasowe, radiowe i telewizyjne na temat niepełnosprawności.
Młodzi filmują
W ramach projektu „Warszawa bez barier” (organizowanego z Urzędem m.st. Warszawy) młodzież kręci filmy o życiu z niepełnosprawnością.
Audyty www
Integracja ma na koncie analizę ponad 530 stron internetowych pod kątem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością.
2012
O finansach
Zaczyna działać serwis finansebezbarier.pl. Przybliża – z pozoru skomplikowaną – tematykę dotyczącą kredytów, rachunków, lokat i ubezpieczeń osobom zagrożonym wykluczeniem ekonomicznym.
Zachowuj się
Premierę ma publikacja „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością” oraz cztery filmy edukacyjne na temat komunikacji z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.
Mapy miast Euro
Z okazji EURO2012 ukazują się mapy miast gospodarzy meczów – z uwzględnieniem lokalizacji stadionów, atrakcji turystycznych i miejsc przyjaznych kibicom z niepełnosprawnością.
Na dworcach PKP
Zaudytowanych zostaje siedem najważniejszych dworców PKP w Polsce, pod kątem dostępności architektonicznej.
2013
500 odcinków
Powstaje 500. odcinek programu telewizyjnego „Integracja”.
10 lat portalu
Niepelnosprawni.pl – największy w Polsce portal na temat niepełnosprawności – ma 10 lat.
Kolejne serwisy tematyczne
Powstają dwa serwisy: cyfrowaintegracja.org, na temat nowych technologii oraz serwis rekrutacyjny sprawniwpracy.pl.
Dostępne loty
Przeszkolony zostaje personel pokładowy przewoźnika Eurolot (ok. 250 stewardes i stewardów).
Premier.gov.pl
Eksperci Integracji dostosowują do potrzeb osób z niepełnosprawnościami serwis internetowy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
2014
Integracja.org
Zaczyna działać nowa, w pełni dostępna strona www.integracja.org, zgodna ze światowymi standardami WCAG2.0.
Program z misją
Program telewizyjny zmienia nazwę na „Misja Integracja” i pojawia się w ogólnopolskim paśmie TVP Regionalna w każdą niedzielę rano.
Dostępna poczta
Trwają prace nad dostosowaniem 40 placówek Poczty Polskiej w całym kraju.
Metro dla wszystkich
Integracja testuje nowe wagony warszawskiego metra (Inspiro firmy Siemens) pod kątem ich dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Certyfikowane centra
Szkolenie przechodzi personel trzech centrów handlowych w Warszawie: CH Wileńska, Arkadii i Galerii Mokotów.
20 lat i 30 tys.
Magazyn „Integracja” kończy 20 lat i ma nakład 30 tys. egzemplarzy.
2015
Sukces strażaków
Głośna kampania Integracji: „Nie chcę być strażakiem” otrzymuje wiele nagród, m.in.: Brązowego Lwa podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Kreatywności w Cannes, 4 złota i 1 srebro w konkursie KTR2016 i nagrodę Grand Prix Innovation AD!
Wybory
Kampania „Wybory bez barier” zachęca osoby z niepełnosprawnością do udziału w głosowaniu. Jej hasło: „5 mln głosów może zmienić wszystko”.
Więcej nas łączy...
Obchody 20-lecia magazynu „Integracja” uświetnia kampania społeczna pod hasłem: „Więcej nas łączy, niż dzieli...”.
Gala z Victorią Modestą
20. Wielka Gala Integracji odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a gościem specjalnym jest artystka Viktoria Modesta.
Społecznik
Szef Integracji zostaje „Społecznikiem Roku 2015” tygodnika „Newsweek Polska”.
W metrze
Kolejny „Dzień Integracji w metrze” wraz z savoir-vivre’em wobec osób z niepełnosprawnością oraz warsztatami dla dzieci i młodzieży.
Szacun tropików
Nagroda Kampanii Społecznej Roku 2014 za „Szacun Tropików”.
To internetowa odsłona kampanii „Płytka wyobraźnia”.
2016
Lider dostępności
Startuje Konkurs Architektoniczno-Urbanistyczny „Lider Dostępności” pod paronatem Prezydenta RP.
50. urodziny
Piotr Pawłowski kończy 50 lat i otrzymuje od Zespołu m.in. swój portret składający się z 1000 zdjęć z archiwum organizacji.
Nagroda Wektory
Szef Integracji otrzymuje Nagrodę Wektor 2015 od Konfederacji Pracodawców Polskich.
Spotkanie z politykiem
W Integracji odbywa się burzliwe spotkanie z europosłem Januszem Korwin-Mikke na temat niepełnosprawności.
Certyfikaty
Certyfikatem „Obiekt bez barier” zostają uhonorowane: Pałac Prezydencki, Rezydencja Prezydenta RP Belweder i Lotnisko Chopina w Warszawie.
Uwolnić moc(z)
Pojawia się kampania „Uwolnij swoją moc(z)”, której celem jest dostęp do refundowanego sprzętu urologicznego, niezbędnego dla osób z pęcherzem neurogennym.
2017
Dla architektów
Ukazuje się poradnik „Projektowanie bez barier – wytyczne”, skierowany nie tylko do architektów.
Lista Mocy
Ukazuje się pionierska publikacja „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.
Na bank dostępne
Piotr Pawłowski otrzymuje Medal Mikołaja Kopernika – nagrodę dla wybitnych postaci polskiej bankowości, jako wyraz uznania za działania na rzecz dostępności usług finansowych.
O pracy
Pojawiają się kompendia wiedzy „Dobre i złe praktyki. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością” oraz „Fakty i mity zatrudniania osób z niepełnosprawnością”.
Bez barier
Certyfikaty „Obiekt bez barier” dostają: Maraton (budynek Skanska Property Poland w Poznaniu), Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna, punkt Samsung Premium Service Plaza.
2018
Test i...
Czytelnicy otrzymują Test Integracji – zestaw pytań (i odpowiedzi), dzięki którym dzieci i dorośli mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat niepełnosprawności.
...quiz
23. odsłona kampanii „Płytka wyobraźnia” przypomina internetowym quizem o bezpiecznym zachowaniu się nad wodą.
150 numerów
Ukazuje się jubileuszowy 150. magazyn „Integracja”, a portal Niepelnosprawni.pl obchodzi swoje 15-lecie!
Do Ratusza
Podczas akcji „Z Integracji do Ratusza” kandydaci na prezydenta Warszawy siadają na wózkach i z ulicy Andersa 13 z dużym trudem jadą przed warszawski Ratusz.
8.10.2018
8 października 2018 r. w wieku 52 lat nagle umiera Piotr Pawłowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja. Piotr Pawłowski otrzymuje pośmiertnie m.in.: Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. dr. Macieja Lisa, specjalne wyróżnienie 3. edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”, Nagrodę Dziennikarską „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, Nagrodę Specjalną Konkursu „Człowiek bez barier”, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Bez dyskryminacji
Integracja podpisuje Kartę Różnorodności, dołączając do grona firm, instytucji i organizacji, zobowiązanych do zwalczania dyskryminacji i wykluczenia ekonomicznego.
Targi Książki
Integracja prezentuje swoje wydawnictwa podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym.
Bez twórcy
23. Wielka Gala Integracji i 16. gala Konkursu „Człowiek bez barier” w Zamku Królewskim – są pierwszymi wydarzeniami po śmierci lidera Integracji.
2019
Prezes Ewa Pawłowska
Ewa Pawłowska, żona zmarłego Piotra Pawłowskiego, obejmuje – decyzją zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja – stanowisko prezesa organizacji i deklaruje kontynuowanie misji swojego męża.
100 postaci na 100-lecie
Premiera edycji specjalnej „Listy Mocy. 100 wyjątkowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością, działających w latach 1918‒2018”.
Rada Dostępności
Prezes Integracji Ewa Pawłowska wchodzi do Rady Dostępności, organu pomocniczego o charakterze opiniodawczo-doradczym, m.in. w programie Dostępność Plus i ustawie o dostępności.
Honory w Gdyni
20. edycja konkursu „Gdynia bez barier” zostaje zadedykowana Piotrowi Pawłowskiemu – honorowemu obywatelowi miasta. Jego imieniem nazwano nagrodę dla osób angażujących się w działania skierowane na rzecz poszerzania wrażliwości społecznej.
Piotr i Przyjaciele
W pierwszą rocznicę śmierci Piotra Pawłowskiego Integracja wydaje księgę wspomnień członków rodziny, przyjaciół, znajomych, partnerów, byłych i obecnych współpracowników.
Integracja LAB
Odbywa się konferencja „Laboratorium Dostępności”, poświęcona projektowaniu uniwersalnemu i dostępności architektonicznej. Zainaugurowana zostaje też działalność nowego działu o nazwie: IntegracjaLAB, pod kierunkiem Kamila Kowalskiego.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz