Galeria zdjęć ''Wzornictwo bez barier''
Lalka z zespołem Downa, zdalnie sterowana kosiarka, pacynka do nauki języka migowego, snowboard dla osoby niesprawnej ruchowo, materiał z nadrukiem w języku brajla, krzesełko do piaskownicy, gwiżdżąca słomka - to tylko niektóre przedmioty zaprezentowane na wystawie szwedzkiego "Wzornictwa bez barier", którą można było oglądać od 18 do 24 lutego 2004 r. w Warszawie.
przeczytaj więcej informacji nt. wystawy
Śmiejący się królik - interaktywna zabawka stymulująca
Lalka migowa - służy jako pośrednik w komunikacji między dorosłym a dzieckiem, zachęcając do nauki języka migowego - w ręce pacynki wsuwamy dłonie i migamy.
Wzornik nakrywania do stołu łatwo nauczy dziecko, jak rozstawia się naczynia i sztućce
Talerz w kształcie trójlistnej koniczyny. Jego podwyższone brzegi ułatwiają nabieranie jedzenia na łyżkę. Talerz nie przesuwa się po stole, łyżką można się posługiwał zarówno lewą, jak i prawa ręką.
Plastikowe krzesło na kółkach przydatne w toalecie i pod prysznicem.
Wzmacniacz uchwytu wykonany z silikonu, zapewnia użytkownikowi wygodne trzymanie przedmiotów.
Chodzik z siedziskiem, który ułatwia poruszanie się, transportowanie podręcznych rzeczy oraz umożliwia odpoczynek w trakcie spaceru.
Rękawica-płetwa. Pomaga w pływaniu - nie tylko osobom mniej sprawnym. Ułatwia utrzymanie ciała na powierzchni wody.
Bluzka dla kobiet karmiących piersią.
Plastikowy schodek-podwyższenie z elementami antypoślizgowymi. Można przystawić go dziecku np. do umywalki lub toalety, aby miało większą swobodę ruchów i pełen dostęp do urządzeń umieszczonych dla niego za wysoko.
Dzbanek z poręcznym, dużym i niewyślizgującym się z rąk uchwytem ułatwia przenoszenie napoju i nalewanie.
Szczoteczki do zębów umożliwiające wygodne mycie zębów osobom, które mają niesprawne ręce.
Elektroniczny kalendarz. Kolorowe diody uczą rozpoznawać pory dnia i upływający czas - zróżnicowane kolorystycznie diody uczą dziecko rozpoznawać dzień i noc.
Seria aparatów słuchowych. Kolory zachęcają dzieci do ich noszenia.
Huśtawka z uprzężą wyposażona w oparcie dla nóg i pleców dziecka, zapewnia bezpieczeństwo podczas zabawy, ćwiczy zmysł równowagi.
Magnetyczna tarcza go grania w lotki. Rzutki wyposażone są w magnesy, przyczepiają się do tarczy nawet przy niewielkiej sile rzutu. Tarcza może nawet leżeć na podłodze.
Trójkołowe rowery przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ich konstrukcja umożliwia swobodne poruszanie się nawet osobom mającym kłopoty z utrzymaniem równowagi. Na wycieczkę rowerową można zabrać w specjalnym koszyku na bagażniku drugie śniadanie.
W trakcie wystawy dzieci mogły także bawić sie przed lustrem do charakteryzacji - malowały buzie, przymierzały kolorowe peruki.
Wszystkie zabawki i pomoce dydaktyczne (np. książki w których zrobiono wypukłe ilustracje pozwalające na odróżnianie kształtów z pismem brajla - odnoszące się do wrażeń odczuwanych zmysłem dotyku) skonstruowane zostały w taki sposób, aby jak najlepiej stymulować rozwój zmysłów dziecka, poprzez zaciekawianie go kolorem, ruchem, fakturą materiału.
Materiał z nadrukiem w języku brajla - opisuje wrażenia wywoływane przez kolor tkaniny
Fotel i stolik na kółkach, stolik z regulowanym blatem
Łóżko rehabilitacyjne. Jego mechaniczne elementy - sterowane pilotem - ułatwiają opiekę nad osobą leżącą. Bez wysiłku można np. unieść oparcie do pozycji siedzącej.
Snowboard dla osób mających problemy z poruszaniem się
Koń na biegunach przeznaczony dla dzieci, które nie mogą huśtać się na zwykłych zabawkach tego typu - wyposażony w uprząż oraz regulowane oparcie pleców i podpórki stóp, które można dostosować do wzrostu dziecka. Głowa konia posiada uchwyt i regulowane cugle.
Przeczytaj więcej informacji na temat wystawy
Przeczytaj relację z otwarcia wystawy
Opracowanie: Anna Jastrzębska, Dorota Landsberger
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz