Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej
Czy dodatkowe 10 dni urlopu przysługujące osobie niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym należy wykorzystać całkowicie w danym roku kalendarzowym, czy też - tak jak normalny urlop - może on zostać przeniesiony do wykorzystania w następnym roku? Czy jest to urlop „na żądanie”? Czy pracodawca może mi odmówić przyznania tego urlopu we wnioskowanym przeze mnie terminie? Będę wdzięczna za informacje.
Szanowna Pani,
tak jak normalny urlop – niewykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy, o którym wspomina Pani w pytaniu przechodzi na następny rok. Urlop ten podlega ogólnym regułom przyznawania urlopu wypoczynkowego, ale nie zwiększa puli ponad kodeksowe 4 dni robocze urlopu na żądanie, które w każdym roku kalendarzowym przysługują.
Zgodnie z art. 163 Kodeksu pracy:
§ 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672.
§ 11. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.
§ 2. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
§ 3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika - ojca wychowującego dziecko lub pracownika - innego członka najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 1751 pkt 3, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Roszczenia ze stosunku pracy, w tym dotyczące udzielenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik