Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: to wstyd, że Polska nie ratyfikowała Konwencji

30.03.2011
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: inf. własna, fot. EastNews/Phanie, Filip Miłuński, www.sxc.hu

30 marca 2007 r. otwarto do podpisu Konwencję ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Ten dzień Mark Malloch Brown, z-ca sekretarza generalnego ONZ, nazwał „świtem nowej ery dla 650 mln niepełnosprawnych na całym świecie". Polska podpisała dokument jako jedno z pierwszych państw. Może być jednak ostatnim, które go ratyfikuje i wprowadzi w życie.

Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 13 grudnia 2006 r. Jej celem jest ochrona osób z niepełnosprawnością, umożliwienie im nieograniczonego korzystania z fundamentalnych swobód i praw człowieka oraz promowanie poszanowania ich godności osobistej. Katalog praw Konwencji obejmuje m.in. prawo do równego traktowania i niedyskryminacji, wolność i bezpieczeństwo osobiste, wolność od wyzysku i przemocy, swobodę przemieszczania się, prawo do samodzielnego życia, ochrony zdrowia, rewalidacji i rehabilitacji oraz prawo do pracy i ochrony socjalnej.

Do tej pory Konwencję podpisało 147 państw świata, a 99 dokonało jej ratyfikacji. Podobnie postąpiło 17 z 27 państw Unii Europejskiej oraz sama Unia. Wśród krajów sąsiadujących z nami, z ratyfikacją dokumentu ociąga się już tylko Rosja. Polska podpisała Konwencję 30 marca 2007 r., ale termin jej ratyfikacji przez Sejm RP wciąż nie jest znany.

Zdjęcie: mężczyzna na wózku nad schodami
Fot. EastNews/Phanie

- Upowszechnia się za to stereotyp, że nas jako kraju nie stać na wprowadzenie Konwencji. Nie ma też świadomości społecznej, że odraczanie ratyfikacji Konwencji to powód do wstydu. W ten sposób okazujemy bowiem pogardę i arogancję wobec tak licznej i ważnej grupy obywateli, którą są osoby niepełnosprawne. Nie ma też żadnej mobilizacji społecznej, aby ten stan zmienić - powiedziała prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich na zwołanej przez nią 30 marca specjalnej konferencji prasowej poświęconej (nie)ratyfikowaniu Konwencji ONZ przez Polskę.

Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na stan przygotowania Polski do wprowadzenia praw Konwencji w trzech obszarach: prawo wyborcze oraz dostęp do edukacji i Internetu.

To nie sztuka dać prawo
– Art. 29 Konwencji głosi, że należy zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwość pełnego uczestnictwa w życiu publicznym i politycznym na równych zasadach z innymi obywatelami, w tym także dać szansę i prawo do głosowania i startowania w wyborach – przypomniała Anna Błaszczak, sekretarz powołanej w marcu przez rzecznika praw obywatelskich Komisji Ekspertów ds. Osób Niepełnosprawnych przy RPO. Tymczasem kontrola lokali wyborczych, przeprowadzona przez pracowników Biura RPO w całej Polsce w czerwcu i listopadzie 2010 r., wykazała, że 85 proc. punktów nie spełnia podstawowych standardów.

– A sprawdzaliśmy lokale oznakowane jako „dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych”. Mało tego: podczas drugiej kontroli udaliśmy się do tych miejsc, w których odnotowaliśmy uchybienia organizacyjne lub architektoniczne, i nie odnaleźliśmy żadnej znaczącej poprawy. Okazuje się też, że żadne instytucje posiadające prawo i instrumenty do kontroli lokali wyborczych – np. wojewodowie - nie wywiązują się ze swoich obowiązków  – skomentowała prof. Irena Lipowicz.

Zdaniem RPO kwestię równego dostępu do wyborów bagatelizuje nie tylko władza wykonawcza (samorządy odpowiedzialne za lokale i organizację wyborów), ale także władze ustawodawcza i sądownicza. – W prawie wyborczym wprowadzono głosowanie przez pełnomocnika, a to oznacza ujawnienie preferencji. Dlatego rozwiązanie to powinno być realizowane tylko w przypadkach, kiedy dostęp do wyborcy do lokalu wyborczego jest skrajnie niemożliwy – powiedziała prof. Irena Lipowicz.

Wskazała też, że polskie sądy często bagatelizują protesty wyborcze obywateli, którzy z powodu swojej niepełnosprawności nie mogli dostać się do lokalu wyborczego oznakowanego jako dostępny ani oddać głosu – np. ze względu na brak podkładek brajlowskich do kart do głosowania. – Sądy zdają się nie dostrzegać, że w takiej sytuacji podważenie wyników wyborów to poważna sprawa. Zwłaszcza w niewielkich społecznościach, gdzie uniemożliwienie głosowania kilku, kilkunastu mieszkańcom może poważnie na ten wynik wpłynąć – powiedziała Irena Lipowicz.

Zdjęcie: piktogram
Fot. www.sxc.hu

- Zgodnie z Konstytucją RP, wybory w Polsce powinny być równe, powszechne, tajne i bezpośrednie. Wszystkie te zasady są łamane – powiedział Jacek Zadrożny, osoba niewidoma, członek Komisji Ekspertów ds. Osób Niepełnosprawnych przy RPO, inicjator „Eksperymentu wyborczego” z 2009 r, który wykazał braki w procedurach wyborczych związanych z oddawaniem głosu przez niewidomych wyborców. – Polskie wybory nie są np. równe, bo nie wszyscy obywatele mają zapewniony równy dostęp - i do lokali, i do metod głosowania, ani też tajne, bo np. osoby niewidome, których jest w Polsce ok. 150 tys. (plus 190 tys. osób z poważnymi dysfunkcjami wzroku), aby zagłosować na niedostosowanych kartach, muszą przekazać wskazówki komuś, kto wypełni kartę. Nie sztuką jest dać ludziom prawo. Sztuką jest dać im możliwość skorzystania z niego – podsumował Jacek Zadrożny.

Internet na tróję!
- Art. 24 Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych mówi, że należy zagwarantować osobom niepełnosprawnym równy dostęp do szkolnictwa wyższego bez dyskryminacji i na równych zasadach z innymi obywatelami – przypomniała Anna Błaszczak. – Tymczasem z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce wykształcenie wyższe posiada jedynie 5,9 proc. osób niepełnosprawnych, czyli trzykrotnie mniej niż sprawnych – w tej grupie odsetek osób z wykształceniem wyższym wynosi 18 proc.

Osoby z niepełnosprawnością to jedna z największych grup społecznych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Ratyfikując Konwencję ONZ, Polska musiałaby się zobowiązać, że zapewni im pełną dostępność do m.in. usług informacyjnych, komunikacyjnych i elektronicznych. A tymczasem… - Fundacja „Widzialni” przeprowadziła audyt dziesięciu wybranych stron internetowych, należących do największych miast w całym kraju, pod kątem ich dostępności dla osób niepełnosprawnych. Na dziesięć witryn dziewięć otrzymało ocenę dostateczną, a jedna - niedostateczną – powiedział Marek Zwoliński, wiceprzewodniczący rady Fundacji „Widzialni”. Takie noty oznaczają, że witryny internetowe urzędów miast są zupełnie nieprzystosowane do korzystania z nich przez niepełnosprawnych internautów. – Naszym testerom trudno było znaleźć na audytowanych stronach podstawową informację: numer telefonu do urzędu – podkreślił Zwoliński.

Fundacja „Widzialni” przeprowadza swoje badania cyklicznie. Najwyższą oceną, którą otrzymała witryna, było cztery (w pięciostopniowej skali). Przeważają noty dostateczne. Podobne testy witryn internetowych (ale już na skalę ogólnopolską) pod kątem ich dostępności dla osób ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności (niewidomych, słabowidzacych, niesłyszacych i słabosłyszących, osób z niepełnosprawnością ruchową, dyslektyków oraz osób mających problemy ze zrozumieniem treści)  przeprowadza obecnie Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Projekt nosi nazwę „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i do usług zamieszczanych w Internecie” (www.dostepnestrony.pl). W ramach projektu niepełnosprawni testerzy poddadzą audytowi 200 stron internetowych wybranych instytucji publicznych (centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych) oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Zdjęcie: dłoń nad klawiaturą
Fot. Filip Miłuński

RPO apeluje…
Konferencja Rzecznika Praw Obywatelskich zakończyła się gorącymi apelami: do obywateli - o monitoring lokali wyborczych i przekazywanie informacji do urzędów gmin, oraz do Państwowej Komisji Wyborczej lub do biura RPO - o wszelkich uchybieniach architektonicznych i organizacyjnych, które sprawiają, że niepełnosprawni wyborcy nie mogą wziąć udziału w głosowaniu. Ponadto skierowano je do władz samorządowych - o tworzenie większej liczby lokali dostosowanych (choć prawo mówi, że ma być jeden na 15 tys. mieszkańców) oraz o konstruowanie budynków i przestrzeni publicznych zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, a także do sądów – aby zwróciły baczniejszą uwagę na łamanie praw obywateli z niepełnosprawnością. Apel zaadresowano również do Sejmu i rządu, aby nareszcie określiły, na jakim etapie drogi do ratyfikowania Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych znajduje się Polska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • wstyd ale strączek z katowic zajmuje rozprowadzaniem funduszy po
    student
    29.04.2011, 16:31
    ale nie niepołnosprawnymi
    odpowiedz na komentarz
  • wstyd to mało powiedziane
    niepełnosprawny Polak
    23.04.2011, 17:55
    Jestem niepełnosprawny od pół roku (stopień znaczny), dofinansowania z PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) na likwidację barier architektonicznych nie dostanę z powodu braków środków finansowych (mają 180 tys. zł. na rok na cały powiat) o jakiejkolwiek pomocy nie ma co marzyć. Nie chcę jednak pomocy ze strony naszego "biednego" państwa, pragnę tylko aby mi nie utrudniali mojego życia (tyle kłód jakich ostatnio rzucono mi pod nogi , nie było w całym moim życiu. Byłem niedawno w Islandii, widziałem podejście do niepełnosprawności w tym kraju, tylko pozazdrościć. Widać to już na lotnisku. Pozdrawiam urzędników i rządzących
    odpowiedz na komentarz
  • Łamanie praw konstytucyjnych
    przejrzyjmy na oczy
    21.04.2011, 11:18
    Jedyna sprawa jaka PO interesuje- to aby jak najwięcej na nią głosowało? Tymczasem niepełnosprawni nie mają za co kupić jedzenia- skromnego, wykupić leków! Co za obłuda- troszczyć się tylko o głosy w wyborach- a po wyborach niech giną z głodu i nieleczonych chorób. TO JEST ŁAMANIE PRAW KONSTYTUCYJNYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH
    odpowiedz na komentarz
  • Godność osobista, a konwencja
    Etna
    09.04.2011, 22:04
    Czy ratyfikacja konwencji zapewni mi mozliwość równiejszej walki o poszanowanie mojej godności osobistej, prywatności i intymności, z której jestem odzierana z powodu niepełnosprawności? Cóż. Okazuje się, że regulacje prawne zawarte w kodeksie karnym i cywilnym okazują się niczym wobec bonzów wykorzystujących swoje ciepłe posadki.
    odpowiedz na komentarz
  • mało studentów niepełnosprawnych
    matka
    03.04.2011, 22:38
    Jak ma być ich więcej jak już i tak słyszy się postulaty aby tym co mają renty socjalne zabrać je. Bo ponoć jak mają siłę studiować, to po co im renta? Nikt nie pomyślał o tych tysiącach dzieci uszkodzonych przy porodach, które nie sa winne, że zrobiono z nich kaleki na całe życie . U nas wszystko stoi na głowie - chory to kraj!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • nieratyfikowana Konwencja
    Nina
    03.04.2011, 00:28
    Wielka szkoda ,ze jestesmy w tyle. Sporo osob nie skorzysta z pelni zycia.Bariery architektoniczne ,drogi transport i rehabilitacja,brak asystentow utrudnia codzienne zycie. Wierzmy jednak, ze niedlugo zmieni sie na lepsze.Wszak jestesmy w Unii Europejskiej.
    odpowiedz na komentarz
  • Niepełnosprawni powinni wyjśc na ulice!!!
    Młoda
    02.04.2011, 22:59
    Dosyć tego gnojenia ludzi!!!
    odpowiedz na komentarz
  • ja v
    ja
    02.04.2011, 06:32
    bo nasi poslowie to i tu cisna mi sie niecenzurale okreslenia ich okradaja panstwo a nam mowia o kryzysie a ich konta bankowe wypelnione po brzegi. W dupie mam to niechce byc obywatelem Polski to żenada nim być
    odpowiedz na komentarz
  • ...RATYFIKACJA KONWENCJI....
    elka
    01.04.2011, 14:54
    ...RATYFIKACJA KONWENCJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W TEJ NASZEJ BIEDNEJ POLSCE..?JESZCZE DŁUGO NIE A POTEM WCALE-...RYBY I NAJSŁABSZE GRUPY GŁOSU NIE MAJĄ -... O NAS NIEPEŁNOSPRAWNYCH-CIĄGLE SŁYSZĘ-,ROSZCZENIOWI...KOŁDERKA ZA KRÓTKA ŻEBY I NAS OKRYĆ..,A SZKODA...NIE POWIEM ,ŻE TO SKANDAL...
    odpowiedz na komentarz
  • Ratyfikacja programu.
    Oliwia.
    01.04.2011, 13:58
    Coz z programu ktorego zaden Rzad nie realizuje, Polska jest chyba na ostatnim miejscu wraz z Rosja ktore to Panstwa najchetniej wystrzelaly by niepelnosprawnych bo za duzo ich kosztuja. Raz na kiedy rzucic ochlap niech pozamykaja usta i znow troche spokoju do nastepnych wyborow i tak trwa to juz jak dla mnie i moich dzieci 30 lat i nic sie nie zmienilo.
    odpowiedz na komentarz
  • WSTYD!
    Rrrr
    01.04.2011, 11:53
    Ta nie stać Polski na takie fanaberie, ale na utrzymywanie armi urzędasów i przywilei dla rządzących to stać? Nie obchodzą mnie wybory jak nie zniosą limitu dla socjalnych za tej kadencji to mam ich totalnie w d..., nie głosujcie na PO oszustów i pseudo liberałów, biznesmanów od przekrętów co ciągle nie zostali usunięci!
    odpowiedz na komentarz
  • wstyd
    Iwona
    01.04.2011, 09:55
    Skoro wstyd, to co robią nasi posłowie? Dlaczego Integracja nie zrobi petycji, która by tutaj - na www.niepelnosprawni wisiała gotowa do podpisu? Skoro Państwo Polskie śpi? Glosowanie - niepełnosprawni mają w nosie glosowanie. Jak ktoś tu napisał, nie mają na jedzenie. Syci tego nie zrozumieją, pani rzecznik gada o lokalach wyborczych, a to akurat jest najmniej ważne. Chleba i równości w dostępie do pracy!!!
    odpowiedz na komentarz
  • ZNOWU DYSKUSJA ---która nic nie daje
    zrozpaczona
    31.03.2011, 21:49
    Ludzie czy nikt nie pomyśli o niepełnosprawnych osobach uwięzionych całymi dniami w domach bo nie mają możliwości i warunków aby z nich wyjść???? Po co komu lokale wyborcze przystosowane?? na jeden raz>>!!! Lepiej żeby te pieniądze przeznaczyć na pojedyncze osoby,które też mają serca -życie a żyją na skraju nędzy.Proszę to wziąć pod uwagę. Polska to ludzie --zdrowy czy chory tak samo powinien być traktowany.
    odpowiedz na komentarz
  • co z głosowania?
    Maria CH.
    31.03.2011, 20:11
    Mogę nie głosować, bo to i tak nie ma wpływu na moje życie. O wiele ważniejszy jest dla mnie problem zatrudnienia. Mam wyższe wykształcenie ale ze względu na symbol niepełnosprawności o2-P, nie mam szans na zatrudnienie. Szukam pracy od sześciu lat utrzymując się obecnie za 530 zł. Powtarzam - mogę nie głosować, ale chcę jeść!
    odpowiedz na komentarz
  • RPO: to wstyd, że Polska nie ratyfikowała Konwencji..
    Krzysztof...
    31.03.2011, 18:08
    W naszym kraju jak było tak będzie teorią. Nic się nie zmieni,rola niepełnosprawnych będzie potencjalną kiełbasą wyborczą,tematem zastępczym ,polityczną podpórką do robienia kariery.Większość rent inwalidzkich jest przyznawana w trzeciej grupie a większość ulg dla pierwszej i drugiej.To jest właśnie to co świadczy o obłudzie państwa w stosunku do ludzi niepełnosprawnych.
    odpowiedz na komentarz
  • Rząd RP nie troszczy się o byt niepełnosprawnych
    Farida2011
    31.03.2011, 14:27
    To czego możemy wymagać ? Wciąż występują bariery architektoniczne w budynkach ,które są budowane w latach 60,70,80.. Nikt właściwie się tym nie zajmuje. Likwidują punkty rehabilitacyjne,zawieszają programy PFRON bo rzekomo nie ma pieniędzy. A sobie fundują nagrody finansowe. Za co? Brak kompletnej opieki nad niepełnosprawnymi w niektórych regionach Polski. Niepełnosprawni zostali zepchnięci na margines. Ośrodki leczące dzieci niepełnosprawne muszą walczyć o przetrwanie . Szukają sponsorów bo Rząd RP ogranicza środki finansowe z roku na rok. Dla niepełnosprawnych jest gorzej niż do roku 1989 . Wtedy jeżdzili na turnusy bezpłatne . Każdy inwalida z narządem ruchu miał zapewniony transport sanitarny bezpłatny do szpitala ,do sanatorium. Każdy inwalida miał bezpłatne leczenie nie tylko w szpitalu sanatorium ale i w sanatorium uzdrowiskowym. Każdy inwalida miał zapewnioną pracę . A teraz prywaciarze zarządzają i decydują o zatrudnieniu łasząc się na refundację płac gdy zatrudnia inwalidę. Te hasła głoszone szumnie w rzeczywistości nie służą inwalidom.
    odpowiedz na komentarz
  • IM BLIŻEJ WYBORÓW TYM P.O. B. WIDZI PROBLEMY O.N.
    VIRGIN
    31.03.2011, 12:59
    TYLKO PATRZEĆ JAK PRZED WYBORAMI OBIECAJĄ POWRÓT DO PROGRAMU 'SPRAWNY DOJAZD', DO STARYCH ZASAD PEGAZA-3, DO ZNIESIENIA LIMITÓW DORABIANIA, DO ZAGWARANTOWANIA ŚRODKÓW NA TURNUSY, LBA ITP. KIEŁBASA, KIEŁBASA - CZY O.N.-NARÓD JESZCZE RAZ TO KUPI?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas