Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna a świadczenie pielęgnacyjne

09.01.2020
Autor: A.

Witam. Mam takie pytanie. Jestem na rencie socjalnej. Jestem mamą 14-latki, niepełnosprawnej. Otrzymałam na nią świadczenie pielęgnacyjne, ale odmówiono mi go ze względu, że posiadam rentę. Jak teraz żyć z mojej dużo niższej renty (930), przecież renta jest na moje schorzenia, a na córkę otrzymałam świadczenie pielęgnacyjne, którego mi nie wypłacą. Doczytałam, że niby jest nakaz przez Trybunał Konstytucyjny i mają być te świadczenia wypłacane od stycznia 2020 osobom na rencie. Czy to prawda, czy faktycznie będą wypłacane?

Szanowna Pani,

podany wyrok wskazuje na osoby posiadające rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, aktualnie renta socjalna, na którą Pani wskazuje, przyznawana jest osobom posiadającym całkowitą (a nie częściową) niezdolność do pracy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26.06.2019 r. sygn. akt. SK 2/17 - „I . Art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 i 2354 oraz z 2019 r. poz. 60, 303, 577, 730 i 752) w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jest niezgodny z art. 71 ust. 1 zdanie drugie w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

II. Przepis wymieniony w części I, w zakresie tam wskazanym, traci moc obowiązującą po upływie 6 (sześciu) miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.       

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który wszedł w życie w dniu 9 stycznia 2020 r., co prawda dotyczy osób posiadających częściową niezdolność do pracy, ale biorąc pod uwagę, iż renta socjalna jest świadczeniem niższym niż świadczenie pielęgnacyjne, można podjąć próbę uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, (co najmniej różnicy pomiędzy wysokością świadczenia pielęgnacyjnego, a wysokością renty socjalnej) niemniej jednak trudno przesądzić czy w Pani wypadku to się uda, warto pamiętać o możliwości odwołania się do organu drugiej instancji, a potem o możliwości złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – o sposobie i trybie złożenia skargi powinna zostać Pani poinformowana na przedmiotowej decyzji.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas