Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wybory 2019. Ile osób skorzystało z udogodnień?

24.10.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. redakcja
Grafika dłoni, w tle punkty z alfabetu Braille

W tegorocznych wyborach parlamentarnych wzięło udział 61,74 procent uprawnionych do głosowania. Była to największa frekwencja od pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się w czerwcu 1989 roku. Pozostaje pytanie, jak wielu głosujących skorzystało z udogodnień dla osób z niepełno sprawnościami? Sprawdzamy.

Ponad 21 tys. kart dla pełnomocników

Według oświadczenia Państwowej Komisji Wyborczej wydano 21 666 kart do głosowania na podstawie aktu pełnomocnictwa.

Możliwość głosowania przez pełnomocnika jest dostępna dla wyborców ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – albo posiadających równoznaczne orzeczenia. Z tej możliwości mogą też skorzystać osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75 lat.

Spadki i wzrosty

Dla porównania głosów oddanych przez pełnomocnika podczas tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego było 12 608. Frekwencja wyniosła wtedy 45,68 procent uprawnionych do głosowania. Wynik ten był mniejszy niż podczas zeszłorocznych wyborów samorządowych – wtedy zagłosowało w ten sposób 22614 wyborców. Ogólna frekwencja wyniosła wówczas 52,15 proc. uprawnionych do głosowania.

Mimo to liczba osób korzystających z tego udogodnienia wzrosła wyraźnie od poprzednich wyborów parlamentarnych w 2015 roku, kiedy to z głosowania przez pełnomocnika skorzystało 10020 osób przy frekwencji wynoszącej 53 procent.

Korespondencyjnie coraz więcej

Wzrosła tez liczba osób głosujących korespondencyjnie. Z tej formy głosowania od 2018 roku mogą korzystać tylko osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Wcześniej ta forma głosowania była dostępna dla wszystkich uprawnionych do głosowania. W sumie podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych wysłano 2104 pakietów wyborcze wyniosła. A komisje wyborcze otrzymały w sumie 2057 kopert zwrotnych z pakietem do głosowania.

Dla porównania w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego było to odpowiednio 1395 i 1357 kopert.  Tutaj wzrost jest bardzo wyraźny w I turze wyborów samorządowych w 2018 roku wysłano 1292 pakiety do głosowania korespondencyjnego

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas