DPS potrąca 70% ze świadczenia 500+
Witam. Jestem mieszkańcem DPS. Pobieram najniższą rentę z ZUS. Jako osoba całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystencji zostałem zakwalifikowany na tzw. 500+ dla niepełnosprawnych. 70% z renty zostaje mi odliczanych na pokrycie części kosztów pobytu w domu pomocy. Pozostałą część pokrywa gmina, w której mieszkałem. Zostałem poinformowany przez pracownika socjalnego DPS, że ze świadczenia 500 plus również będą potrącenia 70%. Lub, doliczą owe świadczenie do renty i z tej sumy egzekwują 70%. Pytanie, czy to jest zgodne z prawem, wg. mnie - nie! Czy DPS, gmina bądź inna instytucja ma prawo do potrąceń z 500+? Proszę o precyzyjną odpowiedź.
Szanowny Panie,
odpowiedź nie jest prosta. W ustawie z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. 2019 poz. 1622) znajduje się art. 9, który brzmi jednoznacznie czyli, że ze świadczenia uzupełniającego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.
Jednocześnie w art. 19 dodaje się ustęp, w którym ustawodawca mówi, iż świadczenia uzupełniającego nie uwzględnia się przy ustalaniu opłaty za DPS, ale zwolnieniem tym nie obejmuje samego pensjonariusza DPS tylko inne osoby (rodzina), które są zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w DPS.
Pominięcie przez ustawodawcę pensjonariuszy DPS wydaje się być celowe. Być może uznał, iż w DPS otrzymując opiekę i wsparcie osoba niesamodzielna może część tego 500+ przeznaczyć na opłatę.
Z poważaniem
Anita Siemaszko, prawnik