Rehabilitacja dla osoby w śpiączce
Mam syna w śpiączce po zatrzymaniu akcji serca. Z jakiej pomocy mogę korzystać, syn ma niepełnosprawność znaczną od urodzenia, jest w ZOL-u, ale korzystam z rehabilitacji prywatnie, syn ma 29 lat. Czy mogę liczyć na pomoc, nasze fundusze są ograniczone.
Szanowna Pani,
W związku z Pani pytaniem o uprawnienia w zakresie rehabilitacji wskazuję poniżej możliwości do skorzystania z ulg i uprawnień przez osobę z niepełnosprawnością w stopniu znacznym.
Można także znaleźć informację o sprawach dotyczących rehabilitacji.
Proszę jednocześnie sprawdzić zapis punktu 6 wskazań w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności: korzystanie z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki. W orzeczeniach zazwyczaj jest zapis „dotyczy” lub „wymaga, wg obowiązujących przepisów”. Co prawda wprost to wskazanie nie jest wymagane przy ubieganiu się o wsparcie w rehabilitacji jednak zapis ten potwierdza konieczność pomocy innych instytucji w codziennej egzystencji (w tym rehabilitacji).
W kontekście rehabilitacji warto zainteresować się przy tym ustawą wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która wprowadziła zniesienie limitów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej. Szerzej znajdzie Pani informację o tym w artykule „Znaczny stopień, czyli bez limitu, skierowania i kolejek”.
Warto także ustalić na co może Pani liczyć w ramach pobytu syna w ZOL (np. poprzez rozmowę z kierownikiem jednostki).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny