Dokumenty do ubezwłasnowolnienia częściowego
Chcę ubezwłasnowolnić syna (częściowo), który wkrótce będzie miał 18 lat. Syn jest niepełnosprawny intelektualnie (ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - umiarkowane), ma padaczkę oraz zaburzenia psychiczne. Główną przyczyną wnioskowania o ubezwłasnowolnienie jest niepełnosprawność intelektualna. Czy w związku z tym do wniosku mogę złożyć jedynie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (ewentualnie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego) czy pomimo posiadania tych dokumentów muszę załączyć do wniosku zaświadczenie od lekarza. Jeśli tak, to od kogo - psychiatry, neurologa czy psychologa?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 552. § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - jeżeli według wniosku ubezwłasnowolnienie ma być orzeczone z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego, sąd przed zarządzeniem doręczenia wniosku zażąda, w wyznaczonym terminie, przedstawienia świadectwa lekarskiego wydanego przez lekarza psychiatrę o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub opinii psychologa o stopniu niepełnosprawności umysłowej tej osoby. Jeżeli ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu pijaństwa, sąd żąda także przedstawienia zaświadczenia poradni przeciwalkoholowej, a jeżeli ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu narkomanii - zaświadczenia z poradni leczenia uzależnień.
§ 2. Sąd odrzuca wniosek o ubezwłasnowolnienie, jeżeli treść wniosku lub dołączone do wniosku dokumenty nie uprawdopodobniają istnienia choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub występowania innego rodzaju zaburzeń psychicznych osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie albo w razie niezłożenia żądanego świadectwa, opinii lub zaświadczenia, chyba że złożenie takich dokumentów nie jest możliwe.
Biorąc powyższe obawiam się, że samo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie wystarczy.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik