Orzeczenie zespołu a 500 plus
Czy zgodne z konstytucją jest nie branie pod uwagę orzeczenia wydanego przez zespoły powiatowe lub wojewódzkie (stopień znaczny na stałe z punktem 7 o potrzebie pomocy drugiej osoby) i przymuszanie do ponownego stawiennictwa teraz przed ZUS-em celem orzeczenia czy należy się dodatek 500 zł. Przecież tam też orzekali lekarze i komisje były państwowe.
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 2 ust 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. 2019, poz. 1622) świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat, i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Posiadanie orzeczenia wydanego przez powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie uprawnia do przyznania świadczenia uzupełniającego. Musi zostać stwierdzona także niezdolność do samodzielnej egzystencji. Dokonuje tego m.in. ZUS. Proszę zapoznać się z informacjami na stronie ZUS.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny